* * * recenzi pro vás sepsal uživatel Hroubek * * *    

Skoro každý týden vychází nějaká seriálová novinka. A je čím dál těžší držet krok se všemi stanicemi a streamovacími službami. Obsahu je totiž hodně a divák si v dnešní době musí pečlivě vybírat, u čeho bude trávit svůj čas. Pryč je doba, kdy kvalitní seriály vycházely jednou za půlroku, teď se to děje někdy i dvakrát do měsíce. A já se vás touto recenzí pokusím přesvědčit, že zrovna Město na kopci s Kevinem Baconem mezi tyto kousky patří.

 

Boston není jen město, kde je Harvardská univerzita, Red Sox, ale je to i místo, kde vyrostlo spoustu zločinců. Zde si dovolím citovat úvod z Affleckova filmu Město: „V jedné dělnické čtvrti v Bostonu vyrostlo více bankovních lupičů a zlodějů obrněných vozidel, než kdekoliv jinde na světě“. Ano, takový je Charlestown. Přepadávání bank se stalo v Charlestownu řemeslem, děděným z otce na syna. I když, to nemusí být úplně pravda, tak tahle citace nejlépe vystihuje, o co v seriálu jde, a jakou má atmosféru. A pokud se vám líbilo Affleckovo Město, tak už nemusíte číst dál a běžte si tento kousek rovnou pustit. Jen nečekejte akci, té je v kriminálce málo.

 

Seriál se odehrává na začátku devadesátých let v Bostonu, jenž se zmítá v rasových nepokojích, politické korupci a vysoké zločinnosti. Příběh má tři hlavní linky, které se v průběhu děje různě protínají, aby se pak spojily. Hlavní postavou je Jackie Rohr, agent FBI, co má největší dny slávy za sebou a jeho morální kompas je dost rozbitý. Jackie je totiž parchant první kategorie a při první příležitosti vás podrazí a nedělá mu problém udělat kdejakou křivárnu, hlavně když dosáhne svého. Bacon obdařil Jackieho ďábelským úsměvem, z něhož místy mrazí. Zároveň vás ovšem na něm něco fascinuje a podáte mu prst, i když víte, že vám ukousne celou ruku. Jackieho protipólem je DeCourcy Ward, černošský státní návladní, jenž by rád změnil systém a ukázal všem, že to lze dělat jinak a lépe. Ale aby toho dosáhl musí získat cenné vítězství v podobě úspěšného odsouzení, a proto příjme Jackieho nabídku na spolupráci při vyšetřování trojnásobné vraždy bankovní ostrahy. 

Poslední linka se zaměřuje na bratry Frankieho a Jimmyho, kteří zde představují nižší dělnickou třídu přivydělávající si loupežemi. A zrovna při té poslední skončila ostraha mrtvá. Příběh se také zaměřuje na partnerky a děti hlavních hrdinů, což krásně rozšiřuje daný svět. V jejich příbězích se navíc skrývají velké detaily, jež mají velký význam pro celkový příběh.

 

Tvůrce Chuck MacLean odvedl velmi slušnou práci. Vytvořil zajímavé postavy a zasadil je do doby, kdy se věci řešily trochu jinak. MacLean vyrůstal v Bostonu a pak se živil jako novinář pro Boston Herald, takže o nějaký osobních zkušenostech nelze pochybovat. Jako producenti jsou pod novinkou podepsaní režiséři James Mangold, Barry Levinson a oblíbené herecké duo Ben Affleck a Matt Damon, oba rodáci z Bostonu.

Seriálu se po technické stránce dostalo výborné péče. Vizuální stránka je parádní a novinka opravdu vypadá krásně. Moc hezky prodává sociální rozdíly, dokáže velmi přesvědčivě ukázat temnější stránky Bostonu i zachytit dnes už retro atmosféru devadesátých let, a to včetně oblečení a účesů.

 

Tempo Města na kopci je dost pomalejší, sází se na poctivou atmosféru a pečlivé budování příběhů i charakterů, než na nějaké přestřelky a honičky. Postav je hodně a chvilku trvá, než se v nich zorientujeme a zjistíme, jaké mají motivace. Možná to není divácky nejvděčnější, má to ovšem svůj význam, a jelikož je potvrzená druhá řada, tak se na spoustě těchto motivů bude stavět. City on a Hill je velmi dobrý dramatický seriál se skvělými herci, parádní atmosférou, a hlavně s dobrým příběhem, jenž nabízí mnohem více, než se na první pohled zdá. Nejde divákovi tolik naproti, ale o to větší radost budete mít, když vám seriál sedne. Zkuste tomu dát šanci.