Penny Dreadful: Město andělů

Penny Dreadful: City of Angels

Plakát k seriálu Penny Dreadful: Město andělů

Penny Dreadful: Město andělů /2020

Tvůrce: John Logan

Režie:

Hrají: Natalie Dormer, Daniel Zovatto, Adriana Barraza, Nathan Lane, Rory Kinnear, Kerry Bishé

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (0)

1. řada

Žít a zemřít v LA


Sdílet:

Původní Penny Dreadful vydržela na obrazovkách tři sezóny, spin-off Město andělů se již po první řadě dočkal zrušení. Zaslouženě?

Penny Dreadful se přesunula z pochmurného viktoriánského Londýna do prosluněného Los Angeles konce třicátých let minulého století. A místo skupinky nadpřirozených bytostí z literárních klasik stojí ve středu dění hispánský detektiv Tiago Vega. Mezi další figury na losangeleské hrací ploše patří jeho matka a sourozenci, policejní parťák Lewis, zkorumpovaný politik, německý doktor, mladá kazatelka křesťanské sekty nebo záhadná žena v černém.


Dvojice detektivů vyšetřuje brutální vraždu, která na první pohled ukazuje k mexické komunitě, i když realita asi bude složitější. V celém městě narůstá rasové napětí, situaci ještě zhoršují politici na radnici při plánování stavby dálnice skrz mexickou čtvrť a ve stínech se plíží nacistická hrozba, která se z Evropy začíná nenápadně dívat i za oceán.

Město andělů nemá s Penny Dreadful s Evou Green a Timothy Daltonem prakticky nic společného. A i návaznost na staré brakové romány, z kterých si Penny Dreadful bere jméno, je jen chabá. Celý fantasy rozměr příběhu je tady nevyužitý až skoro zbytečný. Spočívá totiž pouze v naprosto pasivní postavě mexické personifikace smrti, Santa Muerte, a její sestry – ženy v černém. Ta je aktivnější, v různých podobách vystupuje ve všech příběhových linkách a vždycky přilévá olej do ohně, ať už na radnici, v hispánské nebo německé komunitě. A i když její nenápadné přičinění mnohdy postrčí jazýček vah zásadním směrem, zdánlivě paradoxně by se vlastně skoro nic nestalo, kdyby se celá její postava vyškrtla a seriál by se přesunul do žánru dobového dramatu. Lidstvo koneckonců nikdy nepotřebovalo nadpřirozené vlivy k iracionální nenávisti, předsudkům a násilí vůči svým bližním.  


Žánrové zeštíhlení by přitom Městu andělů prospělo a to samé platí i pro počet postav a dějových linek. Chvíli se tu řeší vyšetřování vraždy, pak zase nacisté, kulty, lovci nacistů, rasismus, homosexualita, radikalizovaní imigranti, amorální policisté… Seriál toho chce zvládnout strašně moc a nakonec se ničemu nestíhá věnovat pořádně. I tak se ale několik silných momentů najde, viz třeba emocionálně drsná výslechová epizoda.

Hlavní tvář seriálu, Natalie Dormer, tady hraje rovnou čtyři role a bohužel je nezvládá úplně ideálně. Jako radniční sekretářka neurčitého věku vypadá jako přesně to, co je – mladá žena s parukou. Jako Němka mluví s komicky přehrávaným německým přízvukem a angličtinu prokládá těmi nejjednoduššími německými slovy (und, ja), tedy přesný opak toho, co by dělal skutečný cizinec. Zní to jako němčina ze skeče. Ale není to jen chyba Natalie Dormer, třeba doktor Kraft (Rory Kinnear) mluví podobně. Hispánská komunita v tomto ohledu dopadla lépe, dokonce občas zazní i titulkovaná španělština.


Daniel Zovatto v hlavní roli detektiva Tiaga sice není tak docela tím charismatickým tahounem, který by se Městu andělů hodil. Ale rozhodně se snaží a jeho vnitřní rozpolcenost mezi vlastní komunitou a policejní plackou (za něž to schytává z obou stran), je zajímavý motiv. Spolu se svým parťákem (Nathan Lane jako detektiv Michener) jsou snad jedinými dvěma postavami, kterým se dá opravdu fandit, i když bez poskvrny tady není vůbec nikdo.

Vzhledem k brzkému zrušení seriálu je dobrou zprávou, že i když nakročení k další řadě tu pochopitelně bylo, většina dějových linek došla určitého závěru, a to včetně detektivní zápletky. Ve výsledku je tak z Města andělů průměrný spin-off, který sice neurazí, ale prospěla by mu lepší dramaturgie a odpoutání se od značky, s níž má beztak pramálo společného.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
6/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (0)

Pilot

Chaos a temnota přicházejí.


