Tento seriál z norské produkce se mi zjevil nedávno na Netflixu v doporučených seriálech. Na první pohled jsem jej přešel jako (pravděpodobně) horší Vikingy. Nicméně po zjištění, že se jedná pouze o třiceti minutové epizody, a každá ze dvou sérií má pouze šest dílu, jsem se rozhodl dát seriálu šanci s tím, že to případně budu mít rychle za sebou. A nestačil jsem se divit, co jsem si to vlastně pustil.

Děj seriálu se odehrává převážně v malé vikingské vesničce jménem Norheim v roce 790. Místní Vikingové objevili cestu na západ do Británie a náčelník Olav slíbil sousednímu jarlovi Vargovi, že mu poskytne mapu vedoucí na západ. Nicméně několik komplikací vede k tomu, že Varg mapu nedostane. Válečníci Arvid a Froya spolu lamentují nad nešťastnými manželstvími a otrok Rufus, přivezený z nájezdů na Británii, se mezitím pokouší spolu s Ormem, bratrem náčelníka, povznést vikingskou kulturu.

Už během prvního dílu mi došlo že, Norsemen (v originále Vikingane) rozhodně nejsou další Vikingové. Nebo vlastně jsou, ale jen pokud by Vikingové měli seriálové děťátko s Monty Python.  Velmi vážné vyobrazení postav a jejich problémů má téměř vždy absurdní podtext a samotné dialogy mezi postavami velmi umně balancují mezi vážnými a bizarními tématy. Seriál se sám nebere příliš vážně, což je vidět zejména v některých replikách, kdy jsou používané jisté moderní obraty či jiné akce, které působí v kontextu scény velmi přirozeně, ale zároveň také absolutně mimo mísu.

Na rozdíl od jiných parodujících filmů či seriálů nespoléhá seriál pouze na znalost diváka dané tématiky, ale vše prezentuje zcela samostatně, což velmi oceňuji. Velmi groteskní vykreslení násilí Vikingů je opravdu grafické, ale téměř vždy zároveň komické, ať už se jedná o krvavost scén, nebo jejich násilnou povahu v jiných aspektech. Většina postav také začíná velmi jednodimenzionálně, ale tvůrci si s jejich stereotypy umí často velmi dobře pohrát a díky tomu také vývoj postav funguje velmi dobře s posunem samotného příběhu. Věrohodnosti vikingské tématiky také napomáhají krásné lokace a velmi kvalitní kostýmy.

Norsemen, tak po prvních dvou sériích představují velmi příjemné překvapení, které si mohou společně užít jak fanoušci vážného pojetí severské tématiky, tak ti, kteří si z toho chtějí udělat srandu. Velmi kvalitně provedené vyobrazení nevlídné atmosféry a těžkého života prokládá velmi suchý humor, jenž často vychází ještě vtipněji, když je obohacen o moderní slovník či gesta. Dvě řady mi utekly velmi rychle a už se těším, jak bude seriál pokračovat ve své třetí řadě.