Seriálová nabídka každé podzimní televizní sezóny by se dala shrnout do několika skupin. Máme tu očekávané pecky, jež se mohou opřít o známou značku či slavný ksicht před kamerou. Dále narazíme na hořká zklamání, už z dálky viditelné průsery či kousky, které i když nejsou nejhorší, nikoho příliš nezajímají. A pak tu máme ještě kategorii totálních překvapení. Sem se řadí tituly, jež na sebe před začátkem podzimního hodování příliš neupozorňují, ale pak si vás svým námět a kvalitami bez problémů zaháčkují již po první epizodě. Loni mezi ty příjemná překvapení patřil hit Vražedná práva od ABC, od něhož i přes účast Violy Davis asi nikdo nečekal tak našlapanou podívanou. A letos se po těchto stopách vydává další nečekaně povedený kousek ze stáje ABC, drama Quantico.

Dobrá, v případě nového thrilleru asi nebudeme moci počítat s tak vyšperkovanými výkony či vypilovaným scénářem, i přesto se Quantico profiluje jako nečekaně funkční oddychový napínák. Podíváme se tedy do titulního výcvikového centra, kde se sejdou ti nejnadějnější kadeti FBI, aby se zde zúčastnili náročného a vysilujícího výcviku, jež v tom lepším případě dovede k vysněné kariéře. Setkáváme se tak s řadou ambiciózních nováčků v čele s malinko chladnou a nekompromisní Alex či jejich přísnými učiteli. Každá z hlavních postav ovšem skrývá šokující tajemství i vlastní motivy, proč se vlastně do školy přihlásily. A právě ty se stanou velmi důležitými o pár měsíců později, kdy je Alex svědkem jednoho z nejničivějších teroristických útoků v historii Spojených států. A jak se brzy ukáže, za katastrofou stál právě někdo z Quantica. Jí tedy nezbývá nic jiného, než si vzpomenout na dramatické události, jež se tu odehrály, a díky tomu vypátrat pachatele.

Pokud tedy naivně čekáte rádoby realistický pohled na trénink agentů, v němž se bude potit krev a překonávat vlastní limity, jste na špatné adrese. Místo toho ovšem dostaneme až překvapivě napínavou a zábavnou jízdu, která do puntíku splňuje všechno, co by správný pilot měl obsahovat. Máme tu skvěle vystavěný a rozjetý příběh, v němž se už v úvodu daří tvůrcům položit dostatečný počet tajemných otázek, nechybí ani výtečné tempo, ale zejména efektní představení hlavních charakterů. Ty sice naplňují žánrová klišé, to však zatím vůbec nevadí. Kromě hlavní hrdinky tu tak samozřejmě nesmí chybět učitel se špatnou pověstí, sexy borec, namyšlený protekční spratek, holka z bohaté rodiny či tajemná Muslimka. Tahle sebranka možná na první pohled nezní moc lákavě, opak je však pravdou. Každý z nich totiž má svoji temnou minulost či důležitý kousek do zamotané zápletky a mají do budoucna hodně co nabídnout. A to i přesto, že z hereckého hlediska jde zatím spíše jen o přehlídku sexy tvářiček.

Tvůrci navíc evidentně vědí, že jim kvůli absenci jakékoliv hvězdy nezbývá nic jiného, než diváka co nejrychleji nalákat na svou stranu. A to se jim daří na jedničku. Po nutném představení hlavních hráčů do nás proto scenáristé v závěrečné třetině sypou v takřka smrtícím tempu řadu vyhrocených scén, ale zejména jeden překvapivý zvrat za druhým, jež vůbec nepůsobí vynuceně a zkrátka vás donutí seriál sledovat i nadále. Díky chytrému střídání přítomnosti a minulosti z Quantica se navíc nemá divák absolutně kde nudit a tuhle skoro až popcornovou jízdu začne až nečekaně hltat.

I přesto se zde však několik chybiček samozřejmě najde. Scénář se i přes šikovně budovaný příběh nevyhnul pár logickým lapsům, dialogy by mohly malinko ubrat na klišé, vizuál by nemusel působit tak lacině a dosud tu chybí výrazný herecký tahoun. I přesto se ale dosud jedná o jeden z nejpovedenějších pilotů podzimu. Dostáváme totiž od něj nezastavující a napínavou jízdu, jež nešetří záhadami, a především skvěle funguje jako lákadlo na věci příští. Ano, pořád se to může celé ošklivě pokazit a tvůrci z toho kvůli natahování stále mohou vytvořit jen nudnou vztahovku z tábora agentů. Upřímně ovšem doufám, že toho se opravdu nedočkáme, a  ABC nám bude i v následujících týdnech servírovat jednu z nejzábavnějších novinek podzimu. Lepší start si totiž tahle banda snad ani nemohla přát.