Quacks je ostrovní komediální seriál o doktorech všeho druhu uprostřed medicínské renesance. Právě proto očekávejte vražednou porci narážek na dnes již známé, ale postavám nepochopitelné praktiky a léky, či například jakousi tu satiru na lékařské metody tehdejší doby. Máme tu člověka snažícího se mluvit s pacienty v blázinci, příčemž je sám mnohými považován za blázna. A pak je tu ještě chirurg s barbarským přístupem "čím víc krve, tím líp", který dokáže svými ohavnými operacemi strhnout obrovské publikum, a dentista, jenž operuje pod nevěstincem a vyrábí nejrůznější léky a preparáty. Však víte, takové ty normální záležitosti.

 

A tahle trojice se každý díl narve na nejrůznější řadu problémů a trapností zamotaných do sfér jejich jednotlivých působení. Taktéž tu v popředí figuruje chirurgova zoufalá manželka a snad jediná racionálně smýšlející postava celého toho cirkusu. Nemyslete si ale, že to, že se jedná o komedii, vás jaksi zaštítí od pozorování krvavých chirurgických zákroků, ohavných zdravotních problémů, sanitárních hnusů či esteticky zhoršeného vzhledu okolí. Vše tu je jaksi groteskní a karikaturní, ale na druhou stranu je to odůvodněno absurditou děje, postav a humoru. Ten humor je tu mimochodem občas až nelidsky cynický a vysmívá se těm nejnemravnějším popudům akademické společnosti a silně přehnané ultra-konzervativní morálce tehdejší doby.

 

Seriál má jen šest krátkých dílů, ale v každém je opravdu bohatá porce nejrůznějších ironických poznámek či přímé kritiky elitní intelektuální vrstvy společenstva. Na druhou stranu, ona kritika se občas zdá až příliš přehnaná a někdy až nesmyslně hloupá, vzhledem k tomu, na jaká témata hovoří. Občas se totiž začne diskutovat o něčem, co se tváří jako známý stereotyp, ale divákovi je to naprosto cizí. Kdyby tak tvůrci dokázali nahromadit všechno typické pro dobu, o níž mluví (nadměrná prostituce, náboženská nadvláda či problémy rozlišných sociálních vrstev) a zasvětit jednotlivým tématům opravdu celou epizodu, mohly by z toho vymáčknout tu nejšťavnatější podívanou.

Zatím tu totiž většina takových věcí probíhá jen občas a nikdy to není zrovna dokonalá záležitost. Některé vtipy také moc dobře nesedí a celková špinavost atmosféry může mnohým jedincům připadat odpudivá. Ale i přes to se jedná o solidní seriálový materiál, z něhož by se mohla v budoucnu vyklubat poměrně populární dobová bláznivá komedie. Prozatím jen doufejme, že tvůrci mají přinejmenším stejný počet dobrých nápadů do příštích řad.