Man Seeking Woman

Man Seeking Woman

Plakát k seriálu Man Seeking Woman

Man Seeking Woman /2015-?

Tvůrce: Simon Rich

Režie: Tim Kirby

Hrají: Jay Baruchel, Britt Lower, Maya Erskine, Eric André, Emily Hampshire

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (7)

2. sezóna

Životní trable, jak je (ne)znáte.


Sdílet:

Když minulý rok vtrhl na obrazovky kabelovky FXX sitcom Man Seeking Woman, jednalo se o hodně nečekaný a svěží vánek do dosti zatuchlých komediálních vod. I když vlastně vánek není ten správný výraz. Jednalo se spíš o tornádo, které kvůli své totální osobitosti, ulítlosti a originalitě nedokázali mnozí vydýchat. Ono taky když postavíte svůj seriál na naprosto nekonečné dávce šíleného meta humoru, v němž se pomocí těch nejabsurdnějších metafor a parodií popisují vztahy i mnohé neveselé romantické situace a hned v pilotu se vám objeví třeba Adolf Hitler na vozíku, nezní to holt jako seriál pro každého. Není proto divu, že i když se první série stala dosti jedinečným úkazem, tvůrci mohli být nakonec rádi za odklepnutí další série. Mnozí fanouškové se navíc báli, zda se tvůrci v první sérii z netradičních nápadů už nevyčerpali a budou nám mít i v další štaci co nabídnout. Tyto obavy však byly naprosto zbytečné. Právě ukončená druhá řada totiž nejen, že je mnohem šílenější a ujetetější, než ta předchozí, ale navíc ještě minimálně o třídu zábavnější.

Vítejte tedy podruhé ve světě, v němž je možné chodit se Santou Clausem i Ježíšem, ve kterém se kvůli balení vaší vysněné holky pořádají živé televizní přenosy a od odeslání trapné opilecké sms vás bude přemlouvat policejní vyjednavač. Tady je možné zkrátka všechno a podivnosti jsou tu na denním pořádku. Ani delší výčet těch nejabsurdnějších situací či vytípání těch nejbizarnějších obrázků vám nedokáže dostatečně přiblížit, jak šílený a zároveň geniální tento styl humoru doopravdy je. Zatímco v první sezóně ovšem tato taktika a osobité gagy vycházela tak trochu stylem “hit or miss“ a na jednu výtečnou scénku vycházela jedna rozpačitá, zde je to jedna lahůdková trefa do černého za druhou.

Zapomeňte na poněkud roztříštěný styl první řady, v němž to i přes řadu svěžích nápadů podle mého malinko drhlo. Zde se jede od začátku do konce na plný plyn, jedna neskutečně vtipná pasáž střídá druhou a jednotlivé epizody výtečně gradují. A zrovna ve chvílích, kdy si člověk říká, že teď už ho tvůrci nemají čím překvapit, uzemní vaše bránice naprosto nepředvídatelnou pointou. S porcí originálních nápadů a povedených parodií na takřka všechny filmové žánry se navíc ani po dvou sériích vůbec nepolevuje. I přes všechny ty bizarnosti a největší absurdity je ovšem tento seriál až neuvěřitelně pravdivý i upřímný, a mnohé životní i vztahové situace umí popsat daleko uvěřitelněji a dojemněji, než kdejaká romantická komedie či terapeut. Tady si toho někdo prožil sakra hodně a naštěstí ví, jak své životní zážitky správně osobitě prodat.

Scenáristé si jsou zkrátka tuto sezónu daleko jistější v kramflecích a nenarazíte u nich snad ani na jedno slabší či hluché místo. Seriál pak už dávno nepopisuje jen komplikované vztahové peripetie, ale soustředí se i na další úskalí života včetně přátelství hlavních hrdinů, práce či osobního rozvoje. A když už hrozí, že seriál přeci ve svých epizodkách s jednotlivými ženami zabředne do menší rutiny, přispěchají tvůrci s naprosto výtečnou ústřední zápletkou, nebo přijdou s dílem, jenž se celý soustředí na jednu z vedlejších postav. I když je Jay Baruchel ve své role stále výborný, jeho menší pauza a přeřazení k ukecanému kámošovi Mikeovi, cute ségře Liz či sympatické Rose v tomto případě vůbec neuškodí.