Sdílet:

Penny Dreadful byl hvězdný seriál kabelovky Showtime, který u mnohých malinko zaostal za očekáváním. Já jsem si ovšem mix viktoriánského Londýna a trochu jiného pojetí legendárních hororových postav docela užil. A to i díky zmíňovanému parádnímu castingu v čele s Evou Green a Joshem Hartnettem. Jen ta nepovedená závěrečná třetí řada celý seriál trochu pohřbila. I přesto si však tato značka získala slušnou řádku fanoušků, a kabelovka Showtime se proto po letech rozhodla pro spin-off ve zcela novém prostředí a jiným příběhem. Novinku má pak opět na starosti scenárista John Logan (bondovky Skyfall a Spectre) a po hororových legendách si vezme na paškál americký a mexický folklór. A už od pilotu je jasné, že tentokrát nás minimálně po stránce atmosféry čeká trochu něco jiného.

Z Londýna se přesouváme do Los Angeles roku 1938, kde budeme sledovat zejména osud mladého Mexičana Tiago Vegy, jenž se stal detektivem. Už jeho první případ mu ovšem razantně změní život. Se stárnoucím parťákem Lewisem je totiž přivolán k brutální vraždě několik mladých lidí z tamní smetánky a na první pohled se zdá, že za vraždou stojí někdo z mexické menšiny. Tiago se ocitá uprostřed hrozícího rasového konfliktu nejen kvůli svému případu, ale také stavbě nové dálnice přes mexickou čtvrť, v níž žije celá jeho rodina v čele s matkou a čarodějkou Marií a horlivým bratrem Raulem, který chce úřadům ve stavbě zabránit. Situace začíná velmi rychle houstnout a celou ji pozoruje a ovlivňuje záhadná paní temnoty, jež chce zemi uvrhnout do chaosu. A v jejích plánech mimo jiné figuruje právě Tiego.

Už od prvních minut je pak jasné, že i když se zde bude sázet na podobné propriety v podobě temnoty či tajemných sil, atmosférou si budou oba projekty velmi vzdálené. Zatímco původní Penny Dreadful sázelo na hororovou a až poctivě brakovou atmosféru, zde vlastně dostáváme v úvodu dobovou kriminálku s krvavým případem a nadějnou dvojicí detektivů. Všechny ty nadpřirozené zápletky jsou tu prozatím vedlejší. A fanoušci minulého seriálu by měli být spokojeni i tentokrát. Atmosféra i díky skvělé výpravě funguje na jedničku, po režijní a řemeslné stránce si také není na co stěžovat a tvůrci do toho už od začátku šlapou ve velkém. Jen se obávám, zda si scenáristé s množstvím zápletek a motivů neukousli až příliš velké sousto. Ono když k vyšetřování záhadných vražd přidáte kromě rasismu a tajemných sil i nějakého toho nácka, už toho začíná být přeci jen docela dost. Snad tedy bude umět John Logan se všemi proprietami šikovně pracovat.

Zatímco minulý výlet do světa Penny Dreadful se mohl pochlubit dosti hvězdným obsazením, tentokrát se tak vysoko nemířilo. To však neznamená, že by tvůrci po castingové stránce šlápli výrazně vedle. Daniel Zovatto není jako hlavní hrdina na první pohled možná moc výrazný, rozervanost mezi rodinnými kořeny a policejní povinností mu ale člověk bez problémů věří. Mezi ním a parťákem v podání neselhávajícího Nathana Lanea to navíc solidně funguje a i ostatní role si nejspíš Logan pohlídal. Výtky tak mám paradoxně zejména k hlavnímu marketingovému trumfu seriálu. Ano, Natalie Dormer ze Hry o trůny je pořád půvabná a temnou mrchu, jež dokáže lidem našeptat do ucha cokoliv, jí divák věří. Problém je, že její záhadná žena se převtěluje do několika odlišných postav. A právě zde jsou jasně vidět její herecké mantinely. Dormer zkrátka ne všechny tyto polohy uhraje a coby sekretářka mi bohužel chvílemi přišla místy i nechtěně vtipná. Eva Green byla bohužel už v začátcích prostě jinde.

Upřímně, návratu Penny Dreadful jsem se po pokaženém závěru původního seriálu malinko obával a zpochybňoval jsem, zda má John Logan ještě co nabídnout. Změna prostředí a sázka na zcela jinou atmosféru mu ovšem vyšla a pilot je tak pro mě solidním překvapením. Potenciál do budoucna tu rozhodně je, hrátky s mexickou a americkou lidovou kulturou slibují velké věci a dobový feeling mě zatím baví. Jen doufám, že se to Loganovi pod množstvím linek zase jednou nerozpadne pod rukama. A že se sázka na Natalii Dormer po jejím rozpačitém startu začne vyplácet. Šance na poctivou atmosférickou podívanou jsou ale docela vysoké.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
7/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2021 Všechna práva vyhrazena.