Seriálová sekce Marvelu se tento podzim rozhodně nefláká. Před pár dny nám naservírovali božího Punishera, za několik dní obdarují pár věrných fandů další řadou Agentů SHIELD a do toho rozjíždějí i svou spolupráci se streamovací službou Hulu, kde konečně přichází s adaptací u nás ne zrovna známého comicsu Runaways. Už od prvních ukázek a záštity producentů Super drbny bylo jasné, že tady se bude cílit hlavně na teenagerské publiku a já se po nevýrazných trailerech výsledku dosti bál. Američtí recenzenti jsou ovšem k novince nečekaně vstřícní a vzrostla tu tedy šance, že se možná nebudou bavit pouze náctiletí. Dočkali jsme se tedy po úvodních třech dílech překvapení, nebo se spíše naplnily mé obavy?

 

Nová comicsovka vypráví o šestici teenagerů a bývalých kamarádů, jejichž cesty se však rozdělily po jedné záhadné tragédii. Každý z nich šel svou cestou a všichni mají problémy nejen vyrovnat se s minulostí, ale jako každý puberťák i se svými rodiči. Hlavní hrdina Alex to ovšem nechce nechat jen tak a už jen kvůli své bývalé nejlepší kámošce Nico, k níž možná cítí i něco víc, chce dát starou partu po letech zase dohromady. A to se mu i přes jejich počáteční odpor nakonec i povede. Jenže během svého večerního slídění v Alexově domě uvidí všichni své rodiče při záhadném rituálu, při kterém zabijí neznámou dívku. Jejich rodiče totiž nejsou moc velcí dobráci a pracují pro záhadnou zlou organizaci. Celá situace se pak začne komplikovat ještě tím, když se u některých z hrdinů začnou objevovat zvláštní schopnosti a celkově se okolo začnou dít malinko nenormální věci. Co udělají naši hrdinové při zjištění, že jsou jejich rodiče záporáci? A mají maminky a tatínkové vůbec za lubem?

 

Hned na začátku si pak vyjasníme jednu zásadní věc. Ano, je to pubertální až na půdu. Na druhou stranu se však musí tvůrcům nechat, že se snaží seriálu vtisknout svůj ksicht a celkem zajímavý styl. Runaways je tak mixem klasického teenagerského kousku ze střední školy využívající známé žánrové trademarky, ale zároveň přidává špetku X-Menů a svou atmosférou, nahazováním tajemných otázek i hudebním podkresem se pak novinka snaží svézt na vlně megapopulárních Stranger Things. Jenže to vychází tak nějak napůl. 

Je sice hezké, že si scenáristé berou za příklad středoškolské žánrovky, jenže je v podstatě nijak svěže nevyužívají ani nerozšiřují. Takže to nakonec dopadá tak, že je nám tu v prvním díle servírováno jedno klišé za druhým. To je ostatně vidět na skoro až nechtěně vtipné charakteristice hlavních hrdinů, mezi nimiž samozřejmě nechybí sympatický nerd, ve škole oblíbený sportovec, naivní nábožensky založená bloncka či přechytračelá feministka. Tvůrci nepřidávají absolutně nic nového a úvodním epizodám bolestivě chybí jakýkoliv nadhled či aspoň menší snaha o humor. Na to, jaká klišé se tu využívají a jak je to celé předvídatelné, se to bere celé až příliš vážně.

 

Jestli však novinka v něčem funguje, tak je to ona tajemná rovina. Záhad a postupně načrtnutých otázek je tu více než dost. Scénáři se pak díky šikovně umístěným flashbackům, a zejména mnohem atraktivnějším liniím rodičů, snaží slušně budovat divákovu zvědavost. I já, jenž nejsem z úvodní trojité dávky nijak nadšen, jsem tak vlastně zvědavý, co se bude dít dál, a co měly některé věci ksakru znamenat. A to i přesto, že se tu toho za tři epizody vlastně ani příliš nestalo. V některých scénách pak sice probleskne poměrně slušná atmosféra, jinak ovšem režie nijak nevybočuje z průměru, tempo je pomalejší a slibné pasáže jsou zde často zabíjeny nepadnoucí hudbou. Chápu zaměření na cílovku, ale sem se tenhle nudný popík vážně příliš nehodí.

 

I přes všechno to tajemno a poměrně dobře napsané postavy rodičů je ale pořád vidět, že jde v jádru o teenagerský seriál, v němž se samozřejmě neobejdeme ani bez nějakých těch lásek, naznačených milostných trojúhelníků, klišovitých dialogů apod. A to už jsou chvíle, u nichž jsem si říkal, zda už na podobný seriál opravdu nejsem příliš starý. A i přes všechnu snahu tvůrců a lákadla do dalších dílů asi opravdu jsem. 

Na druhou stranu, svou cílovku, která momentálně hltá Riverdale a spol., by měl tento kousek bez problémů uspokojit. Pokud tedy pořád patříte mezi náctileté hltající např. zmiňovaný hit od CW, připočtěte si k mému výslednému hodnocení bodík či dva navíc. I když se ze seriálu nakonec nevyklubalo nekoukatelné peklo, jak jsem se obával, mé srdce si tahle banda puberťáků bohužel stejně nezískala. Radši se vrátím k Punisherovi a drsnějším borcům od Netflixu.