Okresní přebor, Čtvrtá hvězda a Trpaslík. Bezpochyby jedny z nejzábavnějších tuzemských komediálních seriálů poslední dekády, jež mají dva společné jmenovatele. Jsou pod nimi totiž podepsáni režisér Jan Prušinovský a scenárista Petr Kolečko, kteří jsou díky tomu v bedně slušnou zárukou osobité a malinko drsné zábavy, která se nebojí rýpat do citlivějších či kontroverznějších témat. A od pondělí rozjíždějí na České televizi svůj již třetí komediální kousek s názvem Most!, jenž by si měl z oněch ožehavějších témat zase o něco víc utahovat, a jehož předchází z předpremiér na festivalech skvělé ohlasy. A z úvodního dílu se zdá, že i tentokrát se trefilo prověřené duo do…ehm, černého. 

 

Seriál nás zavede do titulního českého města, konkrétně do života Luďka, jemuž se v poslední době příliš nedaří. Zrovna ho vyhodili z práce, prachy dluží snad i psovi od sousedů, bydlí v rozpadající se barabizně, se synem si dvakrát nerozumí a jeho bývalá manželka po něm chce v jednom kuse alimenty. Jo, a abych nezapomněli, nesnáší Romy a homosexuály, a nejen při nadávání s kamarády v hospodě se to nebojí dát hlasitě najevo. Což ostatně stojí za mnohými problémy. Jeho život se však změní ve chvíli, kdy za ním do hospody přijde pošťák Ondra z Pošty pro tebe a pozve ho do pořadu na jedno nečekané shledání.

 

A víc už samozřejmě prozrazovat nebudeme. Důležité ovšem je, že i tentokrát je přítomný typický osobitý styl tvůrčího dua, jemuž nechybí drsný a malinko černý humor, skvělý timing, tah na branku a slušný počet hlášek. Od zmiňovaných předchůdců se sice Most! dosti liší, jelikož atmosféra ani zápletky zatím rozhodně nejsou tak šíleně jako Trpaslíka a Čtvrté hvězdy (i když, jak se to vezme) a tentokrát se razantněji šťouchá do české nátury a společenských problémů. I přesto v jednotlivých situacích a hláškách rukopis dvojice snadno poznáte. Scénář se pak i díky skvěle vyvážené stylistické přestřelenosti do tuzemských nešvarů zatím skvěle strefuje a prostředí dělnického Mostu atmosféře taky hodně přidává.

Jak už je navíc u jejich seriálů dobrým zvykem, dokázala si dvojice sehnat i do svého nového projektu parádní obsazení. Martin Hoffman je do role typického českého burana skvělou volbou a roli hlavního tahouna zvládá s přehledem a od Eriky Stárkové můžeme v příštích dílech snad čekat velké věci. Vedlejší charaktery jsou pak složeny nejen z řady nadějně bizarních a komediálně vděčných postaviček (Rom Franta), ale navíc jsou skvěle namixovány z řad prakticky neznámých herců a na druhé straně i slavných tváří. Vedle partičky Luďkových hospodských kamarádů, kteří nejsou zatím tolik profláklí, tu pak vidíme např. Jitku Čvančarovou, Jiřího Schmitzera či Tatjanu Medveckou v malinko netypických rolích. O to víc si je však tyto známé tváře užívají.

 

Jako každý kousek dua Prušinovský/Kolečko, ani Most! svým stylem humoru rozhodne nesedne každému a umím si představit, že mnoho lidí (a zastánci některých politických stran) ho budou asi dost nenávidět. Jenže jistá kontroverze k tomuto kousku asi prostě automaticky patří. Pokud vám ovšem sedly předcházející pecky tvůrčí dvojice a máte rádi neotřelé české zábavné kousky, měli byste dát Mostu rozhodně šanci. Na nekorektní komediální pecku tu máme po prvním díle zaděláno celkem solidně.