Původní Penny Dreadful vydržela na obrazovkách tři sezóny, spin-off Město andělů se již po první řadě dočkal zrušení. Zaslouženě?
Penny Dreadful se přesunula z pochmurného viktoriánského Londýna do prosluněného Los Angeles konce třicátých let minulého století. A místo skupinky nadpřirozených bytostí z literárních klasik stojí ve středu dění hispánský detektiv Tiago Vega. Mezi další figury na losangeleské hrací ploše patří jeho matka a sourozenci, policejní parťák Lewis, zkorumpovaný politik, německý doktor, mladá kazatelka křesťanské sekty nebo záhadná žena v černém.

Dvojice detektivů vyšetřuje brutální vraždu, která na první pohled ukazuje k mexické komunitě, i když realita asi bude složitější. V celém městě narůstá rasové napětí, situaci ještě zhoršují politici na radnici při plánování stavby dálnice skrz mexickou čtvrť a ve stínech se plíží nacistická hrozba, která se z Evropy začíná nenápadně dívat i za oceán.
Město andělů nemá s Penny Dreadful s Evou Green a Timothy Daltonem prakticky nic společného. A i návaznost na staré brakové romány, z kterých si Penny Dreadful bere jméno, je jen chabá. Celý fantasy rozměr příběhu je tady nevyužitý až skoro zbytečný. Spočívá totiž pouze v naprosto pasivní postavě mexické personifikace smrti, Santa Muerte, a její sestry – ženy v černém. Ta je aktivnější, v různých podobách vystupuje ve všech příběhových linkách a vždycky přilévá olej do ohně, ať už na radnici, v hispánské nebo německé komunitě. A i když její nenápadné přičinění mnohdy postrčí jazýček vah zásadním směrem, zdánlivě paradoxně by se vlastně skoro nic nestalo, kdyby se celá její postava vyškrtla a seriál by se přesunul do žánru dobového dramatu. Lidstvo koneckonců nikdy nepotřebovalo nadpřirozené vlivy k iracionální nenávisti, předsudkům a násilí vůči svým bližním.

Žánrové zeštíhlení by přitom Městu andělů prospělo a to samé platí i pro počet postav a dějových linek. Chvíli se tu řeší vyšetřování vraždy, pak zase nacisté, kulty, lovci nacistů, rasismus, homosexualita, radikalizovaní imigranti, amorální policisté… Seriál toho chce zvládnout strašně moc a nakonec se ničemu nestíhá věnovat pořádně. I tak se ale několik silných momentů najde, viz třeba emocionálně drsná výslechová epizoda.
Hlavní tvář seriálu, Natalie Dormer, tady hraje rovnou čtyři role a bohužel je nezvládá úplně ideálně. Jako radniční sekretářka neurčitého věku vypadá jako přesně to, co je – mladá žena s parukou. Jako Němka mluví s komicky přehrávaným německým přízvukem a angličtinu prokládá těmi nejjednoduššími německými slovy (und, ja), tedy přesný opak toho, co by dělal skutečný cizinec. Zní to jako němčina ze skeče. Ale není to jen chyba Natalie Dormer, třeba doktor Kraft (Rory Kinnear) mluví podobně. Hispánská komunita v tomto ohledu dopadla lépe, dokonce občas zazní i titulkovaná španělština.

Daniel Zovatto v hlavní roli detektiva Tiaga sice není tak docela tím charismatickým tahounem, který by se Městu andělů hodil. Ale rozhodně se snaží a jeho vnitřní rozpolcenost mezi vlastní komunitou a policejní plackou (za něž to schytává z obou stran), je zajímavý motiv. Spolu se svým parťákem (Nathan Lane jako detektiv Michener) jsou snad jedinými dvěma postavami, kterým se dá opravdu fandit, i když bez poskvrny tady není vůbec nikdo.
Vzhledem k brzkému zrušení seriálu je dobrou zprávou, že i když nakročení k další řadě tu pochopitelně bylo, většina dějových linek došla určitého závěru, a to včetně detektivní zápletky. Ve výsledku je tak z Města andělů průměrný spin-off, který sice neurazí, ale prospěla by mu lepší dramaturgie a odpoutání se od značky, s níž má beztak pramálo společného.
Jo, dal bych si sitcom s Arthurem a Lindou...
no, popravdě má seriál kolísavou kvalitu, ...
Moc mne potěšilo Office, Shameless a Longm...
Baví mě to. Je to svým způsobem krásně uje...
Cekali jsme "jen" rok a pul :) Po Endgame...
nie je dostatok času na tie desiatky kníh ...
Z aktuálních Mandalorian, ST: Discovery, H...
Poslední dobou mě toho moc nelákalo. Na Gm...
Pro mně hraje prim 5. série Expanse. Mimo ...
Maximálně tak tři z deseti. Ale jak píšu n...