Penny Dreadful byl hvězdný seriál kabelovky Showtime, který u mnohých malinko zaostal za očekáváním. Já jsem si ovšem mix viktoriánského Londýna a trochu jiného pojetí legendárních hororových postav docela užil. A to i díky zmíňovanému parádnímu castingu v čele s Evou Green a Joshem Hartnettem. Jen ta nepovedená závěrečná třetí řada celý seriál trochu pohřbila. I přesto si však tato značka získala slušnou řádku fanoušků, a kabelovka Showtime se proto po letech rozhodla pro spin-off ve zcela novém prostředí a jiným příběhem. Novinku má pak opět na starosti scenárista John Logan (bondovky Skyfall a Spectre) a po hororových legendách si vezme na paškál americký a mexický folklór. A už od pilotu je jasné, že tentokrát nás minimálně po stránce atmosféry čeká trochu něco jiného.

Z Londýna se přesouváme do Los Angeles roku 1938, kde budeme sledovat zejména osud mladého Mexičana Tiago Vegy, jenž se stal detektivem. Už jeho první případ mu ovšem razantně změní život. Se stárnoucím parťákem Lewisem je totiž přivolán k brutální vraždě několik mladých lidí z tamní smetánky a na první pohled se zdá, že za vraždou stojí někdo z mexické menšiny. Tiago se ocitá uprostřed hrozícího rasového konfliktu nejen kvůli svému případu, ale také stavbě nové dálnice přes mexickou čtvrť, v níž žije celá jeho rodina v čele s matkou a čarodějkou Marií a horlivým bratrem Raulem, který chce úřadům ve stavbě zabránit. Situace začíná velmi rychle houstnout a celou ji pozoruje a ovlivňuje záhadná paní temnoty, jež chce zemi uvrhnout do chaosu. A v jejích plánech mimo jiné figuruje právě Tiego.

Už od prvních minut je pak jasné, že i když se zde bude sázet na podobné propriety v podobě temnoty či tajemných sil, atmosférou si budou oba projekty velmi vzdálené. Zatímco původní Penny Dreadful sázelo na hororovou a až poctivě brakovou atmosféru, zde vlastně dostáváme v úvodu dobovou kriminálku s krvavým případem a nadějnou dvojicí detektivů. Všechny ty nadpřirozené zápletky jsou tu prozatím vedlejší. A fanoušci minulého seriálu by měli být spokojeni i tentokrát. Atmosféra i díky skvělé výpravě funguje na jedničku, po režijní a řemeslné stránce si také není na co stěžovat a tvůrci do toho už od začátku šlapou ve velkém. Jen se obávám, zda si scenáristé s množstvím zápletek a motivů neukousli až příliš velké sousto. Ono když k vyšetřování záhadných vražd přidáte kromě rasismu a tajemných sil i nějakého toho nácka, už toho začíná být přeci jen docela dost. Snad tedy bude umět John Logan se všemi proprietami šikovně pracovat.

Zatímco minulý výlet do světa Penny Dreadful se mohl pochlubit dosti hvězdným obsazením, tentokrát se tak vysoko nemířilo. To však neznamená, že by tvůrci po castingové stránce šlápli výrazně vedle. Daniel Zovatto není jako hlavní hrdina na první pohled možná moc výrazný, rozervanost mezi rodinnými kořeny a policejní povinností mu ale člověk bez problémů věří. Mezi ním a parťákem v podání neselhávajícího Nathana Lanea to navíc solidně funguje a i ostatní role si nejspíš Logan pohlídal. Výtky tak mám paradoxně zejména k hlavnímu marketingovému trumfu seriálu. Ano, Natalie Dormer ze Hry o trůny je pořád půvabná a temnou mrchu, jež dokáže lidem našeptat do ucha cokoliv, jí divák věří. Problém je, že její záhadná žena se převtěluje do několika odlišných postav. A právě zde jsou jasně vidět její herecké mantinely. Dormer zkrátka ne všechny tyto polohy uhraje a coby sekretářka mi bohužel chvílemi přišla místy i nechtěně vtipná. Eva Green byla bohužel už v začátcích prostě jinde.

Upřímně, návratu Penny Dreadful jsem se po pokaženém závěru původního seriálu malinko obával a zpochybňoval jsem, zda má John Logan ještě co nabídnout. Změna prostředí a sázka na zcela jinou atmosféru mu ovšem vyšla a pilot je tak pro mě solidním překvapením. Potenciál do budoucna tu rozhodně je, hrátky s mexickou a americkou lidovou kulturou slibují velké věci a dobový feeling mě zatím baví. Jen doufám, že se to Loganovi pod množstvím linek zase jednou nerozpadne pod rukama. A že se sázka na Natalii Dormer po jejím rozpačitém startu začne vyplácet. Šance na poctivou atmosférickou podívanou jsou ale docela vysoké.