Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
The Paradise | 2012-?
csfd  imdb
tvůrce: Bill Gallagher
režie: Marc Jobst, David Drury
hrají: Emun Elliott, Joanna Vanderham, Elaine Cassidy, Sarah Lancashire, Matthew McNulty, Peter Wight, David Hayman, Stephen Wight

The Paradise: Recenze


ikona
Davies182
BBC dokáže udělat povedené drama z čehokoliv. Jak se oblékalo ve viktoriánské Anglii?  

Občas si i na MovieZone děláme legraci z renomovaných režisérů, herců či TV stanic tím způsobem, že k nim přiřazujeme na první pohled nemyslitelné scénáře - ty by pak v jejich podání stejně přitáhly miliony lidí do sálu či k televizi. Příklad: "producenti BBC One jsou v dramatech tak zběhlí, že by dokázali zaujmout i seriálem z obchodu se spodním prádlem, kde budou paničky kafrat o vztazích, penězích, a plánovat pikniky." Šílené? Ne, tohle je realita. Vítejte v The Paradise!

Émile Zolu by měl znát každý, kdo nemá padesát let po matuře nebo alespoň jednou vkročil do městské knihovny. Zápletka kolem The Paradise pochází právě z pera tohoto známého francouzského spisovatele, látky se pak chopil tvůrce Bill Gallagher. Ten sice na své velké televizní úspěchy ještě stále čeká, v minulosti se mu ale povedla třeba TV scifárna The Prisoner s Ianem McKellenem. Dále je faktem, že BBC si své projekty dokáže ohlídat - na téhle stanici se tak málokdy objeví věc, kterou by šlo bez vytáček označit za kapitální propadák či kulturní odpad. A nic moc se nepokazilo ani tentokrát. I když je nový růžovoučký seriál o spoustě oblečení a srdíček na první pohled malinko nezvyklý, o průšvihu se nakonec rozhodně mluvit nedá.

Ehm. Určitě je důležité zmínit, že osobně jsem přežil pouze první tři části osmidílné série (je odklepnutá druhá). Když je totiž už po první hodině ve viktoriánské Anglii jasné, že seriál cílí spíše na naše křehčí polovičky, není moc co řešit. Podobně jako v nedávné době například u Ringera nebo Panství Downton ocení The Paradise více ženy než páni, o tom žádná. Páry mají jasno a mohou se u barvitých příběhů z obchodu bez problémů solidně pobavit a zabít čas, uctívači béčkových akčňáků vypínají prohlížeč...

Pobíhání mezi regály s oblečením může být docela drama.Takže? Mladá Denise Lovett přijíždí do Anglie na výpomoc ke svému strýci, jenž vede obchůdek s textilem. Zkroušený stařík jí vylíčí nemilou historku o tom, kterak jej den po dni postupně ruinuje majitel krámu odnaproti - právě zde se prodávají ty nejkvalitnější oděvy nejen pro střední anglickou třídu, ale hlavně pro šlechtu a aristokraty s jejich panskými sídly a zámečky. Denise má jasno: tady stojí za to pracovat! Strýček to už nějak překousne, ne? Charismatický majitel The Paradise, John Moray, najde v nové plavovlasé prodavačce ihned zalíbení (nejen profesionální) a intriky šlapou na plyn. Škoda uspávacího tempa seznamovacího pilotu, až následující epizody totiž předvádí potenciál seriálu v plné kráse. V překvapivě epizodním stylu se následně řeší azyl pro kojeneckého nalezence či vymetení se zákaznicí s protekcí, která dennodenně nakupuje na dluh. Je docela zábavné sledovat i podkopávání autority nováčka zaběhnutými prodavačkami či látkový konkurenční boj, slevové šílenství nebo trable s dodavateli. Světe div se, je to celkem drama!

Problém nebude mít s The Paradise nikdo, kdo dokáže rozeznat kvalitní herecké výkony. Kromě možná mírně prkenné hlavní představitelky se totiž všichni ostatní činí o sto šest. Joanna Vanderham je poměrně neznámá (stejně jako zbytek ansámblu), zdaleka nejvíce tu vyčnívá charismatický Emun Elliot (mihl se i ve Hře o trůny). Jeho John Moray rozproudí krev v žilách každé ženě, na kterou spočine uhrančivým pohledem: takového vedoucího by jistě chtěla většina moderních prodavaček. Práce v tomhle obchoďáku přitom není nic, na co byste byli zvyklí - před bezmála stoletím a půl se v Anglii na rozlehlých pracovištích běžně přebývalo i spalo, budovy měly svého stálého správce (David Hayman!) a mnozí zaměstnanci říkali prostoru mezi regály jednoduše "domov". Teď to můžete zkusit i vy.

Jak již bylo předesláno, vyloženě trpět by neměl nikdo. Nuda nejvíce hrozí asi všem pánským jednotlivcům, občas zarazí příliš moderní hlášky nebo až podivně klidné tempo vyprávění, kdy se dlouho zdánlivě nic neděje. Dámy si mohou k hodnocení bez ostychu připočíst dvě příčky... a já si jdu konečně pustit toho Spartaka.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

Davies182

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace