Preacher

Preacher

Plakát k seriálu Preacher

Preacher /2016

Tvůrce: Garth Ennis, Seth Rogen, Sam Catlin, Evan Goldberg

Režie: Seth Rogen, Evan Goldberg

Hrají: Dominic Cooper, Joseph Gilgun, Ruth Negga, Pip Torrens, W. Earl Brown, Elizabeth Perkins, Ruth Negga, Lucy Griffiths

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (2)

S02E01

Konečně na cestě


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (0)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

První řada adaptace Ennisova vynikajícího komiksu většinu z nás zklamala. Seth Rogen a Evan Goldberg sice vypadali jako správní nadšenci, kteří vědí co je na předloze super a jak to převést na obrazovku, ve výsledku se ale skoro celou první sezónu jen plácali odnikud nikam a jejích 10 epizod by se klidně dalo stlačit do asi dvou. O napůl povedeném a napůl zpackaném castingu ani nemluvě. Finále ale dalo fanouškům komiksu zase naději, když se příběh konečně dostal tam, kde měl být už tak od druhého dílu.


Jesse, Tulip a Cassidy se tedy (konečně!) vydávají na cestu za hledáním Boha. Což by asi kdekoliv jinde znělo jako pořádná nuda, ne tak ve zvrácené mysli Gartha Ennise. Zatímco trio jde v rámci pátrání na několik podivných návštěv, v patách je jim brutální westernový drsňák zvaný Svatý všech zabijáků.

Co v epizodě najdete: 1 dobrá akční scéna, fajn Jesse, skvělý pistolník, 1 (slovy: jedna) výborná Cassidyho hláška a Tulip v podání Ruth Neggy, která konstantně dokazuje, že je největším castingovým omylem od obsazení subtilního Pavla Kříže do role pohádkového siláka Mikeše. Takže vlastně všechno při starém? Ne tak docela. Se začátkem road tripu se děj pro změnu někam hýbe a navíc dává víc příležitostí pro představování bizarních figurek.


První epizoda druhé řady je bez přehánění lepší než kterýkoliv díl první řady. Některých záporů se už seriál jen tak nezbaví, v mnohém to ale snad vypadá na lepší zítřky. A to jsme ještě ani neviděli slibovaného Herr Starra. Zkrátka, kdo vydržel první řadu, vzdávat by to neměl, a kdo to zabalil dřív, klidně by mu stačilo pokračovat od dílu 1x10 dál. Snad to bude stát za to.

Diskuze (0)

S01E08

Obléhání kostela aneb prostě další den na Jihu.


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (0)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Jesseho sázka s Quincannonem nevyšla úplně podle jeho představ a teď to vypadá, že kněz bude muset odevzdat kostel zděděný po otci amorálnímu podnikateli. Nebo to alespoň požaduje menší armáda buranů před bránou. Jenže Jesse je jižanský kazatel, zatraceně, takže svůj kostel bude bránit do posledního dechu, s Božím slovem, s puškou v jedné ruce a flaškou whisky v druhé. Eugene (kluk s tváří jako-… vždyť víte) je mezitím pořád v pekle.

Pamatujete si na díl s obléháním policejní stanice v Banshee? Tak tohle s ním nemá vůbec nic společného. Samotného mě to překvapuje, ale tvůrcům se podařilo i tento šťavnatý námět přetavit v roztahanou epizodu, která nakonec téměř nikoho a nic nikam neposune. Pár dobrých nápadů se sice najde (Molotovův koktejl ze svěceného oleje), ale nestačí to.

Cassidy tentokrát chybí a je to poznat. Začíná kvůli tomu totiž být víc vidět, že i když je Dominic Cooper docela fajn, přece jen není tak dobrým tahounem, jakým by Jesse Custer měl být. Oddech si tento týden dala i čím dál tím nesnesitelnější Tulip a objevuje se jen okrajově. Když je ale jedním z největších kladů epizody to, že v ní jedna z hlavních postav má málo prostoru, není to moc dobrá vizitka.

