Zatímco dalších filmových Star Treků se asi jen tak nedočkáme, na seriálovém poli se jedné z největších sci-fi značek všech dob velmi daří. A daří se jí natolik, že se na streamovací službě CBS All Access rozhodli i hodně riskovat a vydat se pro trekkies dosud neprobádanými směry. Kromě hitu Discovery a návratu Picarda tak nyní dostáváme z jejich stáje i animák, který by se moc rád vydal ve stopách šílených podívaných typu Ricka a Mortyho. Jenže dá se podobný styl humoru a Star Trek vůbec skloubit dohromady? Úvodní dvě epizody ukazují, že to bohužel opravdu moc nefunguje.

Námět přitom zní docela sympaticky a dá se z něj vytěžit mnoho. Seriál se totiž nezaměřuje na hlavní tým kapitánského můstku vesmírné lodi Cerritos, ale na zaměstnance menší šarže z nižších pater, jež mají na starosti každodenní chod lodi. Máme tu snaživého Boimlera, jenž bere vše podle protokolu, jeho rebelující kolegyni Mariner, které je naopak všechno u zadku, nadšenou novou posilu na palubě Tendi a sympaťáka Rutherforda s kyberimplantáty. Tahle nesourodá čtveřice kamarádů pak sice nezažívá tak velká vesmírná dobrodružství jako hlavní posádka, i přesto však zažijí nejednu šílenou taškařici.

Lower Decks se tak viditelně snaží jet na vlně současných animovaných pecek se sci-fi tematikou, kde je kromě už zmiňovaného Ricka a Mortyho jednou z jejich hlavní inspirací i neprávem přehlížený kousek Final Space, z něhož dokonce autoři tak trochu okopírovali design jedné kočičí postavy. I zde tedy máme kulometné dialogy, během nichž by měly postavy sázet z rukávu jeden parádní gag za druhým a zažívat bizarní situace s náznakem sci-fi parodie. Jenže v tomto případě to vůbec nefunguje a roubování podobného stylu se v úvodu jeví jako tah naprosto mimo. Šílený humor a rádoby vtipné hlášky totiž působí v tomto případě naprosto křečovitě a nuceně, často tyto pokusy dosti šustí papírem a dějové linky také nejsou dvakrát zajímavé a originální.

Zatímco konkurenční animáky chrlí jeden ulítlý nápad za druhým, zde vlastně tvůrci nemají čím překvapit a kromě zápletky okolo Rutherfordova rande v podstatě v prvních epizodách nic závratného a vtipného nepředvádí. Ne, že by autoři přicházeli s trapnými chvilkami, to zase úplně ne. Párkrát se divák přeci jen pousměje. V kontrastu se současnou nabušenou konkurencí se tu předvádí spíše jen komediální průměr, jenž divákovi břišní svalstvo rozhodně neprocvičí. Zasazení do světa Star Treku pak celému seriálu spíše podráží nohy. Je sice fajn, že tu postavy pijí romulanskou whisky a je to celé tak trochu odvázanější, scénář ovšem neumí slavný vesmír vůbec využívat ani si s ním sympaticky hrát a celé to postrádá aspoň náznak „trekovské“ atmosféry. Už jen kvůli tomu působí zasazení do slavného vesmírného světa chvílemi dost nuceně a vlastně i zbytečně.

Star Trek: Lower Decks se tak v úvodních epizodách představuje jako naprosto rutinní animák s nevýrazným humorem a nezajímavými postavami, jež jsou chvílemi spíše otravné než sympatické. Značka Star Treku pak projektu ve výsledku spíše ubližuje, jelikož tvůrci nedokážou z této značky moc těžit, trekkies si asi na žádnou velkou dávku easter eggů taky nepřijdou a celkově se zkrátka tento animovaný pokus zatím profiluje jako velký ústřel. A to i s ohledem na to, že rybníček sci-fi komedií se díky Rickovi s Mortym, Final Space ale i hranému Orville zdá malinko zaplněný. Lower Decks pak přichází nejen docela pozdě, ale v podstatě nepřináší nic nového. Obávám se, že tento Star Trek asi budete moci s chutí vynechat.