Když se řekne jméno spisovatelky J. K. Rowlingové, každému se hned vybaví Harry Potter, Bradavice, beznosý záporák a vůbec všelijaké ty kouzelnické kejkle. Jenže slavná spisovatelka už dávno nemá na triku jen slavný čarodějnický svět, jejž aktuálně rozšiřuje v další filmové sérii, ale velmi ráda (a úspěšně) v posledních letech nahlíží i do kriminálního žánru. Kromě Prázdných míst má pak na kontě i sérii okolo detektiva Cormorana Strikea, kterou sepsala pod svým pseudonymem Roberta Galbraitha. A i tentokrát z toho vznikly bestsellery, jež se nyní díky BBC dočkaly i své televizní podoby v kratičkých minisériích. Jak tedy dopadla adaptace prvních z prozatím tří knih, Volání kukačky? Dočkali se čtenáři povedené adaptace a ostatní poctivé žánrovky?

 

Hlavní hrdinou je, jak už jste doufám pochopili, soukromé očko Cormoran Strike, bývalý voják, jenž při misi v Afghánistánu přišel o nohu a nyní chodí pomocí protézy. A jak už to v podobných kouscích bývá, je to trošku podivín, jenž je kvůli své minulosti tak trochu uzavřený, ale díky svým instinktům a preciznosti vyřeší nejeden záludný případ. Což se mu bude nyní hodit. Má totiž za úkol vyřešit případ údajné sebevraždy slavné modelky Lulu, jež zemřela pádem z balkónu svého luxusního bytu. Její bratr John ovšem nevěří, že si vzala sestřička život, a poprosí svého starého známého Cormorana, aby se na případ podíval. Našemu hrdinovi pak netrvá dlouho zjistit, že na této sebevraždě opravdu cosi nesedí a je vržen do světa módy, showbyznysu a jedné zámožné rodiny. A podezřelých je samozřejmě víc než dost. Štěstí, že má Strike po ruce novou, a velice půvabnou, asistentku Robin, jež mu vždy ráda pomůže.

 

A hned zpočátku si můžeme říct, že nás opravdu čeká poctivá britská žánrovka, jichž není nikdy dost. Pravda, kriminální zápletka sama o sobě není zrovna objevná, a kdejaký kriminální harcovník na vraha nejspíš brzy přijde. I přesto si ovšem tvůrci hezky hrají s jednotlivými podezřelými a taky módní prostředí je pro diváka velmi atraktivní, i když se dalo podle mého využít ještě lépe. Opět se tu však ukazuje, že největší síla Rowlingové rozhodně nestojí v příběhu, ale skvěle napsaných postavách.

Strike je totiž v jejím podání velmi silným charakterem a detektivem ze staré školy, v němž najdete jak Raymonda Chandlera, tak i špetku potterovského Lupina. Seriáloví tvůrci z něj možná v jistých momentech dělají až příliš velkého svéráze, i přesto se ovšem díky skvělému Tomu Burkeovi dočkala vděčná postava velmi přesného ztvárnění. Jeho vztah se sympatickou Robin, v němž se mnohdy sympaticky neplýtvá slovy, pak funguje stejně skvěle jako v knížkách. Fanoušci knih by tak měli být v tomto případě velmi spokojeni.

 

Což se dá ostatně říci i o celé sérii. Samotný příběh sice mnohdy plyne jinými cestičkami než v předloze, atmosféru knihy se však tvůrcům podařilo převést na jedničku. Jde prostě o poctivou a malinko oldschool detektivku, jež si na nic nehraje a vlastně ani nikam nespěchá. Prostě řemeslně poctivý kousek, na který jsme na ostrovech zvyklí. Jenže občas si divák říká, že by mohli autoři předvést i něco víc. Strike si sice sympaticky jede to svoje, na druhou stranu ale ani nijak závratně nestrhne či nenabídne nějakou napínavější pasáž, díky níž by se tento kousek snad i mohl dostat mezi britskou kriminální špičku. Jenže k tomu jako by autoři ani neměli ambice a jedou až pohříchu na půl plynu. Což se dá ostatně říct i o tempu, které ani v závěru bohužel příliš negraduje a finále tak možná nemá takový dopad, jaký mohlo mít.

 

Volání kukačky tak kvůli režii, jež sází až na příliš velkou jistotu, díru do detektivní světa nejspíš neudělá. Pořád se však jedná o velmi dobrou žánrovou jednohubku, jejíž hlavní postavy si hodně rychle oblíbíte, a slavné předloze rozhodně nedělá žádnou ostudu. A to je pořád verdikt, o němž si mnoho spisovatelů a jejich adaptovaných knížek může nechat jen zdát. Šance, že budou mít jednotlivé série stoupající tendenci, je pak díky knihám poměrně vysoká. Ostatně o tom, jak dopadla druhá knížka s názvem Hedvábník, si povíme už brzy. Pokud si mezitím chcete promrzlé prosincové dny zpříjemnit kriminálkou s velmi silnou hlavní postavou, měli byste dát Strikeovi rozhodně šanci.