Preacher: 2. série
16:00 | 29.09.2017 |
Původní Preacher patří k tomu nejlepšímu co může komiksové médium nabídnout, jeho první seriálová řada nás zase slušně zklamala. I když to možná bude těžko k uvěření, druhá řada dojmy napravuje a měla by zajímat i ty, kteří tu první ani nedokončili.
Po finále první řady se Jesse, Tulip a Cassidy konečně dostávají na cestu za hledáním Boha (tedy tam, kde měli být už tak po dvou epizodách), zatímco po nich jde nejdřív Svatý všech zabijáků a pak tajná organizace Grál s ďábelským Herr Starrem. Eugene (Arseface) mezitím trčí v pekle, kam ho loni poslal naštvaný Jesse, a spřátelí se tam s… Hitlerem. Jo, vážně.
Něco zůstalo při starém. Ruth Negga jako Tulip je pořád velký castingový přešlap a s časem se na tom nic nelepší. Jednak už od začátku nezapadá do charakteristiky role, jednak kvůli ní trochu skřípe celé vyznění vztahu Tulip-Jesse. Ale přežít se to dá. Zbytek starého i nového obsazení je pak výborný a do značné míry může za kvalitativní zlepšení seriálu. Na začátku sezóny konečně dostává patřičný prostor Graham McTavish jako děsivý Svatý všech zabijáků, který patřil k těm povedenějším bodům první řady. A pak přichází naplno na scénu hlavní důvod vysokého hodnocení na konci recenze – Grál a Herr Starr.
Komiksové fanoušky určitě potěší zachování bílo-červeného ladění grálových kostýmů i povedený casting agentů Hoovera a Featherstoneové. Pravým jackpotem je ale nekompromisní holohlavé hovado a Jesseho hlavní protivník Herr Starr. Přesně jako v předloze, co věta, to nehorázná hláška, napůl díky materiálu, napůl díky perfektně suchému podání. S takovou chutí zahraná postava tady nebyla už dlouho a Pip Torrens by si zasloužil hereckou cenu. Tedy, kdyby se za ty zvrácenosti, co předvádí, nějaké ceny dávaly. Epizoda, která Starra představuje a ve flashbaccích ukazuje jeho začátky u Grálu, je vyloženě boží.
Nejlíp seriál funguje ve scénách, kdy adaptuje předlohu nebo ji alespoň volně používá jako inspiraci, tj. když ústřední trojice něco řeší společně nebo když někdo z nich interaguje se Starrem a Kovbojem. Vedlejší linie jsou ale vesměs trochu slabší a až příliš celou sérii zpomalují. Tulip a agentka Featherstoneová, Cass a neworleanský důchodce, Eugene v pekle… nic z toho není špatné (a třeba Hitler s Prdelmanem mají několik výborných scén), jen by to chtělo mírně prostříhat. Odhadem tak o dvě epizody v celkovém součtu. Což je přesně opačný poměr než u první řady, kde bych asi tak dvě epizody nechal.
Jestli jste dokoukali celou první řadu a pak se na Preachera vybodli, rozhodně mu ještě dejte šanci. Jestli jste ani nezačali, nebál bych se doporučit jen první a poslední díl první řady a pak rovnou tu druhou. Nejsem si úplně jistý letošním finále a odklonem od předlohy, který to znamená. Pokud by se ale Jesseho babička a Angelville měly povést alespoň z poloviny jako Starr, budu se na třetí řadu upřímně těšit.
Verdikt
Sam.Vimes
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 8/10
ReptilianJoe
Preacher: 1. série
13:00 | 08.08.2016 |
Adaptace Preachera, drsného komiksu od Gartha Ennise a Stevea Dillona, patřila v redakci k nejočekávanějším seriálovým novinkám roku. Nakonec v nás ale zanechala podstatně rozporuplnější dojmy, než jsme původně doufali. V následujících odstavcích si můžete přečíst dojmy zklamaných i těch spokojenějších diváků, znalců předlohy i nečtenářů. Rozmanitost názorů a úhlů pohledu je ostatně hlavní důvod, proč tyto makrorecenze píšeme. Tak tedy: první řada Preachera.
