Mayans M.C.

Mayans M.C.

Plakát k seriálu Mayans M.C.

Mayans M.C. /2018-?

Tvůrce: Kurt Sutter

Režie: Kurt Sutter

Hrají: JD Pardo, Sarah Bolger, Richard Cabral, Edward James Olmos, Michael Irby

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (1)

1. série

MC Santo Padre


Sdílet:

Kurta Suttera máme v redakci hodně rádi za jeho práci na seriálech Shield (Policejní odznak) a především Sons of Anarchy, moc nás ale nepotěšil již zrušeným historickým Bastard Executioner. U motorkářského spin-offu Mayans zaměřeném na konkurenční gang jsme sice doufali v přinejmenším částečný návrat do formy díky prověřené látce, na druhou stranu jsme se zase obávali, aby to po sedmi řadách SoA nebyl přeci jen už recyklát. Jak se tedy první řada Mayans M.C. povedla?


Příběh začíná čtyři roky po událostech z finále Sons of Anarchy a točí se okolo nově představené pobočky klubu Mayans na jihu Kalifornie u hranic s Mexikem. Mladý Ezekiel „EZ“ Reyes (JD Pardo) si před pár lety tak trochu zpackal život a místo prestižní výšky skončil ve vězení. Teď je čerstvě na svobodě a bratr Angel mu zajistil v klubu pozici prospect (čekatel na plnohodnotné členství a obecně nejnižší článek potravního řetězce). Zápletky se pak zabývají nejen zjevně se nabízejícími kšefty s místním kartelem, ale také poměrně radikálním odbojem právě proti kartelům nebo také následky toho, čemu se musel EZ upsat, aby se z vězení vůbec dostal.

 
Sutter sliboval, že Mayans nebudou pouhou kopií Sons s hispánským obsazením, a do značné míry se mu to podařilo. Jsou tu samozřejmě styčné plochy kulis motorkářského gangu, násilí a nezákonné činnosti nebo hlavní hrdina, který by tohle všechno nejradši nechal za sebou, kdyby ho nějaké vnější vlivy nenutily zůstávat. Celkově jsou ale Mayans dostatečně svým vlastním seriálem, latino stylizace je patřičně důkladná, dobře využité je i prostředí těsné blízkosti mexické hranice.

Příznivce SoA zkrátka Mayans nezklamou.Zatímco Jax v SoA byl už na začátku prakticky „korunní princ“ – jako viceprezident klubu a syn jednoho ze zakladatelů měl určité postavení a jeho slovo mělo váhu, EZ začíná úplně odspoda jako prospect. Od toho se odvíjí i to, že i po deseti epizodách se my, diváci, trochu víc dostaneme pod kůži jen EZmu, jeho otci, bráchovi nebo jejich kámošovi z klubu jménem Coco (tak trochu náhrada za Tiga ze SoA, prostě zdejší úchyl). Oproti tomu starší a výše postavení členové klubu byli zatím spíš jen za křoví a i jejich jména bych si musel dohledat. Což není v žádném případě kritika, jen tím chci ilustrovat onen trochu jiný vyprávěcí přístup ke klubu.


Sutterovou silnou stránkou jsou opět dobře propracované postavy. Tak, jak je v jiných seriálech často bolestně očividné, že charakteristiky postav nesahají moc daleko nad rámec stylu oblékání, tak je u Mayans zase pěkně vidět, že si scenáristé už dopředu poctivě rozepsali pozadí každé důležitější postavy, i kdyby se ty informace měly zúročit či doslovně odhalit až mnohem později. Tvůrci si dali záležet i na spoustě dalších více či méně výrazných drobností, třeba zvířata z mayského kalendáře v názvech epizod jsou vždy nenápadnou či zjevnou metaforou pro něco z aktuálního dění nebo i v ději přímo figurují. Plus má seriál i za to, že ve scénách, kde by nedávalo smysl, aby postavy mluvily anglicky, se zkrátka přechází do titulkované španělštiny, což u americké produkce vždy potěší.

Fanoušky Sons of Anarchy bude určitě zajímat napojení obou seriálů. Za sebe mohu říct, že jsem se zvoleným přístupem spokojený, v Mayans se sice objeví několik vedlejších postav ze SoA a významnou roli hraje již známý Galindo kartel, přímo o Sons a Jaxovi ale padne všehovšudy jedna zmínka a celkově seriál na sdílený svět a odkazy nijak netlačí.


Divák jinak může počítat s výbornými hereckými výkony, v čele samozřejmě s Edwardem Jamesem Olmosem v roli EZho otce, jenž má také zajímavější minulost, než se na první pohled zdá. JD Pardo (EZ) sice alespoň zatím není takový charismatický tahoun jako Charlie Hunnam (Jax), ale sympatický je. Seriál nabídne i vynikající rockový soundtrack (tentokrát s lehkou latino příchutí) a dojde i na Sutterovy prakticky trademarkové koláže, rozumně si je ale šetří až do druhé poloviny řady, dříve – dokud neznáme postavy – by totiž stejně neměly velký (emocionální) efekt. Příznivce SoA zkrátka Mayans M.C. nezklamou a spokojeni by měli být i noví diváci hledající kvalitní thriller.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (2)

Pilot

Dočká se Jax prvotřídní náhrady?


