Pokud si tykáte s dobrodružstvím SG-jedničky, už bych vlastně nemusel pokračovat. Mírná scénáristická vyprahlost SGAčko dovedla tam, kde O´Neil a jeho tým už nějakou tu chvilku brázdí vody. Při sledování prvních dvou řad by se sice dalo říct, že má seriál prudce vzestupnou tendenci, zbytky dobrých nápadů ale padly s posledním dílem druhé série. Ta třetí pak jen dokazuje, že se bude jednat o stejnou stereotypní záležitost, kterou nás povětšinou bombardovala už minulá Hvězdná brána. Odklánění se od hlavní dějové linie, natahování pomocí slepých odboček... ne, scénáristé se nepoučili a neochotou přijít s něčím novým si sami ubližují. A ústřední motiv (boj proti tyranii v galaxii) není rozhodně tím jediným elementem, kterého se zuby nehty drží. Dochází tu dokonce k prakticky stejnému profilování postav: natvrdlý, ale za každou cenu vtipný podplukovník Sheppard, Dr.McKay, jehož IQ se pohybuje někde mezi pěti a šesti tisíci ("tohle nejde udělat, ale když mi pohrozíte katastrofou, zvládnu to za dvě vteřiny"), Ronon Dex jakožto superbojovný a věrný zástupce cizí rasy atd. Věřte, že něco takového se až moc rychle ohraje, než aby se to dalo bez újmy na zdraví použít dvakrát.


Body k dobru si ale Atlantis zajistit dovede. Technické zpracování je už od začátku poměrně kvalitní. Je vidět, že tvůrci netápou a že od začátku vědí co a jak. Zábava je to sice stále stejná, ale tím pádem pořád celkem dobrá. U Hvězdné brány si můžete odpočinout od všech pokusů o originalitu, které na vás Hollywood chrlí. Je to taková limonádová sci-fi, která nemá hlavu, ani patu, u níž můžete předvídat příběh už během intra a která na diváka neklade žádné požadavky. Je sice škoda, že se tvůrci ani nesnaží využít potenciálu, který jim meziplanetární cestování nabízí, na druhou stranu SGA prostě předtavuje jistotu dětinské zábavy, která svou hloupostí nemůže nikoho urazit. Na poli dnešní seriálové nabídky se zdá jako nemotorný zaostalec, který by byl IN někdy v době Knight Ridera. Zastaralý koncept a úspěch SGA a SG seriálů vůbec však dokazuje, že se divák na takové hlouposti dívá stále rád. Je to prča, tak proč ne?


SGA není jakýmsi oduševnělým rozšířením universa, kterému dal v devadesátých letech vzniknout Roland Emmerich - předtavuje jen další způsob, jak z něj ždímat prachy bez nutnosti zapojit mozkové buňky. SGA čeká jistě ještě dlouhá budoucnost. Tak trochu (naivně) doufám, že se konečně začne ubírat alespoň malinko jiným směrem. Ona by jí nakonec slušela i ta vážnost. Vždyť tolik žánrově podobných seriálů zas není...


P.S.: Dr. Zelenka ownz ;)