Sitcom Man Seeking Woman se zkrátka ve své druhé řadě zbavil svých menších neduhů a vyšplhal se až na současný komediální Olymp. Ano, sice pořád platí, že tento styl humoru asi nebude pro každého a asi by bylo naivní předpokládat, že se z tohoto kousku někdy stane velký divácký hit, to je ale v tomto případě úplně jedno. Hlavní je, že se tvůrcům podařilo ze seriálu vybrousit téměř dokonalý klenot, v němž mají scenáristé všechno pevně pod kontrolou a už jen dělají neustálou labužnickou radost svým skalním fanouškům. A dělají to s absolutním přehledem. Takovou kadenci gagů a nikdy neviděných nápadů totiž aktuálně předvádí snad jenom animovaný Rick a Morty. Pokud už vás tedy prudí všechny ty rutinní a několikrát viděné sitcomy, dejte Man Seeking Woman konečně šanci. Nic originálnějšího a zábavnějšího na hraném poli aktuálně asi v bedně nenajdete. Takže to konečně koukejte dohnat. Já se jdu mezitím do kouta potichu modlit za třetí sérii a doufat, že tato takřka bezchybná jízda jen tak neskončí.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
9/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (11)

1. sezóna

Šílené, ale stejně ze života.


Sdílet:

Být za každou cenu originální se vždycky nevyplácí. Přesně to si asi říkali hlavouni stanice FXX po premiéře své komediální novinky Man Seeking Woman. Už kontroverzně přijatý pilot rozdělil diváky do dvou rozdílných skupin, z nichž ta první tvůrčí styl tak trochu nepobrala a seriál odstřelila. Ta druhá, i když podstatně menší sorta, však z látky vycítila značný potenciál a tušila, že nám může v průběhu řadu naservírovat hodně netradiční a zábavnou podívanou. A ono se to překvapivě opravdu podařilo.

Ne, Man Seeking Woman opravdu není seriál pro každého a vlastně svým způsobem i chápu lidi, kteří to s milostným trápením Jaye Baruchela znechuceně zabalili již po pár minutách. Zdejší tak trochu fantasy svět, v němž je zcela normální a běžné, že vás v noci navštíví sexy mimozemšťanky, ve stylu Jacka Bauera vás mučí vlastní matka a sem tam vám po pařbě upadne penis, opravdu není pro každého. A pokud se co nejrychleji nenaladíte na zdejší styl humoru, jste navždy ztraceni. Tohle totiž není jen meta humor. Tohle je snad meta humor na pátou, vedle něhož vypadají i ty nejšílenější kousky z Community jako krotké skeče pro americké masy.

Jenže jakmile scenáristům po trošku kostrbatém startu definitivně sedne forma a trpělivý divák se s nimi naplno sladí, tak se seriál začne svým věrným vlastně už jen odvděčovat. Scenáristé sypou z rukávu jednu magořinu za druhou a divák si začne tuto bizarní jízdu slušně užívat. Je to vtipné, svěží a člověk nikdy neví, s jakou šíleností přijde seriál v příští minutě. Právě jistá nepředvídatelnost, jež mi na současných sitcomech bolestivě chybí, mi dělala na této ujetosti tu největší radost. Tvůrcům se navíc povedlo až překvapivě dobře naroubovat všechny tyto bizarnosti do tématu ohledně vztahů a milostných peripetií. A v některých epizodách to funguje opravdu na jedničku. Je až s podivem, že tvůrci umí i přes netradiční humor s těmito motivy pracovat daleko lépe než slušná řádka celovečerních vztahových kousků. I přes přítomnost Hitlera, trollů či emzáků to pak celé působí mnohem upřímněji.

Do dokonalé řachandy mají ovšem Joshovy průsery stále daleko. Scenáristé totiž ne s každou nápaditou scénkou či hláškou míří do černého a v některých případech působí snaha být za každou cenu originální malinko křečovitě. Někdy pak má člověk pocit, že se kouká jen na silně přetaženou scénku ze Saturday Night Live a jindy se pro změnu dalo z nápadu epizody, například z pekelné svatby, vytřískat mnohem více. I přesto je však s každou další epizodou evidentní, že si jsou tvůrci čím dál jistější v kramflecích a tyto chybičky se jim daří v pozdějších dílech stále lépe redukovat. Také z Jaye Baruchela, jenž mi v úvodních epizodách příliš nesedl, se postupem času stává nenápadný tahoun, jenž by si  zasloužil i další filmovou šanci.

Man Seeking Woman je v dnešní komediální nabídce opravdovým úkazem. Jedni si ho díky svému bizarnímu stylu zamilují a budou žrát tvůrce za to, s jakým tempem a nápaditostí ze sebe stačí sypat šílené metafory na vztahové peripetie. Ti druzí ho pak odstřelí za až příliš velkou dávku meta humoru, jenž jim nepřijde vtipný a nedává vlastně vůbec smysl. A obě skupiny mají svým způsobem pravdu. Tohle vám buď sedne, nebo nikoliv. Vaši diváckou pozornost si ovšem i přes mírnou úvodní nevyrovnanost a nějaké ty menší neduhy tato novinka stejně zaslouží. Doufejme tedy, že v zázračně objednané druhé sérii budou scenáristé pokračovat ve zvyšující se kvalitě, přesvědčí o své originalitě i nějaké ty odpůrce a vyhrabou se i z katastrofálně nízkých ratingů.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
7/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (7)

Pilot

Randění s trolicí, Hitlerem a Obamou.