Já už upřímně nevím jak to ještě říct, aniž bych se opakoval… Jenže Preacher zkrátka trestuhodně plýtvá svým potenciálem. Ten seriál rozhodně není tak tragický, jak se možná z našich každotýdenních stesků může zdát. Jenže ono to prostě zamrzí, když se nejenom nevyužívá vynikající děj předlohy, ale ani se její postavy nevedou žádným zajímavým novým směrem. Přesto plánuji jak dokončit první sérii, tak se vrátit i k té druhé, protože (naivně?) věřím, že by příští sezónu zlepšení mohlo přijít. A vy si mezitím aspoň přečtěte výbornou komiksovou předlohu od Gartha Ennise a Stevea Dillona, stojí za to.

 

Diskuze (3)

S01E07

Cesta do pekla?


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (1)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Ach jo, tak zase nic. Po minulé, překvapivě povedené, epizodě už jsem začal doufat, že tvůrci Preachera po příliš dlouhém a nudném přešlapování na místě konečně našli tu správnou slinu a začnou pořádně šlapat na plyn. Měli jsme tu parádní bitku v motelu, příběh se konečně malinko posunul, diváci dostali potřebné odpovědi a celé to uteklo velmi svižně. Jenže stačil pouhý týden a kabelovka AMC nás zase vrátila do kruté reality jednoho z největších letošních zklamání.

Místo toho, abychom se začali pořádně zabývat situací okolo do pekla se propadnuvšího Eugenea či krvavého řádění Odina Quincannona se tu tak zase nelogicky šlápne brzdu a po dějové stránce se tu prakticky nic nestane. Místo toho, aby Jesse hledal cestu, jak dostat oblíbeného prdeloksichta zpět, se chová jako nesympatický vůl poháněn Genesis a my sledujeme jen jeho vnitřní boj a ukecávání od kámoše Cassidyho. Což by možná nebylo nic špatného, kdyby to nebylo tak rutinně natočené, a ne zrovna přesvědčivě napsané.

Dialogy se totiž pořád motají v kruhu, diváka už Jesseho výlevy o víře a Bohu spíše nudí a většina charakterů už mi začíná lézt krkem. Nebýt čím dál sympatičtějšího Cassidyho a dnes bohužel ztraceného Eugena, ani by se tu nedalo komu fandit. I ten Dominic Cooper totiž doplácí na slabý scénář a role hlavního tahouna se pomalu bortí před očima. Ano, pár režijně i scenáristicky zvládnutých scén se tu pořád najde a například poslední roztržka mezi Crusterem a Cassidym či výlet do kazatelovy minulosti tuto nudu aspoň malinko zachraňují. Jenže to je na jeden z nejočekávanějších seriálů léta prostě málo.

Televizní Preacher se zkrátka vrátil zpátky k ničím nezajímavé a tak trochu ospalé nudě, která se kouzlu comicsové předlohy čím dál více vzdaluje. Na to je až příliš málo dějově našlapaná, kontroverzní, drsná a hlavně trpí velkým nedostatkem humoru. Co na plat, že se to v poslední třetině aspoň malinko rozjede a závěr zase slibuje, že příště už se zase mohlo něco dít. Na tento lep už ale tvůrcům znova nesednu a já se obávám, že rozpaky a zklamání nad tímto promarněným potenciálem s námi bohužel vydrží až do samotného finále.

Diskuze (2)

S01E06

Kde je Garth Ennis, když ho potřebujete?


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (1)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Tak takhle ne. Po pilotu jsem byl pořád ještě navnaděný, po pár dílech jsem byl už trochu skeptičtější, leč jsem pořád doufal, že se to ještě patřičně rozjede. Ovšem šestým dílem jsme už za polovinou řady a kde nic, tu nic. Rozčarování je čím dál tím hmatatelnější.


Jesse se konečně seznamuje se dvěma agenty z nebes, kteří jemu i divákům vysvětlí, co přesně je vlastně původcem jeho schopností a jaké s tím mají oni plány. Tentokrát dojde i na nějakou tu akci, když se všichni tři musí vypořádat s nekompromisní andělskou terminátorkou (není anděl jako anděl), což se neobejde bez krve, střelby a nakonec ani Cassidyho. Mezitím se Arseface vyrovnává se svou nenadálou oblibou a Tulip svým nesnesitelným chováním oblažuje Jesseho kamarádku Emily (Lucy Griffiths).

