Seriálový Arrow, který odstartoval sdílený komiksový svět na CW, původně začal plánem na spin-off oblíbené vedlejší postavy ze Smallville, seriálu o mladém Supermanovi. Po devíti letech a několika dalších seriálech, s nimiž se CW vyhýbala trojici nejslavnějších hrdinů ze stáje DC, opisuje stanice plný kruh a muž z oceli znovu dostává vlastní seriál. A dokonce se i vrací do Smallville.


Clark Kent a Lois Lane žijí v Metropolis, oba pracují v Daily Planet a vychovávají dva dospívající syny, kteří o superhrdinské identitě svého otce nemají ani tušení. Náhlá ztráta v rodině v kombinaci se ztrátou zaměstnání a s podezřením na probouzející se schopnosti u potomků je ale přimějí k přestěhování z velkoměsta na americký venkov, na farmu Kentových ve Smallville. V popředí děje stojí výchova dvou dětí s potenciálně nebezpečnými schopnostmi, dále se Lois zabývá miliardářem, který koupil Daily Planet a podivně čachruje s nemovitostmi ve Smallville, a Superman zase čelí protivníkovi v hi-tech obleku, jenž mu cíleně jde po krku.


Superman se jakožto jeden z nejstarších superhrdinů již dočkal mnoha hraných i animovaných adaptací, viděli jsme jeho klasická dobrodružství, jeho působení v čele Justice League, vyrůstání ve Smallville nebo seriál s Lois (ještě v Metropolis a bez dětí). Starší Superman žijící na venkově s rodinou je něco, co jsme ještě neviděli. Ale možná pro to byl důvod… Protože Clark Kent vychovávající dva více a méně spratkovité syny je přesně tak zábavný, jak byste si asi mysleli.

Moc ne.

Jonathan Kent je z bratrů ten stabilnější, což se pozná podle toho, že hraje americký fotbal. Jordan je ten problémovější, což se pozná podle toho, že hraje počítačové hry a poslouchá nahlas rockovou hudbu. To psal scénář někdo, komu je sedmdesát? Právě na pubertálním drámu obou potomků s rodiči a s místními dospívajícími seriál převážně stojí, podstatně zábavnější dějové linky Clarka a Lois jsou pak pouhým doplňkem, ustupujícím hlavní rodinné zápletce.


Je to škoda, protože Tyler Hoechlin a Elizabeth Tulloch, kteří si Supermana a Lois zahráli už v seriálu jeho kryptonské sestřenice Supergirl, se do svých rolí výborně hodí. Prve jmenovaný dobře zvládá mocného superhrdinu i mírného a nekonfliktního Clarka Kenta. Na otce cca šestnáctiletých dětí sice vypadá třiatřicetiletý Hoechlin příliš mladý, ale to se dá svést na jeho schopnosti (což hned pilotní díl i výslovně dělá).

Tvůrci se dle vlastních slov snaží, aby seriál se Supermanem vypadal filmově, a nutno podotknout, že se jim to do určité míry daří. V porovnání s ostatními komiksovkami z Arrowverse tedy rozhodně. Barevné tóny připomínají Snydera, formát obrazu je širších 2,2:1 oproti v televizi obvyklému 1,78:1. A soundtrack zase snaživě vykrádá využívá Zimmerovy motivy z Muže z oceli. Akčních scén se Supermanem sice není mnoho a se současným komiksovým blockbusterem byste si je nespletli, ale s pár let starým už klidně ano. Navíc za kamerou stojí někdo, kdo ví, jak rámovat ikonického superhrdinu. Kdyby se seriál sestříhal do 10-15minutových miniepizod pouze se Superman a Lois, tak bych se rád díval. Ale tím se zároveň dostáváme zase na začátek a k faktu, že něco takového jsme už mnohokrát viděli…