Riverdale

Riverdale

Plakát k seriálu Riverdale

Riverdale /2017

Tvůrce: Roberto Aguirre-Sacasa

Režie:

Hrají: K. J. Alpha, Lili Reinhart, Camila Mendes, Cole Sprouse, Marisol Nichols, Madelaine Petsch, Ashleigh Murray, Mädchen Amick, Luke Perry

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (0)

3. řada

Co se to děje?


Sdílet:

Riverdale pro mě bylo ve svých prvních dvou sériích velkým guildy pleasure. Sice jsem věděl, že kvality seriálu nejsou nikterak závratné, ale svým vlastním způsobem si seriál udržoval určitý nadhled a hrál přesně na správné noty tak, že vše fungovalo i přesto, že fungovat nemělo skoro nic. Letošní série pro mě byla ovšem místy mnohem hůře stravitelná.

Ve třetí sérii se příběh seriálu tak „trochu“ utrhl ze řetězu. V Riverdale se rozmáhá kult s názvem Farma, který velmi rapidně nabírá nové členy. Všichni členové jsou šťastní, drží pospolu a prosazují jakousi jednotu. Betty si ovšem odmítá připustit, že by Farma byla legitimní skupina a značná část jejího úsilí je směřována právě proti této organizaci. S příchodem Farmy se také napříč celým Riverdale rozmáhá hra na hrdiny Gryfové a Gargoyly. Ta pohlcuje značnou část obyvatel nejen v Riverdale, ale také v okolních městech. Zároveň se město potýká s drogovou vlnou. Archieho zaměstnává velkou část série Hiram Lodge a jeho agenda, která také ovlivňuje Veronicu. Tyto tři hlavní linky se postupně proplétají a zamotávají do sebe jako klubko hadů. Celá tato změť příběhů je také ještě doplněna o množství kratších příběhů, které ovšem ve většině případů vedou zpátky k hlavnímu klubku záhad, korupce, drog a šílenců.

Z předchozího odstavce je evidentní jedna věc. Riverdale v této sérii vsadilo v ještě větší míře na kvantitu, raději než kvalitu. Postavy se chovají naprosto nezávisle na jejich dříve ustanovené osobnosti nebo minulých zkušenostech. Když scénář potřebuje, tak jsou všechny postavy naprosto hloupé a když je zase potřeba rychle něco uzavřít, tak by i Sherlock Holmes koukal s otevřenou pusou, jak divoké (a přesné) dedukce jsou hrdinové schopni vymyslet.

Kolikrát jsem si říkal, že tohle nemám za potřebí sledovat, protože místy mě téměř bolela hlava z toho, jak hloupá podívaná to byla. Možná je tedy teď čas na otázku: „Proč na to teda pořád koukal?“ Odpověď na to je opravdu mnohem jednodušší, než se může zdát. Ona to totiž, i přes všechny ty hlouposti, je pořád docela zábava. Ale zábava to je mnohem větší, pokud se díváte na větší množství dílů po sobě. Nedostatek času na přemýšlení je totiž klíčový faktor pro jakýkoliv rozumný zážitek ze seriálu. I tak se Vám určitě stane, že ucítíte velké nutkání seriál vypnout, nebo si zakřičet na televizi či monitor, protože co si budeme – občas jsou seriálové události tak strašně mimo mísu, že nic jiného nepomůže.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
6/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (0)

Úvod 3. řady

Ale jo, pořád to tam je


Sdílet:

V recenzi ke druhé sérii jsem dal celkem jasně najevo, co si o Riverdale myslím: je to tak, ale tak moc hloupá, ale zároveň stejnou mírou zábavná jednohubka. V tomto duchu jsem se tedy i vcelku těšil, až začne třetí série, protože konec té druhé nás zanechal s vcelku velkým cliffhangerem. Očekávání od této řady tak bylo vcelku vysoké a tím myslím samozřejmě pouze na poměry podobných seriálů.

Archie, jenž byl na konci minulé řady obviněn z vraždy a zatčen, čelí obviněním před soudem a s obhajobou mu pomáhají všichni jeho přátelé. Betty se doma potýká s matkou a sestrou, které evidentně propadly učení kultu, o němž jsme mohli slyšet v minulosti jako o „Farmě“. Jughead, jakožto současný vůdce gangu Serpents, má plné ruce práce s nepřátelskými Ghoulies a Veronica vede válku proti svému chamtivému otci a zdá se, že to moc dobře nejde.

