Seriál Na západ pochází z produkční stáje Stevena Spielberga, což znamená jediné – dobře odvedenou práci. Jeho Bratrstvo neohrožených patří i dnes k tomu nejlepšímu, co kdy bylo pro televizní obrazovky natočeno. Spielberg u svých seriálů zkrátka nešetří na rozpočtech a nebojí se udělat je jinak, než je zvykem. Na západ má sice na první pohled hodně atraktivní téma, ale pravda je bohužel taková, že spousta diváků možná po prvních dvou dílech odpadne. Zkrátka proto, že nedostanou to, co čekali. Avšak ti, co zůstanou, budou více než spokojeni.

Na západ totiž není dobrodružný seriál. Mnohem spíše jde o klasickou rodinnou ságu. Nebo vlastně dvě. I když seriál nemá hlavního hrdinu, nejvíce prostoru tu dostávají voják, dobrodruh a později milující otec rodiny Jacob Wheeler a mladý šaman z kmene Lakotů jménem Milovaný Bizony. Jejich očima a očima jejich blízkých i vzdálených příbuzných divák sleduje, jak se během necelého století celá Amerika změnila. Neschopnost domluvit se, neochota tolerovat jiné vyznání a jiný způsob života, technická nadřazenost a hamižnost bílých přistěhovalců postupně likvidují kdysi zdánlivě nekonečná indiánská loviště i jejich obyvatele. Na západ je svým způsobem velmi smutný seriál, protože na jednu stranu ukazuje, jak rychlý pokrok udělali bílí osadníci, ale zároveň jak ještě rychleji a nelítostně zlikvidovali původní obyvatelstvo.

Na západ však není jen minisérie o osidlování nové země a konfliktu dvou odlišných kultur. To by bylo pro zmlsané diváky málo. I když je seriál inteligentnější a na sledování náročnější než konkurence (vypráví se opravdu velmi pomalu a díky častému střídání postav je dost těžké vybrat si někoho, komu by divák věnoval své sympatie), stále je tu dost klasických seriálových propriet. Například celá druhá epizoda, ve které se Jacob Wheeler se svou rodinou rozhodne připojit se ke desítkám lidí, kteří směřují se svými vozy do Kalifornie, by bez problémů obstála jako regulérní televizní film. Když zkrátka tvůrci chtějí, dokáží historické pasáže utlumit na minimum a naservírovat divákům klasický dobrodružný příběh.

Na západ je zkrátka malinko jiný seriál, který se možná kvůli své přehnané ambicióznosti nezalíbí každému. Je výtečně zahraný, výpravný a trikově velmi slušný (i když pádící tisícihlavé stádo bizonů je opravdu hodně digitální), ale namísto jednoduché westernové zábavy nabízí chytré a trochu hořké zamyšlení nad soužitím dvou různých kultur. Pokud tedy máte chuť na něco malinko chytřejšího a odlišnějšího od běžné televizní produkce, neváhejte. I když Na západ nemůže svou diváckou atraktivitou soutěžit například se Římem nebo Bratrstvem neohrožených, rozhodně má co nabídnout. Vlastně možná nabízí i víc.

p.s.: V seriálu se neobjeví jediný herec, který by byl ve všech šesti epizodách (postavy umírají, mizí, nebo zkrátka stárnou), ale pokud jste zvědaví na herecké hvězdy, zde je malý výčet: Josh Brolin, Will Patton, Sean Astin, Lance Henricken, Keri Russell, Skeet Ulrich, Gary Busey a mnoho dalších.