Sdílet:

Pokud už na TVZone nějaký čas chodíte a sem tam jste přečetli recenzi mé maličkosti, nejspíš jste si všimli, že motorkářská pecka Sons of Anarchy patří mezi mé nejoblíbenější seriály poslední dekády. Ostatně, mé desítkové či devítkové recenze mluví za vše. Drsný příběh Jaxe Tellera je díky skvělému vedení příběhu Kurta Suttera a jeho perfektní péči o postavy opravdu nekompromisní podívanou, kterou by měli mnozí z vás už opravdu dohnat. Když se tedy objevily informace o plánovaném spin-offu, jenž se zaměří na další gang ze seriálu, hispánské Mayans, začal jsem se samozřejmě z návratu do motorkářského světa velmi těšit. Ale zároveň i trochu obávat. Po SoA totiž Sutter přišel pouze s propadákem The Bastard Executioner a také pilot Mayans M.C. se musel přetáčet. Láká tedy na plnění fanouškovského snu, nebo jde jen o ždímání slavné značky?

 

S titulním motorkářským klubem se tentokrát nepotkáme ve městě Charming, ale v Santo Padre poblíž kalifornsko-mexické hranice, kde tamní pobočka spolupracuje s mocným drogovým kartelem. Jenže poslední dodávka kartelu je ukradena mocným nepřítelem a Mayans se najednou ocitají uprostřed možné války. Právě v té době nastupuje do klubu coby nováček hlavní hrdina příběhu EZ Reyes, jenž byl propuštěn z vězení a díky svému bratru Angelovi dostal v gangu tuto velkou příležitost. Jenže za chvíli přijde na to, dření pro všechny členy klubu není sranda a brzy začnou kolem něho padat mrtvoly i usekané končetiny. A brzy navíc zjistí, že ne všichni členové jsou Mayans tolik věrní, jak sami tvrdí. Sám pak společně se svým otcem skrývá před gangem tajemství, které ho může stát život.

A co to budeme prodlužovat, fanoušci Sons of Anarchy budou nejspíš naprosto spokojeni a už po pár minutách budou mít úsměv od ucha k uchu. Stačí totiž jen úvodní titulky a průjezd hlavního hrdiny podobnou krajinou a mnoho z nich si asi uvědomí, jak moc jim původní motorkářský kousek během těch pár let chyběl. Sutter nám totiž od prvních minut servíruje všechny známé propriety včetně drsné atmosféry, ještě drsnějších charakterů, brutálních výjevů, podobného vizuálu či opět parádního rockového soundtracku, jenž tentokrát doprovází také hispánská hudba. I přesto se ovšem nejedna o jedno a to samé. Své tradiční prvky autor doplňuje právě proprietami související s mexickou tématikou a celé je to oproti začátkům SoA přeci jen svižnější, více divácké a vlastně i přímočařejší. Což však v tomto případě nemusí být vůbec na škodu.

 

Sutter má zkrátka svou seriálovou značku v malíku. A to nejen po scenáristické, ale tentokrát i režijní stránce. Pilot má sice jisté výkyvy v tempu, jinak se ovšem divák nemá moc kde nudit a fanoušky party ze SAMCRO jisté potěší i několik odkazů na původní seriál i nejedno překvapivé cameo. Rozhodně se však nejedná o žádný fan servis a novinku by si měli bez problémů užít i noví diváci. Tady se totiž, na rozdíl od spin-offu Breaking Bad, Better Call Saul, na nic nenavazuje a scenáristé začínají v podstatě s čistým štítem a malinko odlišnou zápletkou. I když k nějakému postupnému prolínání z Sons of Anarchy dle mého časem stejně dojde. Co se hereckého osazenstva a charakterů týče, tam zatím nemůžeme soudit. Neznámý JD Pardo sice na nástupce Charlieho Hunnama nevypadá. Všichni ovšem víme, že s budováním postav je to u Suttera běh na dlouhou trať a teprve čas ukáže, kteří členové gangu mají opravdu co nabídnout a vryjí se divákům pod kůži. A to samé se dá říci právě i o samotném obsazení.

 

Mayans M.C. teda naštěstí odstartovali svou seriálovou cestu podle vysokých očekávání. Uznávám, že jsem si pilot coby megafanda SoA užil možná o trochu víc, než je zdrávo. Jenže já si v tomhle případě prostě nemůžu pomoct. Sutter a spol. mi zkrátka naservírovali tu správně drsnou, nekompromisní a motorkami provoněnou jízdu, jež mi v bedně od odchodu Jaxe Tellera chyběla. Ano, pořád je tu spousty způsobů, jimiž se to může pokazit. Až čas ukáže, zda budou nové postavy stejně silné jako předchůdci z Charmingu, a jestli scénář tentokrát nesklouzne do předvídatelných vod plných klišé. Všechno tohle může stále nastat. Já se ale podobného výsledku se Sutterem za tvůrčím kormidlem zatím rozhodně neobávám.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2020 Všechna práva vyhrazena.