V Riverdale se toho od minulé série zase tolik nezměnilo. Snad jen, že tvůrci si řekli: „Hele, píšeme docela přehnaný příběhy, co kdybychom zkusili ještě trochu přidat?“. A po této řečnické otázce se dali do práce a na pomyslnou pilu opravdu pořádně přitlačili. V minulé sérii bylo opravdu mnoho nevysvětlitelných věcí, které divákovi, jenž u seriálu odmítal vypnout mozek (jak jsem minule všem radil) opravdu nepřidávali na zážitku. Mnoho věcí se děje okamžitě, bezmyšlenkovitě či neplánovaně s jedinou podmínkou: něco se musí dít a musí to vypadat sakra dobře, ať už je to cokoliv.

V tomto duchu pokračuje seriál i v úvodu třetí řady, ale s tím, že to něco, co se děje tentokrát spíše působí jako sázka mezi autory o to, kolik toho jsou diváci ochotni skousnout. Mimo naprosto neexistují časovou osu seriálu se někteří naši hrdinové dostávají do takových situací, které je i s naprosto vypnutým mozkem relativně těžké vstřebat. Objevují se zde také minimálně prozatím mystické elementy, které jsem popravdě čekal v první řadě a byl jsem vcelku mile překvapen, že jsem je tehdy nenašel. V aktuálně již celkem zajetém seriálu se mi tím pádem tak úplně nezdá, že by autoři byli ochotní zajít tak daleko. Ale teď vlastně jdu proti svojí vlastní radě: snažím se na Riverdale aplikovat logiku.

Riverdale stále balancuje na velmi tenké hraně, kdy se mu daří zprostředkovávat tu zábavu, na kterou jsme si zvykli v minulých sériích a prodávat ji v naprosto úchvatném kabátku. Bohužel se mi ale vybavuje představa muže, bez jištění, na vysokém laně, který je sice schopný dostat se z bodu A do bodu B, ale pro tentokrát se rozhodl, že u toho zkusí také žonglovat a jezdit na jednokolce. Prozatím je to stále hezké představení, ale začínám se bát, že by brzy mohl přijít nehezký pád.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
7/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (1)

2. série

Záhad přibývá, logiky ubývá


Sdílet:

Přiznávám se rovnou na začátku, že Riverdale je mé guilty pleasure. Je to neuvěřitelně hloupý seriál, kde jsou hlavní postavy vzdálené jakékoliv realitě několik světelných let a od diváka se očekává, že nad ničím nebude moc přemýšlet. To je také jeden z důvodů proč mě osobně Riverdale tolik baví, někdy je prostě fajn nad ničím nepřemýšlet a užít si trochu hloupé zábavy. Přesně v tom Riverdale exceluje.

Ve druhé sérii, která oproti té první obdržela téměř dvojnásobek dílů, se toho událo opravdu hodně. Ve městě řádí sériový vrah, ten sice tvrdí, že se zaměřuje na hříšníky, ale to je čistý alibismus, jelikož se zaměřuje na to, kolem čeho chtějí zrovna scénáristi rozjet děj. Hiram Lodge si hraje s městem šachovou partii ve níž nejde o nic menšího než o totální privatizaci. Aliance mezi obyvateli severní a jižní strany městečka se staví a bortí zhruba stejně často, jako vychází slunce a k tomu ještě máme klasické lepidlo, které to celé drží pohromadě, v podobě každodenních teenagerovských povinností a problémů, které díky tak nabitým epizodám nejsou často ani dořešeny.

Pokud by někdo tvrdil, že mladí lidé nic nezvládnou tak by se rozhodně neměl dostat do kontaktu s tvůrci Riverdale. Ti se totiž nebojí oprášit každé klišé z příručky k teenagerovským seriálům. Téměř každá postava je buďto vrcholovým atletem, geniálním detektivem, talentovanou novinářkou či mazanou političkou. Zároveň také schovává buďto temnou, nebo naopak světlou stránku osobnosti a když na to přijde tak jsou všichni schopní zastat jakkoliv komplikované role. Záleží na tom, co se prostě více hodí pro příběh v několika dalších epizodách. Díky této univerzální dokonalosti ústřední čtveřice a neschopnosti téměř kohokoliv dospělého leží osud celého města právě v jejich rukou.

