„Chci být součástí tohoto světa, protože tady platí meritokracie. Nikoho nezajímá můj původ…,“ říká při vstupním pohovoru Harper, protagonistka seriálu Industry (Sektor). Nespavost. Přepracování. Drogy. Jistě. Meritokracie? Hmm... 

 

Harper (Myha’la Herrold), Afroameričanka z New Yorku, která se prolhala až k pohovoru v přední londýnské bance, je jednou z hlavních postav seriálu Sektor. Ten se zaměřuje na čtveřici nedávných absolventů, kteří hledají práci v bankovnictví. Vedle Harper se o stálé místo uchází Gus (David Jonsson), absolvent Oxfordu, který vtipkuje o Margaret Thatcher a Ježíšovi, Robert (Harry Lawtey), privilegovaný floutek, jehož šéf snad sdílí krejčího se členy Kingsman, a Yasmin (Marisa Abela), jejíž šéf ji používá spíše jako poslíčka. Což je značný rozdíl od toho Harpeřina, kterým je charismatický Eric Tso (Ken Leung), vítající roli mentora. Jeho rádcovství obsahuje více motivačních řečí a méně mumlavých nápěvů à la Matthew McConaughey.   

Sektor je drama odehrávající se během stáže v jedné velké londýnské investiční bance, kde jen zlomek předběžně přijatých získá práci natrvalo. Tyto podmínky předznamenávají soupeřivá přátelství. Seriál vytvořili Mickey Down a Konrad Kay, sami bývalí bankéři, přičemž pilotní epizodu režírovala Lena Dunham, autorka Girls. Downova a Kayova zkušenost je na scénáři patrná a znamená, že spíše než sled radovánek ve stylu Vlka z Wall Street připomíná seriál erudovaný film Big Short (Sázka na nejistotu), ovšem bez probourávání čtvrté stěny.

 

Britský finanční sektor jak známo sídlí v londýnské čtvrti City. Ale spíše než města má vliv středně velkého státu. Kde proudí kapitál, tam proudí adrenalin. Sektor je velmi dobře napsané drama, které dokáže těžit napětí z pracovních předpisů (viz zamčená kancelář) i z pohybu po lajně, jež neodmyslitelně patří k podobné práci (a teď nemyslím kokainovou lajnu, kterých je mnoho, ale tu morální). Ty nejbělejší límečky se neváhají zašpinit drobným podvodem, vydíráním nebo psychickou šikanou. A mocenské vztahy a power play pronikají i do sexuálních životů postav (Yasmin je možná nejotevřeněji sexuálně dominantní žena v televizní historii a nejspíš ovlivní, co vám příště proběhne hlavou při pohledu na běžecké pásy ve fitcentrech).

 

Sektor není v žádném případě jen nějaká woke platforma pro Lenu Dunham, jak tvrdí škarohlídi (jedno konkrétní Harpeřino rozhodnutí mi přišlo v tomto ohledu velmi nečekané a osvěžující). Naopak je to seriál o zištných, ambiciózních a psychologicky komplexních mladých lidech, žijících ve finanční bublině. Ale neočekávám, že tahle bublina praskne brzy. HBO už potvrdilo druhou sérii a já musím říct, že Sektor je divácká investice, která se vyplatí.