Pokud už na TVZone nějaký čas chodíte a sem tam jste přečetli recenzi mé maličkosti, nejspíš jste si všimli, že motorkářská pecka Sons of Anarchy patří mezi mé nejoblíbenější seriály poslední dekády. Ostatně, mé desítkové či devítkové recenze mluví za vše. Drsný příběh Jaxe Tellera je díky skvělému vedení příběhu Kurta Suttera a jeho perfektní péči o postavy opravdu nekompromisní podívanou, kterou by měli mnozí z vás už opravdu dohnat. Když se tedy objevily informace o plánovaném spin-offu, jenž se zaměří na další gang ze seriálu, hispánské Mayans, začal jsem se samozřejmě z návratu do motorkářského světa velmi těšit. Ale zároveň i trochu obávat. Po SoA totiž Sutter přišel pouze s propadákem The Bastard Executioner a také pilot Mayans M.C. se musel přetáčet. Láká tedy na plnění fanouškovského snu, nebo jde jen o ždímání slavné značky?

 

S titulním motorkářským klubem se tentokrát nepotkáme ve městě Charming, ale v Santo Padre poblíž kalifornsko-mexické hranice, kde tamní pobočka spolupracuje s mocným drogovým kartelem. Jenže poslední dodávka kartelu je ukradena mocným nepřítelem a Mayans se najednou ocitají uprostřed možné války. Právě v té době nastupuje do klubu coby nováček hlavní hrdina příběhu EZ Reyes, jenž byl propuštěn z vězení a díky svému bratru Angelovi dostal v gangu tuto velkou příležitost. Jenže za chvíli přijde na to, dření pro všechny členy klubu není sranda a brzy začnou kolem něho padat mrtvoly i usekané končetiny. A brzy navíc zjistí, že ne všichni členové jsou Mayans tolik věrní, jak sami tvrdí. Sám pak společně se svým otcem skrývá před gangem tajemství, které ho může stát život.

A co to budeme prodlužovat, fanoušci Sons of Anarchy budou nejspíš naprosto spokojeni a už po pár minutách budou mít úsměv od ucha k uchu. Stačí totiž jen úvodní titulky a průjezd hlavního hrdiny podobnou krajinou a mnoho z nich si asi uvědomí, jak moc jim původní motorkářský kousek během těch pár let chyběl. Sutter nám totiž od prvních minut servíruje všechny známé propriety včetně drsné atmosféry, ještě drsnějších charakterů, brutálních výjevů, podobného vizuálu či opět parádního rockového soundtracku, jenž tentokrát doprovází také hispánská hudba. I přesto se ovšem nejedna o jedno a to samé. Své tradiční prvky autor doplňuje právě proprietami související s mexickou tématikou a celé je to oproti začátkům SoA přeci jen svižnější, více divácké a vlastně i přímočařejší. Což však v tomto případě nemusí být vůbec na škodu.

 

Sutter má zkrátka svou seriálovou značku v malíku. A to nejen po scenáristické, ale tentokrát i režijní stránce. Pilot má sice jisté výkyvy v tempu, jinak se ovšem divák nemá moc kde nudit a fanoušky party ze SAMCRO jisté potěší i několik odkazů na původní seriál i nejedno překvapivé cameo. Rozhodně se však nejedná o žádný fan servis a novinku by si měli bez problémů užít i noví diváci. Tady se totiž, na rozdíl od spin-offu Breaking Bad, Better Call Saul, na nic nenavazuje a scenáristé začínají v podstatě s čistým štítem a malinko odlišnou zápletkou. I když k nějakému postupnému prolínání z Sons of Anarchy dle mého časem stejně dojde. Co se hereckého osazenstva a charakterů týče, tam zatím nemůžeme soudit. Neznámý JD Pardo sice na nástupce Charlieho Hunnama nevypadá. Všichni ovšem víme, že s budováním postav je to u Suttera běh na dlouhou trať a teprve čas ukáže, kteří členové gangu mají opravdu co nabídnout a vryjí se divákům pod kůži. A to samé se dá říci právě i o samotném obsazení.

 

Mayans M.C. teda naštěstí odstartovali svou seriálovou cestu podle vysokých očekávání. Uznávám, že jsem si pilot coby megafanda SoA užil možná o trochu víc, než je zdrávo. Jenže já si v tomhle případě prostě nemůžu pomoct. Sutter a spol. mi zkrátka naservírovali tu správně drsnou, nekompromisní a motorkami provoněnou jízdu, jež mi v bedně od odchodu Jaxe Tellera chyběla. Ano, pořád je tu spousty způsobů, jimiž se to může pokazit. Až čas ukáže, zda budou nové postavy stejně silné jako předchůdci z Charmingu, a jestli scénář tentokrát nesklouzne do předvídatelných vod plných klišé. Všechno tohle může stále nastat. Já se ale podobného výsledku se Sutterem za tvůrčím kormidlem zatím rozhodně neobávám.