Dexter skončil, tak kabelová televize Showtime hledá plnohodnotnou náhradu, která by zaplnila místo v dvojbloku s čím dál populárnějším (proti)teroristickým Homelandem. Tu se jim možná podaří najít ve výživné novince Masters of Sex už podle názvu lákající na tak trošku kontroverzní a pikantní podívanou, jenž nemá v televizním vysílání obdoby. Jistě, explicitní zobrazení sexuality už dávno zavedla HBO, když v kombinaci s otevřeným násilím vyšperkovala své seriály jako Hra o trůny nebo Pravá krev, kde je nahých těl více než v celé roční kinodistribuci. Novinka od Showtime na to ale jde trochu jinak.

Sex zde totiž není jen laciné lákadlo pro nezletilé geeky, ale hlavní hnací motor vyprávění. Seriál totiž ve své ojedinělosti vypráví dobově laděný příběh zasazený do roku 1956, v němž se setkáváme s uznávaným lékařem a akademikem Williamem Mastersem (název je tudíž roztomilým dvojsmyslem), který jako první začne vědecky zkoumat lidskou sexualitu, tudíž téma v dané době společensky tabuizované. Nejvíce ho zajímá, co se děje s lidským tělem během pohlavního styku, jaké přitom v těle probíhají biologické procesy a jaký to má celkově vliv život člověka. Ve svém výzkumu je samozřejmě osamocen do té doby, než pozná jistou Virginii Johnson, bývalou zpěvačku z nočního klubu, která se začne o jeho projekt zajímat a brzy se stane jeho odbornou asistentkou – v profesní a později i v osobní rovině.

Námět seriálu vychází z dramatické předlohy spisovatele Thomase Maiera inspirované skutečnými událostmi této dvojice, jenž navždy změnila chápání na poli lidské sexuality. O žádnou suchou biografii či historickou rekonstrukci událostí však nejde – Masters of Sex totiž kladou hlavně důraz na vztahy mezi postavami a vybroušené dialogy, které tuhle retro konverzačku posouvají dál za hranice průměrně napsaného životopisu. Tvůrkyně seriálu Michelle Ashford, jež se naposledy podílela jen na několika epizodách válečného The Pacific, zkrátka rozehrává poutavou hru s plnokrevně ústředními charaktery a jejich osobními problémy, k nimž smysluplně zapracovává i několik vedlejších linií. Ve vší své vážnosti se však najde místo i pro decentní, místy až absurdní humor, který většinou do opozice staví sex a jeho vnímání v dané době, popřípadě přichází například s konfrontací akademického pracovníka Masterse a nemravných žen z bordelu.

Tím se dostáváme k samotným hercům, jejichž výběr se naštěstí povedl na výbornou. Zapomeňte na dlouhovlasého Michaela Sheena z Twilightu, zde tento charakterní herec podává jako vážený akademik jeden ze svých nejlepších výkonů – jeho trademarkem je chladný a neprostupný výraz ve tváři a stoické jednání v kombinaci s výbuchy vzteku, které se daří Sheenovi zahrát naprosto s přehledem. Jak už bylo výše nastíněno, jeho vážnost ho občas dostane do mnoha absurdně vtipných situací, jako když škvírkou ve skříni a se stopkami v rukou sleduje pár při pohlavním styku. Protiváhou mu je živelná Lizzy Caplan tak akorát si držící sympatie jako pracovitá, nezlomná a tak trochu podlá Virginie, která je vždy zvyklá dosahovat toho, čeho chce – pomocí svého těla. Tahle dvojka se ale v pilotu teprve poznává a spíše se rozvíjí jejich příběhy separátně, aby se v pozdějších epizodách prolnuly.

A cesta k tomu by vlastně vůbec nemusela být špatné. Zatímco se většina letošních novinek osvědčila jen tak napůl, Masters of Sex slibuje decentní a vyváženou dobovou podívanou podpořenou vynikajícími hereckými výkony a lákavým (a také otevřeným) načrtnutím otázek okolo lidské sexuality. Pilot režiséra Johna Maddena (Zamilovaný Shakespeare, Důkaz, Dluh) navíc oplývá parádní atmosférou padesátých let, včetně přesně padnoucích dobových rekvizit a kostýmů, které jen dokreslují už tak lákavý příběh zpoza zdí jedné velmi netradiční výzkumné místnosti, kde účastníci napojení na zaznamenávající přístroje souloží pod dozorem lékařů. Agents of S.H.I.E.L.D. jsou sice sranda, ale tohle vás prostě chytne a nepustí.