Co se Riverdale ovšem nedá ani v nejmenším vytknout a jedná se možná o jednu z hlavních předností tohoto seriálu je vizuál. Seriál vypadá překrásně, ať už se naši hrdinové nachází kdekoliv, můžete si být jisti, že záběry z těchto dobrodružství budou naprosto dokonalé. Nezáleží na tom, zda se jedná o tajemný a opuštěný dům, jejich vlastní domovy nebo školu. Po vizuální stránce je jedna radost na seriál koukat.

Riverdale sice občas nedává smysl, postavy se často chovají iracionálně, někdy přímo hloupě nebo naprosto mimo charakter, ale u všeho co dělají vypadají skvěle a umějí to prodat. Dobrodružství, jež prožívají udrží diváka na okraji židle velmi snadno a to pouze s jednou podmínkou. Před každou epizodou se musí vypnout mozek, nebo alespoň zpomalit. Bohužel je to tak, že zážitek ze seriálu na tom silně závisí. Pokud patříte do skupiny, která si podobnou bezmyšlenkovou zábavu neužije, tak se Riverdale spíše vyhněte.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
7/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (6)

Pilot

Mysteriózní guilty pleasure roku?


Sdílet:

Vítejte u recenze Gossip Girl 2.0: Twin Peaks 90210 Reloaded School Musical I Know What You Did Last Summer zatímco se Stmívalo s Hot Teacher Lesson After School sakra, už mi docházejí nápady, je to geniální, koukněte se na to.

Ok, teď vážně. Já bych vám tady teď sice mohl podat klasicky podrobný rozbor děje, postav a všeho kolem, jenže... je jedna ráno a koho něco takového u seriálu jakým je Riverdale skutečně zajímá, hm? Nikoho, přesně tak! Protože mám ale pocit, že by se to mohlo brzy změnit, zkusím vám teď stručně popsat, co se mi zhruba honilo hlavou, počas sledování úvodní části. A věřte mi, občas stojí za to být v mé hlavě.

"A je to tady, další zcela obyčejná story o jednom klasicky neobyčejném městě. Proč že na to koukám?"

"Tak počkat, tohle je brácha a ségra a oba jako budou zrzci? Děláte si srandu?"

"Tak v pořádku, on umřel a ona je hot."

"Hm, slušná kamera. Třeba to nebude zase taková blbost."

"Další sexy holka. Dokonce dvě. Tentokrát obě tmavovlásky. Jedna z nich asi bude máma. Ale která?"

"No dopr... mám bingo! Je tady i cute blondýnka. Opakuji, cute blondýnka. Check."

"Hlavní hrdina je další zrzek. Ty vole. Já to vidím na válku klanů, blonďatí spolu s tmavovlasými proti zrzkům!"

"Milostný trojúhelník - check."

"Deset minut za mnou, zatím to vykrádá, co může. Dohromady to pak vypadá jako úvod do nějakého epického Twilight fanporna. Nemůžu se dočkat, co bude dál!" 

"NENE! Zakázanej sex s nadrženou učitelkou. S tím pornem nakonec ještě budu mít pravdu."

"Milostný čtverec - check."

 

"Hlavní zrzka je mean bitch a ještě k tomu královna roztleskávaček? Objevilo se tady vůbec něco, co by neřvalo prvoplánové klišé?"

"Sexy tmavovláska a cute blondýnka se vykously. Milý deníčku, dnešek je naprosto boží!"

"To je Dylan z Beverly Hills! Dylan někomu předává důležité životní rady! Fakt jsem nespadnul do nějaké alternativní díry?"

"S pornem to vypadá na - to be continued. Nemůžu se dočkat. Mezitím hl. hrdina skóruje se sexy tmavovláskou, zatímco láme srdce cute blondýnce a čeká na žhavou učitelku. Já taky čekám, ale na to, až dorazí hrdinova nemesis v podobě tmavovlasého kapitána fotbalového týmu a chudáka blondýnky se ujme. Už teď ten seriál nepokrytě miluju."

"Mrtvej zrzek vyplaval na břeh s kulkou v hlavě, tohle bude ještě zajímavý."

Tak, a to by bylo asi všechno. Já myslím, že víc ani netřeba, nebo jo? A neděkujte. Bylo mi tentokrát potěšením.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2020 Všechna práva vyhrazena.