Simon Rich nepatří mezi nejprofláklejší televizní tvůrce a většině z vás asi jeho jméno nic neřekne. A je to docela velká škoda. Stojí totiž za jedním z nejoriginálnějších a nejšílenějších komediálních seriálů poslední dekády, neprávem přehlížené pecce Man Seeking Woman. Jenže ulítlá milostná dobrodružství Jaye Baruchela skončila už před dvěma lety, a tak je nejvyšší čas přijít s další komediální peckou. Jeho nadějná novinka se jmenuje Miracle Workers a mladý scenárista si do ní přizval hodně zvučné obsazení, když do projektu zlákal bývalého Harryho Pottera Daniela Radcliffea a samotného Stevea Buscemiho v roli Boha! Máme tu opravdu zaděláno na zábavnou pecku?

 

V novince se podíváme do nebe, konkrétně do korporace Heaven Inc., v níž andělé vykonávají všechny práce potřebné pro náš svět a smrtelníky. A všemu tu samozřejmě šéfuje malinko podivínský a svérázný Bůh. I když šéfuje je dosti silný výraz. On se většinu času jen fláká, pije a místo řešení přírodních katastrof netají svůj smutek nad tím, že v něj lidé už příliš nevěří. Jednoho dne mu proto dojde trpělivost a rozhodne se, že za několik dnů nastane konec světa a on se bude věnovat novým super projektům. Jen jeho asistent a dvojice zaměstnanců z odboru pro plnění modliteb, samotář Craig a snaživá Eliza, ho mohou přesvědčit, aby vzal své rozhodnutí zpátky. Nebudou to mít ale vůbec jednoduché.

 

Miracle Workers však v pilotu servírují podstatně usedlejší a diváčtější zábavu než v případě šíleného Man Seeking Woman. Svěžích a sympatických nápadů je zejména v nebeské firmě stále požehnaně a občas se tu zamíří i do černého humoru. Gagy a vtipné dialogy ovšem v úvodu vychází tak 50:50 a je jasně vidět, že scenáristé svůj tvůrčí styl ještě dost pilují. Žádné trapné chvilky nás tu však rozhodně nečekají a celé to hodně příjemně uteče. Jenže tempo je na druhou stranu tak zběsilé, že se mnohým nápadům nevěnuje moc času a ani vztahy mezi hlavními postavami příliš nefungují. Charaktery jsou pak na první dobrou sympatické, samotářský podivín s tváří Daniela Radcliffea pak paradoxně z hlavního kvarteta tahá za tu nejmenší část provazu a snad se v budoucnu předvede víc. Steve Buscemi byl ovšem coby svérázný Bůh sázkou na jistotu a svou roli si nepřekvapivě užívá.

 

Miracle Workers tak není v pilotu žádným zklamáním. Jde totiž o fajnově plynoucí jednohubku a do budoucna má velký potenciál. Mnozí ale od Riche po bizarním Man Seeking Woman možná asi přeci jen čekali malinko více. Na druhou stranu i úvod podivnosti s Baruchelem spíše ukazoval potenciál, kvalitou byl vlastně hodně rozpačitý a svou téměř genialitu prokazoval až v pozdějších epizodách. A něco mi říká, že přesně to by nás mohlo čekat i tentokrát. Po závěru, díky němuž se Rich přesune do jeho jistějších vod, na to máme hodně hezky našlápnuto. Takže nakonec taková malinko opatrnější sedmička s příslibem do budoucna.