Jak to vidí Sam.Vimes
S dojmy ze seriálového Preachera to bylo jako na houpačce. Pilot navnadil. Každá další epizoda pak počáteční nadšení zadupávala víc a víc do země. A závěr byl zase prozatím asi nejlepší díl a i svým vztahem k předloze vzbudil naděje pro druhou řadu. Preacher měl v zásadě tři problémy: tempo, práci s předlohou a casting (částečně). Začneme od konce a trochu paradoxně od kladů. Joseph Gilgun jako Cassidy je výborný. Graham McTavish jako Svatý všech zabijáků (resp. Kovboj) a Ian Colletti jako Prdelman (Arseface) jakbysmet. Dominic Cooper není úplně dokonalý komiksový Jesse Custer, ale pořád je dostatečně fajn. Kamenem úrazu je ale Ruth Negga jako Jesseho bejvalka Tulip. Její obsazení se mi moc nezdálo už od začátku, ale šel jsem do toho s otevřenou myslí a nadějí, že tvůrci vědí, co dělají. Omyl. Takhle nesympatické a nepříjemné ztvárnění postavy tady už nebylo hodně dlouho.
Rogen s Goldbergem nechtěli z Preachera dělat Snyderovy Watchmeny, chtěli aby seriál byl svým vlastním dílem a ne jen adaptací v poměru jedna ku jedné, která doslovně převádí do filmu i jednotlivá komiksová políčka. To je v pořádku. Problém je, že z jejich vlastních nápadů jim vychází jen minimum (všechno s Kovbojem) a předkládají převážně natahovanou, děj ani postavy nikam neposouvající nudu. To by ještě bylo snesitelné na ploše pár dílů, ale ne v pomalu celé první řadě. Přesto nad Preacherem nelámu hůl a důvodem je hlavně závěr, jenž vyčistil herní stůl a postavil figurky tam, kde měly být už dávno. A poznání, že první řada byla zamýšlena jako prequel komiksu. Vcelku chápu, proč tu informaci tvůrci nepouštěli do éteru (je to tak trochu spoiler pro finále), ale její znalost by mě uklidnila. Byla by to totiž do jisté míry omluva pro všechno to plácání se na místě, jehož je prostředek první řady plný, a zároveň příslib do budoucna. Na tomto místě ještě musím pochválit hudbu, protože ta je bez výjimky výborná, stejně tak povedená westernová stylizace. I tak ale zůstává dojem, jako by Rogen s Goldbergem a Catlinem dostali k dispozici Porsche 911 a závodní okruh, ale místo aby šlápli na plyn, tak jen jezdili dokola padesátkou a prohlíželi si krajinu za oknem. (6/10)
Jak to vidí Spooner
Když se před více než rokem objevila zpráva, že dlouho spekulovanou seriálovou adaptaci Preachera bude mít pod dohledem komediální uragán Seth Rogen s věčným parťákem Evanem Goldbergem, fandové a čtenáři se začali tak nějak automaticky těšit. Očekávalo se totiž, že televizní verze jednoho z nejlepších comicsů ever se dostala do těch nejlepších fanouškovských rukou a oni budou k látce přistupovat s náležitou péčí a budou co nejlépe plnit fanouškovské sny. Jenže nakonec to vypadá, jakoby tvůrčí duo vidělo milované sešity jen z rychlíku a místo našláplé nekorektní jízdy s drsným humorem nám naservírovali šíleně pomalý kousek, v němž se toho příliš nestane, a který si o atmosféře předlohy může nechat jen zdát. Zapomeňte na krvavé putování Jesseho, Cassidyho a Tulip, v němž si divák nemá kde oddychnout. Místo toho je zde předloha kacířsky znásilňována a my zde musíme celou sezónu sledovat příběh z amerického zapadákova, jenž se v knihách vyřeší doslova během chvilky. A to je prostě špatně.
Chvílemi to dokonce vypadá, jako by se další z tvůrců Sam Catlin rozhodl udělat ze seriálu své druhé Breaking Bad. Rozjezd je proto velmi pomalý, tempo hodně rozvláčné a podobnosti najdete také v jednotlivých záběrech či atmosféře. Jenže k této látce se podobný styl vůbec nehodí a výtečné předloze absolutně podráží nohy. Po příběhové stránce se tu tak téměř nic nestane, humor se tu takměř nevyskytuje a dialogy o Bohu a náboženství začnou být po chvilce ohranné a unavující. Zprvu sympatické obsazení pak nemá moc co hrát, jelikož většina postav vás zde spíš otravuje a obsazení Ruth Negga do role drsňačky Tulip považuji za castingový fail roku.
