Je to vlastně docela smutný příběh. Ještě nikdy se mi totiž nestalo, že bych psal recenzi úvodních epizod na seriál, jenž má svůj osud už definitivně zpečetěn. A který navíc provází hodně kladné ohlasy diváků a kritiků. Jenže comicsový Swamp Thing aka Bažináč tento osud bohužel opravdu zaznamenal. Důvody, proč streamovací služba DC svůj potenciální hit zařízla, se podle zdrojů různí. Jedni mluví o klasických kreativních neshodách, další o finančních a byrokratických problémech (ty už byly jistými zdroji částečně popřeny). Ostatně, důvod zaříznutí moc nechápe ani producent projektu James Wan. To už je ale teď asi jedno. Ať tak nebo tak, předčasné zrušení se zatím jeví jako velká škoda. Swamp Thing je totiž ve svých úvodních dvou dílech zábavnější, než jsem sám čekal.

 

Abby Arcane je doktorkou v CDC, jež je přivolána k novému záhadnému případu. V její rodné hroudě, zapadlém městečku Marais v Louisianě, se totiž začíná šířit záhadný virus, který má i své první oběti. A aby toho nebylo málo, musí se zde hrdinka vyrovnat i se svou minulostí. Město totiž před lety opustila po tragických událostech a rozhodně ne všichni ji vidí rádi. Na scéně se však objeví malinko podivný vědec Alec Holland, jenž přivede Abby na stopu, podle níž by mohl virus mít něco společného s tamními bažinami. A možná v tom má prsty ještě někdo další. Jenže než Alec stačí zjistit, co že se to v bažinách vlastně děje, tak zde zemře a následně se promění v záhadné titulní monstrum. A v městečku se začnou dít ještě podivnější a brutálnější věci, než doposud.

 

A proč že je Bažináč až nečekaně fajn? Protože se tvůrci snažili od ostatních televizních comicsovek značně odlišit a jdou cestou hororového béčka, ovšem naprosto přiznaného. Ano, scénář není v některých momentech úplně nejchytřejší. Atmosféra je však správně hororová, lekačky zde fungují a tvůrci se evidentně rozhodli vydat cestou temnějších dobrodružství comicsové předlohy. A zatím to funguje nečekaně dobře. S titulní postavou se pracuje velmi šikovně, příběh je správně napínavý i plný otazníků a diváka už po pilotu celkem rychle začne zajímat, co bude dál. 

Hlavní zásluhu na tom nemá zmiňovaný James Wan, ale režisér úvodních dílů, Len Wiseman. Režisér Underworldů a čtvrté Smrtonosné pasti dokazuje, že má řemeslo pořád zatraceně v malíku a servíruje nám svižnou jednohubku se správně dávkovaným napětím, u níž se člověk prostě nemá kde nudit. Druhá epizoda už je sice malinko rozvláčnější, napínavá atmosféra a slušná porce lekaček ovšem pod Wisemanovm vedením ani zde nemizí.

 

Další velkým kladem novinky jsou pak postavy a až nečekaně sympatické obsazení. S charaktery se divák hned v úvodním dílu, ještě před zásadní událostí, seznámí přesně tak, jak má, a pak už jim prostě jen drží palce. Čemuž pomáhají nejvíc právě herci.  U Crystal Reed to sice chvilku trvá, než si ji dokážete představit jako špičkovou doktorku ze CDC, s postupující stopáží je ovšem čím dál lepší a seriál by měla bez problémů utáhnout. Andy Bean je pak správný sympaťák, jen si ho z logických důvodů příliš neužijeme, a obsazení pak správným způsobem podporuje také řada hereckých veteránů v čele s Willem Pattonem a Virginií Madsen.

 

Ze Swamp Thing se zkrátka v prvních dvou dílech zábavná hororová jednohubka, která si je vědoma své béčkovosti a tvůrci v ní zatím hezky pracují se slavnou comicsovou postavou. A zatímco Titans i Doom Patrol šli naprosto mimo mě, Swamp Thing mě svým odlišným přístupem a sympatickými charaktery zaujal celkem rychle. Ano, je zde stále docela dost chyb. Díky svižné režii a správně dávkovanému příběhu je ale divák zatím nemá moc čas řešit. Je však otázkou, zda si seriál udrží formu i v následujících epizodách, kdy se bude muset obejít bez Wisemanova režijního dohledu. A zda se kvůli předčasnému zrušení dočkáme alespoň důstojného a uzavřeného finále. Díky hezkému startu dám však tomuto smutného odpadlíkovi určitě šanci až do jeho nešťastného konce.