Rok 2017 nám sotva začal a stanice BBC a FX nám už společně servírují jeden z nejočekávanějších seriálů této zimy, drsné Taboo. Už od prvních ukázek pak bylo jasné, že v tomto případě nás opravdu nečeká žádný divácky vděčný seriál, ale totálně temný a brutální kousek, jenž se nebude bát jít až na krev. Tvůrčí vedení autora výtečných Peaky Blinders, Stevena Knighta, a scénář z hlavy samotného Toma Hardy a jeho otce pak slibovali hodně velké věci. Opravdu se nám tu tedy představuje první významná seriálová novinka roku?

Pilot nás zavádí do špinavého Londýna počátku 19. století, kde budeme sledovat osud dobrodruha Jamese Delaneyho, jenž v daleké a nebezpečné Africe strávil tak dlouhou dobu, až je londýnskou smetánkou považován za mrtvého. On se ale po deseti letech vrací, aby se zúčastnil pohřbu svého záhadně zemřelého otce a převzal po něm jeho podnik. To se ovšem nebude líbit nejen jeho nevlastní sestře Zilphě a jejímu manžílkovi, jenž se nemohl dočkat možného dědictví, ale zejména Východoindické společnosti, která chtěla od zesnulého otce získat jedno velmi důležité území. Svou kůži však nehodlá hrozivě vypadající James prodat tak lacino. Pouští se tak do boje s pány z vážené společnosti a zároveň se snaží zjistit, kdo stál za smrtí jeho otce. Největší bitvu ovšem bude muset svést sám se sebou. Jeho pobyt v Africe ho možná změnil více, než si sám dokáže připustit a vzpomínky na minulost ho straší téměř na každém kroku.

A nutno říct, že sliby tvůrců opravdu nelhaly. Fanoušci temných a krvavých historických kousků budou totiž u Taboo zřejmě totálně mlaskat blahem. Nic ponuřejšího asi v televizi momentálně nejdete. Dobový Londýn je v Hardyho a Knightových rukách neskutečně depresivním, syrovým a celkově nehezkým místem, v němž byste nechtěli strávit ani vteřinu. Celé je to nádherně špinavé, sympatickou či alespoň trochu kladnou postavu byste ve zdejších ulicích hledali zřejmě déle, než smrtelnou nemoc, a do smíchu vám při sledování opravdu nebude. Atmosféra se prostě povedla na jedničku. Režie jí navíc pomáhá mnohdy téměř až hororovými momenty a hrdinovými halucinacemi. Navíc celou dobu v divákovi hezky rozvíjí pocit, že Hardy co nejdříve vytáhne z kabátu mačetu a ukáže nám pořádný masakr na africký způsob. I když k němu zatím nedošlo, něco mi říká, že na něj nebudeme asi příliš dlouho čekat.

Po příběhové stránce se scenáristé drží ale přeci jen malinko na uzdě. První epizoda je tak opravdu jen úvodním výkopem, jenž nás seznamuje hlavně s depresivní atmosférou a prohnilými charaktery, než aby nějak rapidně šlapal do pedálů. Děj tak nepřináší nic moc nového, dopředu se posouváme dosti pozvolna a divák nemá moc páru, co od tohoto nástřelu v následujících dílech očekávat. Což je vlastně hodně příjemná změna. Po herecké stránce nás pak žádné překvapení nekoná. Tom Hardy si svůj vysněný projekt krade v každé vteřině pro sebe a opět ukazuje, že je prostě herecká mašina plná charismatu, která momentálně nemá příliš konkurence. A to i přes fakt, že nám ze svého hereckého rejstříku nepředvádí vlastně vůbec nic nového. Také zbytek obsazení sem dosud slušně sedí a veterán Jonathan Pryce by mohl být pro Hardyho tím správným protivníkem.

Taboo tak v první epizodě dokazuje, že tady nemá nikdo ambice na nový divácký megahit. Naopak, tady nás čeká ta pravá temná a krvavá podívaná, která se s divákem rozhodně párat nebude. A já osobně jsem za to zatraceně rád. Po dějové stránce se sice teprve jen opatrně našlapuje a pomalejší tempo možná nesedne každému, jinak vás však čeká nefalšovaná depka, jež není po řemeslné stránce co vytknout. Zejména výrazná hudba mě pak mile překvapila. Taboo zkrátka ukázalo, že rozhodně nehodlá stát pouze na Hardyho ďábelském výkonu a hodlá nám nadělit opravdu psycho zážitek. Snad se tedy tvůrcům tento potenciál podaří v následujících týdnech do puntíku naplnit.