Seriálového barda Michaela C. Halla máme v redakci rádi asi všichni. A to nejen kvůli jeho nejslavnější roli zabijáka Dextera, ale protože má zkrátka solidní čuch na projekty. Ještě před populárním vrahounem se do diváckého povědomí zapsal v HBO kultu Odpočívej v pokoji, zabodoval také v roličce Kennedyho v druhé řadě The Crown a já osobně ho hodně žeru i v neprávem zapadlém thrilleru Cold in July. Nyní se však po delší době vrátil do hlavní seriálové role v britské kriminálce Safe a vzhledem k hercově malinko delší absenci a dosavadní reputaci jsem očekával minimálně nadprůměrnou žánrovku. A tu jsem nakonec vlastně dostal, i když nějaké to ale se v tomto případě bohužel najde.

 

Bývalý sériový vrah si tentokrát zahrál Toma Delaneyho, jenž po smrti své manželky zůstal sám na výchovu dvou dcer, s nimiž bydlí v hlídané a branou ohrazené komunitě. Jednoho dne však jeho dospívající dcera, s níž nezažívá zrovna idylické období, společně se svým přítelem beze stopy zmizí. Zoufalý Tom se za pomoci nejlepšího kamaráda Petea a přítelkyně, policejní vyšetřovatelky Sophie, pustí do pátrání. Předem nabízený útěk z domova pak vezme za své, když se nedaleko objeví mrtvé tělo. Pátrání se rozebíhá na plné obrátky a vychází najevo, že každý z této komunity skrývá děsivé tajemství z minulosti.

 

Náběh na poctivou kriminálku plnou zvratů bychom tedy měli. A tvůrcům se daří tuto žánrovou škatulku celkem obstojně plnit. Seriál má tu správnou atmosféru britských detektivek, práce s charaktery i jejich tajemstvími jde scénáři hezky od ruky a jednotlivé dílky do skládačky do sebe postupně zapadají přesně tak, jak mají. Scénář navíc šikovně drží diváka v napětí až do finální epizody a musím tvůrce pochválit i za to, že jsem po delší době neuhádnul vraha. Což už se mi u kriminálek posledních let moc často nestává. Projekt se pak může opřít o slušné herecké obsazení, které je tak trochu sázkou na jistotu. Michael C. Hall má za sebou sice už výraznější role, i přesto jsem mu ovšem postavu zoufalého otce věřil od začátku do konce. Bývalý Dexter má navíc podporu v prověřených, a zatraceně spolehlivých, britských tvářích v čele s Amandou Abbington (manželka Watsona z Sherlocka) a Marcem Warrenem (Podfukáři, Jonathan Strange & Mr Norrell).

Jenže i přesto, že se jedná o solidní žánrovku a v podstatě všechny dějové linky vás zaujmou, tu bohužel chybí jakýkoliv moment, který by diváka emociálně vyždímal či alespoň napětím pořádně zavrtal do sedačky. Režii jako by chyběl jakýkoliv tah na branku a mnohdy až zbytečně sází na jistotu. Tempo jednotlivých epizod kolísá, zásadní momenty neumí režie pořádně prodat a celé je to bohužel tak chladné, že se vám zkrátka hlavní postavy nikdy zcela nedostanou pod kůži. Logické lapsy a nelogické chování jistých charakterů se pak k závěru až nebezpečně množí a zakončení některých linek mohlo být přeci jen…no, uzavřenější.

 

I přesto je Safe poctivým žánrovým kouskem, jimž fanoušci britských kriminálek rozhodně nic nezkazí. Hlavní dějová linka diváka napíná až do konce, otázek je tu víc než dost a díky neselhávajícímu Hallovi vás bude seriál bavit i ve slabších pasážích. Jen to zkrátka není kvůli malinko rutinnější režii must-see kousek, jenž bych doporučoval lidem na potkání. Je to “jen“ mírně nadprůměrná podívaná, jež se v britské konkurenci neztratí, zároveň však mezi ní ani v ničem nevyniká. Příznivci ostrovních detektivek a populárního herce tak budou spokojeni. Když se ovšem Dexter příště objeví v o něco výraznějším projektu, zlobit se rozhodně nebudeme.