Představte si, že svět postihla nukleární apokalypsa, jež proměnila všechny dospělé v nemrtvé a světu nově vládnou mladí a neklidní lidé, kteří se sdružují do klanů. Představte si, že mladí a neklidní lidé jakoby vypadli z teenagerských filmů Johna Hughese s tím, že Hughes svoje bijáky aktualizoval o současné bolístky dopívání. Doplňte si k tomu, že jste naivní zaláskovaný blbec, jenž je schopen pro svou ztracenou lásku klidně i zabjíjet. A nakonec si ještě představte si, že nemáte rozpočet 100 mega na sezónu, a tak svět reprezentuje jenom kalifornské městečko Glendale. Máte? Tak stejně pořád netušíte.
O Daybreaku se nepíše zrovna lehce, protože je to taková seriálová všehochuť, z níž vám chvílemi může být špatně. Ta idea je jasná a není úplně originální. Mladí lidé vládnou světu po apokalypse. Středobodem dystopického vesmíru však není 18letý Trump vysílající z legrace jaderný arzenál směrem na Tijuanu. Středobodem je jistý Josh a jeho spolužáci z jedné klasické americké střední klasické školy. A když říkám klasické, myslím tím hollywoodsky klasické a znovu budu jmenovat legendárního amerického režiséra Johna Hughese. Máme tu macho fotbalisty, lascivní roztleskávačky, s panictvím usilovně bojující geeky, uvědomnělé intelektuály, rebelující malé satany podpalující na potkání škaredá auta a další.
Ale zpátky k Joshovi. Na něm celý seriál stojí a Joshua vás bude většinu času provázet jako vypravěč. Tvůrci si k tomu vypůjčují klasické a stokrát použité finty, kdy zastaví čas, klučina se otočí na kameru a dlouze promlouvá k divákovi, aby shodil vše, co se děje za ním. To se děje velmi často a Josh chvílemi svým prolamováním „čtvrté zdi“ připomíná trochu vyklidněného Deadpoola. O čem mluví Josh nejčastěji? O jeho milované Sam, kterou hraje vyloženě okouzlující Sophie Simnett. Hlavní hrdina je po vzoru Ferrise Buellera flákač se srdcem na správném místě a vy už během prvních minut úvodní epizody nabydete pocitu, že mu ta apokalypsa a absence dospělých vlastně zase tolik nevadí. Jediným problémem je fakt, že ho na cestě za sebeurčením v novém světě nedoprovází ta úžasná Samantha.
A navíc to trvá 8 dílů, což je problém. Šéfredaktor TVZone vám jistě potvrdí, jak jsem mu po dvou epizodách nadšeně psal a dobrovolně se nabízel, jak napíšu recenzi. To bylo skoro před měsícem a já se k dokoukání seriálu a následnému napsání recenze dokopal až teď. Dovedu si představit, že kdybych se díval na 100minutový film z produkce největší streamovací sítě, byl bych nadšený až za roh a zvedal všechny palce nahoru. Jenomže už po dvou dílech se začne zombie kousek plácat na místě a vy se místo poutavé pouti postapokalyptickým světem dočkáte courání se od fotbalového stadionu do školy a následně do obchoďáku. Kromě Joshe vás bude provázet ještě několik postav (malý ďábel Angelica, černý gay samuraj Wesley a další), kteří sice projdou nějakým vývojem, ale trochu zkušené diváky nemá jejich katarze čím překvapit.
Dovedu si představit, že před nějakými 15 lety bych zvedal palec nahoru a seriál sjížděl už potřetí. Jenomže doba se mění a Netflix si na sebe sám upletl bič. Nabízí totiž mnohem větší lahůdky a já marně přemýšlím, komu bych těch necelých 8 hodin ve společnosti machrů a geeků doporučil. Mrzí mě to, protože tvůrci očividně měli velkou chuť a některé flashbacky jsou velmi dojemné a zajímavé. Jenomže co je to platné, když i to nejzajímavější (tedy výsledek hledání Sam) vyzní naprosto do ztracena a nabídne vyloženě pitomý cliffhanger, po němž podle mého názoru nebude chtít na druhou sezónu koukat vůbec nikdo. Těch vyloženě průměrných 5 hvězdiček tedy berte spíše jako výraz objektivity a hlavně se na to nikdo nekoukejte. Váš čas je totiž drahý.
Najviac sa tesim na Final Space, trailer v...
Velká paráda. Wind River považuji osobně z...
Je to celkem povedené. Začátek mě sice tak...
To jsem se lekl :D
Velmi dobrý výběr. *:+*
Super správa. Mám Radosť!!!!!!
Těším se, líbí se mi, že umí dodat i ty vá...
Proběhlo už přeci [link="https://en.wikipe...
Podle mě se radikální křídlo demokratů sku...
Jako ta reakce je samozřejmě absolutně dis...