Seriálový Preacher víc než co jiného přešlapuje na místě. Už jen scenáristický nápad „Jesse využívá svůj Hlas pro zlepšení života lidí ve městě“ zní strašně levně. Jasně, svým způsobem je to logické a je to asi první směr, který by každého po nahození zápletky napadl. Jenže… to sakra nikdo z tvůrců nečetl Ennisovu předlohu?! Seth Rogen a Evan Goldberg rozhlašovali jací jsou velcí fandové původního komiksu, na to se k němu ale chovají dost macešsky. Napadlo mě, jestli třeba celá první řada nemá být jen takovým úvodem a po jejím konci třeba seriál najede na věrnější adaptování příběhu z prvních knih od Vertiga. Jenže na to si už tvůrci naházeli příliš mnoho klacků pod nohy (vztah Cassidy/Tulip, Jesseho otec…)


Velice rád bych se ještě nakonec mýlil, ale obávám se, že to Rogen s Goldbergem nezvládli. Že jim jdou srandičky jako Interview nebo Sausage Party, ale Preacher že už je nad jejich síly. Ještě nechci vytahovat srovnání s foxovským Luciferem, ale to plýtvání potenciálem předlohy a až příliš rozvolněný přístup k adaptování jsou povědomé. Útržkovité flashbacky se Svatým všech zabijáků jsou ovšem super a jestli se něčeho opravdu upřímně nemohu dočkat, je to právě první setkání tohoto kovboje s Jessem.

Diskuze (2)

S01E05

Tak už konečně přituhuje?


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (1)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Při svém recapu druhého dílu jsem to ještě napsat nemohl, ale teď už ovšem prostě nemohu jinak. Z očekávaného Preachera se totiž pro mě rýsuje prozatím největší seriálové zklamání tohoto roku. Z neskutečně našlapaného, originálního a vtipného comicsu patřící mezi vrcholy žánru se totiž duu Rogen/Goldberg podařilo vytvořit něco, co předlohu připomíná z čím dál větší dálky. A nejnovější pátá epizoda na tom bohužel vůbec nic nemění.

Ani tentokrát se tak dějově nepohneme zrovna dvakrát z místa a většinu času se zde řeší věci, z nichž by si snad postavy v předloze dělaly i srandu. Jesse si tak coby nová hvězda Annvillu začíná pořádně užívat svých schopností. Což spočívá v tom, že většinu stopáže prosedí v místním bistru. Do toho se nám tu potlouká Tulip řešící své osobní trable a Cassidy, jemuž se Custerova bývalka hodně zalíbila. No a pak tu máme ještě návštěvu z nebe dřepící u telefonu a spoustu vedlejších postav, které diváka zase tolik nezajímají.

Dobrá, možná to není taková tragédie, jak se může po předchozím odstavci zdát, a pořád se zde najde několik důvodů, proč tvůrce pochválit. Úvodní westernový flashback je zase parádní a vůbec by mi nevadilo, kdyby mu byl pro jednou věnován klidně celý díl. Situace kolem  Arseface začíná sympaticky houstnout a závěr dává tušit, že už by se zde konečně mohlo začít něco dít a nastat očekávaná jatka. Jenže ten zbytek zkrátka pořád příliš nefunguje, na postavách divákovi příliš nezáleží a dialogy se šíleně motají v kruhu. Navíc se zde místo budování hutné atmosféry řeší spíše nudné vztahy a to tím nejnudnějším a nejklišovitějším způsobem.

Hlavní vinu na aktuální nefunkčnosti seriálu má pak kromě Rogena s Goldberga zejména Sam Catlin, jeden z hlavních producentů kultovního Breaking Bad. Právě jeho ruka a pomalé, místy až rozvláčné, tempo z oceňovaného seriálu je na jeho novince čím dál více znát. Jenže zatímco k Heisenbergovu příběhu tato forma dokonale sedla, v případě adaptace takto kontroverzního a nabušeného comicsu jde dle mého o slušný krok vedle a příliš tu tento styl nefunguje. Nezbývá tedy než doufat, že se po slibném závěru konečně malinko šlápne na plyn a Preacher si ve své druhé polovině začne napravovat reputaci. Očekávání od zbytku série jsou ale čím dál menší.

Diskuze (5)

S01E04

What the…


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (1)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Dobrá. Dostali jste mě. Po čtvrté epizodě, přitom tak lákavě pojmenované Swamp Monster, už i já musím uznat, že televizní Preacher nabral možná až příliš pomalý, nejednoznačný a depresivní rozjezd, který tak trochu naivně kašle na jakékoliv posouvání zápletky a místo toho se s postavami jen přehrabuje na místě a tváří se, že to všechno dělá v rámci nějakého vyššího dobra. Jo, to je sice pořád možné. Zároveň ale taky čím tím více nepravděpodobné.

Pokud jsem to dobře pochopil, komiksový Preacher už by touhle dobou byl dávno na cestách a spolu s Tulip a Cassidym by putoval od jednoho průseru za druhým, zatímco by bojoval s všelijakými démony i obyčejnými lidmi, to vše ve snaze vrátit svůj nově získaný „Hlas“ Bohu. Asi jsem to dost zjednodušil, ale v jádru jde o to, že něco takového zní rozhodně fajn. Tak fajn, že bych si docela i přál, aby o tom natočili seriál.

Abyste chápali, strašně rád bych se už dobral k tomu, abych nějakým způsobem shrnul poslední dějství, jenže… jaké dějství? Na začátku banda vidláků loví bandu prostitutek na pozemku tichého, ale zjevně šíleného Odina Quincannona. Pak se něco stane (nikdo neřekne co přesně) a my se vracíme zpátky do kostela k Jessemu. Kecy, kecy, kecy, všichni jste hříšníci, teď se obraťte k Bohu, čau. Jo a nebe volalo. Prý chce zpátky svůj dolar padesát za ten balíček chipsů, co měl jeden z andělů k večeři. No tak co to sakra je?

V podstatě tedy pořád platí to samé, co kolegové psali už dávno přede mnou. Těžko říct, komu je seriálový Preacher určen. Já osobně už tento týden ztratil zájem i o ty postavy, z nichž už ani ten Cassidy nebaví tolik, jak jsem po pilotu doufal. Smutné, že i ten humor už je z Goldbergova-Rogenova dítka pryč. Je to škoda, protože technicky i produkčně je seriál celkem dobře ošéfovaný, herecky mi to taky nepřijde nijak slabé, tou největší slabinou tak zůstává paradoxně scénář. Paradoxně, protože by podle všeho jen stačilo následovat původní předlohu. Ale to by asi bylo příliš jednoduché. Viď, Lucifere?

Diskuze (5)

S01E03

Pořád příliš pomalý rozjezd…


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (1)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Na Preachera, adaptaci jednoho z mých nejoblíbenějších komiksů, jsem se hodně těšil. Po prvních pár dílech nad ním ještě nechci lámat hůl, ale… ale. Není to ono. Příběh se nikam moc neposouvá, dialogy netáhnou. Jesse si zvyká na nové schopnosti, Tulip se ho snaží svádět k nepravostem a Cassidy se vypořádává s nezvanými hosty… Ale abych byl upřímný, po skončení epizody jsem měl trochu problém uvědomit si co se v ní vlastně stalo, toliko k vývoji děje.


Pilot ve mně zanechal protichůdné dojmy, na jednu stranu tam byla spousta scén, jež byly samy o sobě zábavné, stylové či zajímavé. Na druhou stranu jako celek jaksi nefungovaly tak dobře, jak by měly a já se víc než jednou přistihl, že se nudím. Druhá a třetí epizoda byly v tomto ohledu ještě horší, protože zatímco scén typu Cassidy v letadle ubylo, dojem neurčité roztříštěnosti zůstal.

Ideální není ani situace s herci a postavami. Joseph Gilgum je jako Cassidy výborný a jsem spokojený i s Dominicem Cooperem v hlavní roli. Zato mi ale vůbec nesedí Ruth Negga a její pojetí Tulip, ostatně jsem k jejímu obsazení měl výhrady už od začátku, ale rozhodl jsem se tvůrcům optimisticky věřit, že vědí co dělají, a počkat si až do prvních celých epizod. Ty už přišly a Ruth mě bohužel vůbec nepřesvědčila, že by se do této role hodila. A o mnoho lepší není ani situace se zbytkem obsazení, tedy samozřejmě kromě nepřehlédnutelného Arseface. Jediné, co mohu naprosto bez výhrady pochválit, je vynikající hudba.


Já si ani nejsem jistý, pro koho je vlastně seriálový Preacher určen. Na fanoušky komiksové předlohy je tam příliš mnoho nezanedbatelných změn děje i charakteristik postav. Pro ostatní diváky zase první tři epizody nenabízí dostatek důvodů k dalšímu sledování a jsou zatíženy nemalými problémy s tempem a scénáři jednotlivých epizod nebo scénami, jež jim zatím bez znalosti komiksu nemohou dávat smysl (viz třeba Svatý všech zabijáků z úvodu druhého dílu). Já se každopádně budu dívat přinejmenším do konce první řady a doufám, že se ještě Preacher najde a rozjede. Jakkoliv nerad to ale říkám, momentálně jej nemohu s klidným srdcem doporučit k sledování.

Diskuze (6)

S01E02

Pomalejší rozjezd než jsme čekali?


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (1)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Tak to zatím vypadá, že u Preachera se k nadšenému táboru diváků jen tak nepřidám. Ne teda, že by mě pilot před čtrnácti dny nějak extrémně zklamal, ale do výkřiků o další nabušené comicsovce jsem měl také daleko. Celé to bylo na můj vkus až příliš pomalé, dialogy také zrovna nešlapaly a navíc mi dvakrát neseděly postavy, jimž jsem zkrátka nemohl přijít na chuť. I přes slušnou atmosféru a snaživou režii jsem zkrátka nemohl potlačit mírné zklamání. A v druhé epizodě se to bohužel prakticky nezměnilo.

Příběhově jsme se totiž prakticky nikam neposunuli a stále se nacházíme ve fázi úvodního seznamování s charaktery. Jesse se tak rozhodl dát ještě jednu šanci svému kazatelství, ale zase zjišťuje, že to nebude mít zrovna jednoduché. Nejen, že se nejednou ozve jeho pravá povaha. Navíc se tu stále potuluje nebezpečná Tulip a pomaličku zjišťuje, že s ním po nedávné noci asi není všechno v pořádku. Do toho tu pořád zevluje cool upír Cassidy a objeví se zde dva drsňáci, jež mají s Jessem tajemné plány.

Děj se nám prostě sune kupředu velice pomalu. To by ovšem vůbec nevadilo, kdyby to celé nepůsobilo tak rozvláčně. Ano, režie po řemeslné stránce odvádí slušnou práci a rozhodně se nedá říci, že by tu bylo něco špatně. Atmosféra je totiž stále parádní. Zatímco v akčnějších či brutálnějších momentech připomíná seriál krvavé Banshee, díky rozvržení epizody a pouštním lokacím si pak zase často vzpomenete na Breaking Bad (rukopis jednoho z jeho scenáristů je tu docela znát). Jenže i přes výbornou atmosféru a neselhávající řemeslo mi tu prostě něco chybí. Něco, co by mi jako divákovi urvalo hlavu a změnilo tuto fajn podívanou v peckovou adaptaci nářezového comicsu, o níž bude každý s nadšením mluvit. Přesně to by si totiž comicsový materiál zasloužil.

Toho jsem se však zatím nedočkal a nemůžu se zbavit dojmu, že scénář jede tak nějak na půl plynu. Dialogy pořád příliš nefungují, stejně jako Cassidyho hlášky, a kromě titulního hrdiny a Arseface mi tohle obsazení pořád příliš nesedí. Obzvláště s Tulip mám pořád celkem problém. U mě tak i přes spoustu pozitiv převládá mírné zklamání. Od adaptace jednoho z nejnašlapanějších comicsů jsem zkrátka ze začátku čekal asi větší jízdu. Zejména o dost drsnější a zvrácenější. Doufám tedy, že se po až příliš pomalém úvodu konečně šlápne na plyn a začne se servírovat příběhově tučnější podívaná. I když chápu, že jsem v tomhle názoru asi v menšině.

© Copyright 2000 – 2019 Všechna práva vyhrazena.