Na jednu stranu chápu snahu šetřit si Batmana, nejatraktivnější DC postavu, do filmů. Na druhou stranu, i vzhledem k současnému stavu DCEU, je ale docela směšné jak se seriály můžou přetrhnout, aby vyždímaly netopýří značku aniž by použily samotného temného rytíře. Takže tu máme příběhy o mladém Bruceovi a Jimu Gordonovi, o Bruceově sestřenici a aktuálně o jeho mladém komorníkovi. A když už se náhodou má netopýr někde opravdu objevit, jsou to ze všech možností zrovna (diplomaticky řečeno) rozporuplní Titans. I když i tam bych počítal spíš jen s Brucem Waynem než s Batmanem.


Londýn, 60. léta. Mladý Alfred Pennyworth opouští britské speciální složky a chce zakládat vlastní bezpečností agenturu. Jednoho večera se ale seznámí s Thomasem Waynem a nechtěně se zaplete s tajemnou organizací, jež jde po Wayneovi, což vyústí v únos Alfredovy přítelkyně jako rukojmí.

Pennyworth není zrovna výpravný seriál, ale přesto jestli si tvůrci na něčem dali záležet, je to atmosféra zdejšího stylizovaného Londýna. Snad všechny scény jsou nasvícené měkkým, tlumeným světlem, interiéry jsou často osvětlené ohněm z krbů, v exteriérech je zase vždycky oblačno (pokud není rovnou noc) a oblohu křižují vzducholodě. Dá se zkrátka bez problému uvěřit, že tohle je stejný svět, v němž pár set kilometrů na západ leží Gotham.


Jack Bannon v titulní roli není špatný, jak v uctivé britské poloze, tak v akční násilné. A než přejdu k negativům, tak ještě pochválím soundtrack (hned na začátku Rolling Stones, nečekal bych ale že se něco podobného bude opakovat i v pozdějších dílech) a až překvapivou a osvěžující drsnost. Krve se kamera nebojí a když se Alfred a jeho parťáci z armády dostanou do úzkých, nepřekáží jim Batmanovy morální zásady a začnou protivníky bez skrupulí střílet. Vlastně mi to připomnělo fanouškovskou teorii, že Batman je to jediné, co Alfredovi brání v tom, aby každému padouchovi v Gothamu osobně vpálil kulku do hlavy.


Ale zpátky do Londýna a nohama na zem. Pilotní díl Pennyworthe má přepálených 70 minut, během nichž představuje protivníka v podobě nepříliš zajímavé tajné organizace s dlouhými prsty a několik až karikovaných záporáků. Nebýt komiksové spojitosti, dostalo by se seriálu násobně menší pozornosti, kvůli ní ale zase láme postavu lékaře Thomase Waynea v amerického agenta plnícího nějaký úkol v Londýně a přidává mu sestru (která se, aspoň předpokládám, nemůže dožít Bruceova osiření). Paradoxně by Pennyworth pravděpodobně fungoval lépe s jinými jmény a úplně bez komiksů.

Rozjezd dalšího batmanovského seriálu bez Batmana možná není tak špatný, jak jsme se obávali. Přesto bych raději doporučil buď komiksovku, která není o hrdinově kadeřníkovi či pratetě, anebo regulérní špionážní seriál.