První a poslední otázka, kterou si před zkouknutím nového Odstřelovače s Ryanem Phillippem a Omarem Eppsem musíte položit, zní takhle: "Bavil mě film?" Pokud je odpověď ano, pak vás televizní adaptace totožného námětu na motivy první knížky o sniperovi Boby Lee Swaggerovi Point of Impact nemusí dále zajímat. Jestliže vás nebavil už film, pak vězte, že seriál není o nic lepší.

Vlastně by se chtělo napsat, že jediné, koho tahle pětihodinová béčková jízda může zajímat, jsou lidi, kteří o předlohu doposud ani nezakopli, a vlastně ani neviděli příliš jiných filmů nebo seriálů s podobnou tématikou, protože jinak je to celé již dobře známý konspirační kolotoč, na jehož konci pokaždé dorazíte k tomu samému závěru.  Ale hezky popořadě.

Hlavní postava, vynikající sniper a taky válečný hrdina Bob Lee Swagger (ve filmovém a seriálovém zpracování se jako pozadí používá Afghánistán, v knížkách to byl Vietnam) nyní žije poklidný život na odpočinku. Když zrovna nevychovává svou roztomilou dceru nebo neflirtuje se svou podezřele sexy manželkou, tak ve volném čase loví, tím však seznam jeho hobby končí.

Když tedy dorazí jeho starý přítel a zároveň kapitán jeho bývalé jednotky (Epps) s důležitou prosbou, Swagger příliš neotálí a záhy kývne na to, že Tajné službě pomůže dopadnout potencionálního atentátníka a zároveň svou dávnou nemesis, Čečenského snipera, který zabil jeho kamaráda.

Tak se dobře známý příběh s jen několika málo nepatrnými změnami oproti původnímu filmu rozjíždí a než se nadějete, bude pilot (včetně očekávaného cliffhangeru) u koncem, což je v tomhle případě vlastně dobře, protože při celkovém počtu pěti epizod a už tak dost špatně uvěřitelné zápletce (o takhle rychlém vyšetřování by si mohli vládní jednotky nechat jen zdát), není času nazbyt.

Tempo přesto není nijak závratné, motivace tu vlastně jsou docela dobře vykreslené (se Swaggerem jsem v tom otálení možná maličko přeháněl, pilot vám hezky vysvětlí, proč se rozhodne přiložit ruku k dílu) a stejně tak by se dalo pochválit naopak i to, že tu ani minuta dialogu není navíc. Po herecké stránce pak Phillippe jednoduše přehává to dřevo Wahlberga v každém ohledu a skvělý Epps zase na oplátku za parádním Dannym Gloverem nezůstává o moc pozadu. Režijně seriál taktéž nikoho neurazí, a přestože se tady pořád kope o třídu nižší liga než na velkých kabelovkách, těch šedesát minut bude pořád vypadat líp, než by si možná zasloužilo.

Mojí hlavní a největší výtkou tedy zůstává čistě samotný příběh. Ten už by zkrátka nemohl být ohranější a míň aktuální, než jak ho tady dostaneme. V momentě, kdy i politická hříčka Designated Survivor zvládne konspirační linku udržet při životě déle, jak šest, sedm epizod, vám ubohého Odstřelovače bude na konci druhého dílu opravdu líto, protože každý zvrat, každou postavu zvládnete s absolutním minimem snahy přečíst během chvilky a to prostě není dobře.

Kdo si myslel, že bude dobrý nápad natočit takový remake dneska pro televizi, na ni zjevně příliš nekouká. Ano, film mi vadil už před lety a seriál, byť o chlup zábavnější, na tom zkrátka mnoho nemění. Pro někoho jiného to možná bude fungovat aspoň jako slušná thrillerová hříčka, i takových se ale podle mého názoru najde jen pár. Tudy zkrátka ne, sorry.