Ano, najde se několik parádně zrežírovaných pasáží (prakticky vše s Grahamem McTavishem) a když dojde na akci je sympaticky brutální. Finální epizoda pak přeci jen malinko napravuje dojmy a nabízí čtenářům přesně tu zábavnou a anti-náboženskou jízdu, na kterou museli čekat celou řadu. Jenže ta přeci jen přišla malinko pozdě a pachuť z celé sezóny potlačit nedokázala. Seriálový Preacher je tak i přes několik kladů jednoznačným zklamáním roku a zároveň asi největším nepochopením předlohy, jež jsem v posledních letech viděl. Rogen s Goldbergem by asi před comicsové fandy nyní moc vycházet neměli. (5/10)
Jak to vidí Mr.Hlad
Za mě asi nakonec dobrý, i když jsem si celkem dlouho musel zvykat, že televizní Preacher bude o dost jiný než ten comicsový. Od začátku mě bavili herci i jejich postavy, ale pomalejší tempo samozřejmě člověku neusnadní, aby do téhle comicsovky pronikl hned. Naštěstí po pár dílech už bylo celkem snadné naladit se na stejnou vlnu jako tvůrci, kteří kombinují coenovské hrdiny s trochou Tarantina, občas si něco vyzobnou z comicsu a mají hodně drsný smysl pro humor, a mě to začalo regulérně bavit. Čím víc se první řada blížila ke svému konci, tím víc nacházela vlastní ksicht a finále jsem si vyloženě užil. Preacher není úplně vstřícný vůči divákům, na to je moc pomalý, brutální, mrazivý a řeší dost nepříjemné a komplikované věci, ale je evidentní, že Rogen s Goldbergem s ním mají větší plány a že se skutečně teprve rozjíždějí. A ačkoliv bych měl občas k tempu a občas i zábavnosti jisté výhrady a prvních pár epizod fakt není žádná velká jízda, u druhé série rozhodně budu rád. Navíc když konec té první slibuje, že by už konečně mohlo dojít na ty comicsové zápletky. (7/10)
Verdikt
Sam.Vimes
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 6/10
Aken Takato
- 6/10
janalink
- 5/10
ReptilianJoe
Preacher: Pilot
16:00 | 23.05.2016 |
Nejdřív by se asi hodilo na rovinu zmínit, že jsem do pilotní epizody komiksového Preachera vstupoval zcela nepolíben původní předlohou a jako takového mě ke sledování vlastně táhly jenom tři věci. První z nich bylo renomé kabelovky AMC, domov seriálů jako Breaking Bad, Mad Men nebo The Walking Dead. Tou druhou pak fakt, že šlo o vysněný projekt dlouholetých kamarádů a také úspěšných tvůrců, Setha Rogena a Evana Goldberga a jako takový ho prostě nemohli nějakým způsobem okleštit, opustit kompletně předlohu nebo jinak pos*at. To se vysněným projektům nedělá. No a konečně, byl jsem asi jeden z mála lidí, na které obecně zabíraly už ty trailery. V podstatě mi slibovaly přesně tu dávku akce, humoru, ale i napětí a chytrých dialogů, kterou mám v seriálech podobného ražení rád a tak vlastně ani nešlo, se na tuhle vysoce očekávanou novinku alespoň nějakým způsobem netěšit. No...
...a po stylovém retro úvodu, který byste od podobného seriálu jen tak nečekali, se hned začalo ukazovat, že věřit mému prvnímu instinktu, bylo tentokrát naprosto správné rozhodnutí. Do africké vesničky totiž zavítal Genesis, mix anděla a ďábla, který se shání po nějakém tom ideálním kazateli, kterému by mohl částečně předat svou moc. Jak vám ale vzápětí dojde, ten první to rozhodně nebyl. A tak zatímco hledání pokračuje, my se přesouváme do malého texaského městečka jménem Annvile, kam jak se dozvídáme, se před nedávnem vrátila naše hlavní postava, mladý kazatel Jesse Cruster (Dominic Cooper). Toho však jeho práce příliš nebaví a to hlavně proto, že tak trochu ztratil víru v Boha. A ne snad, že by se to po Cooperově ztvárnění mladého Fleminga nedalo čekat, jeho Preacher je ale už od prvních vteřin opět tak parádně zahraným charakterem, až mě to samotného překvapilo. S takovou mu bez problému uvěříte nejen veškeré jeho pochybování nad sebou samým a svým okolím, ale zároveň mu bez mrknutí oka zbaštíte i tu nasranost, vztek a posléze i bojové scény, do kterých ho jeho smysl pro spravedlnost dostane. První castingovou trefu do černého bychom tedy měli.
A když už jsme u těch bojových scén. Řekněte sbohem vaší oblíbené seriálové postavě a udělejte místo Cassidymu (Joseph Gilgun). Tenhle původem irský upír si vás omotá kolem prstů hned v první scéně a aniž bych příliš prozrazoval, jeho úvod se odehrává v letadle, má jedno z nejgeniálnějších využití rozbité flašky v rámci filmografie vůbec a je zkrátka tak boží, že vám v hlavě z celého pilot pravděpodobně utkví jako to vůbec nejlepší (zatímco vše ostatní bude "jen" v těsném závěsu). Duo Rogen/Goldberg si totiž vedle psaní a produkování vzalo na starost zároveň i režírování téhle úvodní epizody a svou práci ti dva odvedli do puntíku přesně. Včetně plánování parádních choreografií a výborných kaskadérských kousků, ale také vůbec dávkování příběhu, zapojení humorných scén nebo jen promluv k Bohu. Povedla se jim navíc i práce s herci, kameru jim obstaral pán zodpovědný za všechny Matrixy a kdyby náhodou to nestačilo, ještě si to celé pojistili parádní hudbou. O té ale ještě určitě uslyšíte, teď už zase zpátky k postavám, ještě nám totiž chybí představit tu třetí do party, drsňačku zvanou Tulip O’Hare (Ruth Negga).