Sdílet:

Natočit v současné době nějak originální či svěží romantickou komedii je samozřejmě čím dál náročnější. Většinou se to pak podaří jenom titulům sázící na přisprostlý, ale stále velmi upřímný styl (You´re the Worst) či na co nejvíce realistické pojetí vztahů (Hledání či novinka Počtyřech). Pokud chcete v tomto žánru vyniknout, musíte přijít s opravdu neotřelým nápadem.  Styl, s jakým nyní přichází stanice FXX ve zprvu nenápadné novince Man Seeking Woman, je však asi to nejšílenější, nejujetější, co jsem v bedně za poslední dekádu viděl. Ani několik dnů po zhlédnutí této podivnosti si totiž nejsem úplně jistý, co že jsem to sakra vlastně viděl.

Prvních pár minut to přitom vypadá na úplně standardní vztahovku. Josh je takový ten typický líný looser, s nímž se zrovna rozešla jeho přítelkyně Maggie. Smutný hlavní hrdina by se tak zbytek svého života už jen rád povaloval na gauči se svou ještěrkou, kvůli péči své sestry Liz a nejlepšího kámoše MIkea se ovšem přeci jen vydává zpět do života. Což v jeho případě obsahuje rande naslepo s ohavnou trolicí či zjištění, že jeho ex-přítelkyně momentálně randí se stotřicetiletým Adolfem Hitlerem. Všechny tyto zážitky pak donutí Joshe k tomu, aby začal konečně zase randit.

Ano, opravdu jste přečetli předešlý odstavec správně. Tvůrci si zkrátka vyložili slova o originalitě a nových nápadech po svém a servírují nám v podstatě fantaskní svět plný bizarností, v němž se nikdo nediví, že si hlavní postava dává v restauraci rande se zelenou obludou a Hitler na invalidním vozíku zde pořádá party. To všechno je pak zabaleno do dosti nekorektního a ujetého humoru, který buď po několika minutách akceptujete, nebo ho začnete co nejdříve nenávidět. Tenhle styl totiž opravdu není pro každého a novinka už nyní sbírá značně rozporuplné reakce od chválení za neotřelý způsob až po nadávky na největší televizní žumpu. A vlastně se ani není čemu divit.

Na seriálu je totiž poznat, že hlavním tvůrcem je jeden ze scenáristů kultovní show Saturday Night Live, Simon Rich. Novinka se tudíž skládá z řad ujetých scének, jež vás svou vtipností a nápadem někdy odrovnají (Hitlerova epizodka nemá chybu) a jindy se spíše míjí účinkem (závěrečný telefonát). Všechny tyto epizodky zde pak nejsou jen kvůli kontroverzi a očekávanému WTF efektu, ale fungují jako metafory na reálné situace, v nichž se člověk po bolestivém rozchodu nachází. Jen se je zde scénář nebojí dotáhnout až do absolutního extrému. A svým způsobem to vlastně i docela funguje a seriál se i přes svoji šílenost a neskrývanou debilitu snaží slušně budovat co nejreálnější chování hlavní postavy.

Jako celek má však komedie ještě hodně co napravovat. Pilot totiž působí spíše jako slepenec více čí méně bizarních scén, který ovšem nedrží zas příliš pohromadě. Známý hubeňour Jay Baruchel se jako komediální tahoun seriálu dosud také příliš neosvědčil a hraje v podstatně to samé,na  co jsme u něho zvyklí. Ani vedlejší charaktery zatím nepůsobí nikterak výrazně a vyloženého favorita si zde po úvodní epizodě nejspíš nenajdete. Tedy podle toho, jak často nás svými nekorektními hláškami a vzpomínkami z druhé světové rozveselí nacistický party guy Adolf. Snad se ho dočkáme i v dalších epizodách.

Když tak nad tím přemýšlím, tak s odstupem času mi forma tohoto netradičního kousku sedne čím dál víc. Ano, samotný styl si musí tvůrci ještě dopilovat a jen čas ukáže, jestli se ze seriálu stane podivný úkaz nebo právem zavrhovaný odpad. Tenhle kousek zkrátka budete buď zbožňovat, nebo upřímně nenávidět. Pokud však patříte mezi fanoušky osobitých a netradičních projektů, jež se neštítí i drsnějšího a nekorektního humoru, tak byste tenhle úlet rozhodně měli zkusit.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
6/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2017 Všechna práva vyhrazena.