Pokud totiž někdo může konkurovat úvodní sekvenci s Cassidym, je to právě ona. I její postava si během svého intra lehce zabojovala. Bylo to sice za jízdy skrze kukuřičným polem špatného CGI (jediná část, která vypadala vyloženě divně), ale jakmile to skončilo, ihned obohatila atmosféru o pár dětí volajících: "awesome!" poté, co jsou svědky něčí smrti. Awesome! Navíc jim pak ještě oběma předá cennou lekci z domácí výroby raketometu, pomocí kterého následně sestřelí helikoptéru a udělá jim tak z rodinné zahrádky hotové peklo. Nicméně jo, tohle je přesně ten druh černého humor, který z Preachera bude dělat momentálně celkem ojedinělou televizní zábavu, která sice není nějak extrémně nekorektní, ani nikterak za hranicemi únosnosti, zato ale na všech místech funguje a perfektně tak vyvažuje zbytek tohohle jinak poměrně temného světa. Nicméně zpátky k Tulip. Asi by ještě bylo zahodno zmínit, že chemie mezi ní a Jessem je od prvního okamžiku velmi živá a divák tak nemá problém se na další střety těchto dvou postav začít celkem dost těšit. Představení titulních postav se tak tvůrcům povedlo zvládnout na jedničku s hvězdičkou a k tomu třikrát podtrženou. Co na to ale ty vedlejší?
Řekněte sbohem vaší oblíbené seriálové postavě a udělejte místo Cassidymu!Annvile je zapadákov. Buranov. Moc jsme z něj zatím neviděli, tohle vám ovšem bude jasné po pěti minutách. Ačkoliv teda i zde dojde na pár zbytečně klišovitých fórků, v tom celkovém měřítku sem ty charaktery rednecka mlátícího svou manželku, nebo třeba šerifa, který má ze všeho nejradši svůj klid, vedle Jesseho, Cassidyho a Tulip, prostě bez problému zapadnou. Navíc i u takhle malých postav se postupem času ukáže, že nejsou zase až tak černobílé (příklad, manželka rednecka si vlastně násilí užívá atd.). V tomhle je scénář hodně důkladný a stíhá toho do budoucna i dost naznačit. Mnoho věcí samozřejmě zbývá vysvětlit (minulost hlavních postav, agenti, ten kluk, jehož ústa vypadají jako něčí prdel a tak podobně), to hlavní se však povedlo a pokud tohle měla být ukázka, čeho všeho jsou scenáristé v této adaptaci schopní, pak se jistě máme do budoucna ještě na co těšit.
Mou první a zároveň i jedinou výhradou je tak spíše strach, jestli se podobnou produkční úroveň podaří udržet i po dobu zbývajících devíti epizod. Nerad bych, aby místo akce, která připomíná ty lepší časy v Banshee, přišly nudné dialogy, které děj nebudou nikam moc posouvat (jako tomu je teď ve Walking Dead), nebo jsme se naopak ztratili třeba v přemíře vztahového filosofování. Ačkoliv si myslím, že ani jedno nijak brzy nehrozí a ten mix westernu, fantasy a dramatu nakonec bude takhle fungovat i dál, obezřetnost je jako vždy na místě. Ale vzhledem k tomu, že po všech ostatních stránkách jsem víceméně celou hodinu vrněl blahem, nemám chuť to srážet nižším hodnocením. Na rozdíl od American Crime Story nebo druhé řady Daredevila ovšem věřím, že tu ještě existuje to pomyslné místečko pro zlepšení, respektive nakopnutí seriálu do nezapomenutelných výšin, takže si raději ještě nechám prostor ke zvýšení mého hodnocení. Jak to dopadne nám ovšem poví až čas. Ten a taky recapy, které pro vás s radostí budeme každý týden psát. Takže zatím tedy takhle, ode mě vše a nyní hurá do diskuze.
Verdikt
do_Od
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 7/10
Aken Takato
- 9/10
trešlson
- 7/10
Godlike
- 8/10
IZFNP
- 8/10
ReptilianJoe
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry