Tenkrát poprvé: 2. řada
09:00 | 12.08.2021 |
Spočítat všechny teenagerské filmy a seriály od Netflixu už je dneska téměř nadlidský úkol a každý si zde v této kategorii dokáže vybrat favorita. A tím mým se kromě výtečné Sexuální výchovy stalo komediální Never Have I Ever inspirované životem herečky Mindy Kaling. A nutno říct, že příběh indické šprtky, která se snažila vypořádat s nečekanou smrtí otce a do toho si konečně vrznout, byl celkem příjemným překvapením s poctivou dávkou trhlého humoru a hezkého využití prostředí indické rodiny. Ano, občas to bylo možná pitomé, ale i přesto se jednalo o poctivou teen jednohubku. A to samé by se naštěstí dalo říct i o druhé sérii, a to i přesto, že se v lecčem od „jedničky“ přeci jen liší.
Příběh náctileté Devi pokračuje přesně v momentu, kde jsme ji minule opustili. Hlavní hrdinka se políbila s dříve otravným šprtem Benem, při příjezdu domů na ni ovšem čeká školní idol Paxton, jenž jí chtěl také vyjádřit své city. Holka, jíž si dříve kluci nevšímali, má tak najednou výběr z dvou ideálních možností. Jak z toho tedy ven? Jelikož se pomalu blíží její stěhování do Indie, nenapadne ji nic lepšího než randit s oběma najednou. Jenže jak už to tak u ní bývá, její rádoby dokonalý plán se brzy zkomplikuje. Nejsou to pak jediné starosti, s nimiž se musí potýkat. Na školu totiž přichází nová Indka, jež je víc cool a podstatně oblíbenější. Devi tak přichází o své výnosné etnické postavení a začíná žárlit. Má k tomu však důvod?
Přijde vám to jako klasická puberťácká limonáda? Tak zčásti máte v podstatě pravdu. Zatímco první série se mohla opřít právě o linku ztráty otce a indické prostředí, v novém zářezu jsou tyto motivy upozaděny a kromě stále komplikovaného vztahu s matkou mají největší prostor právě středoškolské vztahy a románky. Jenže naštěstí to není takové peklo, jak se může zdát. Ano, úvodní epizody trochu drhnou a zápletky některých vedlejších postav letos trochu váznou (sexy sestřenice Kamala by mohla vyprávět). I přesto si ovšem seriál drží svůj svižný a odlehčený feeling, který sice občas naráží na žánrové mantinely a klišé, umí si z nich však zároveň dělat správnou legraci. Zábavných situací je tu pořád více než dost a tvůrci umí stále hezky přepínat mezi humorem a komornějšími pasážemi, v nichž se dostanou charakterům více pod kůži.
Po malinko rozpačitém úvodu se navíc začne druhé sezóna nejen sympaticky rozjíždět, ale navíc odhalí svůj hlavní motiv a trumf v jednom. A tím je dospívání hlavní hrdinky, která pořád bojuje zejména sama se sebou. Devi je často nejen sobecká, ale hlavně trpí výbuchy vzteku, jimiž samozřejmě udělá pořádnou paseku. I když v jiných seriálech by divák podobnou postavu nenáviděl, zde umí scenáristé s jejími vlastnostmi šikovně pracovat a v jejích chybách ji často pořádně vymáchají. A člověk jí tak nakonec kvůli jejím parádním hláškám a snahám všechno napravit drží co nejvíc palce.
Což není jen zásluhou scénáře, ale zejména talentované Maitreyi Ramakrishnan. Ze zprvu nenápadné mladé herečky totiž v druhé sérii vyrostla naprostá tahounka seriálu, jež dokáže skvěle hláškovat, sebevědomě kolem sebe dělat bordel, ale také výtečně zvládá emotivní pasáže, díky nimž pochopíte jak lidsky a hezky nečernobíle je postava Devi vlastně napsaná. Člověk pak vlastně neví, jestli víc chválit ji nebo výbornou Poornu Jagannathan v roli její maminky. Ostatně, celé obsazení je čím dál sehranější a scénář navíc pracuje s jednotlivými hrdiny tak šikovně a sebevědomě, že tu nenajdete prakticky žádný slabý článek. A navrch je tu samozřejmě zase voice-over tenisty Johna McEnroea, jenž opět hláškuje od začátku do konce. A dojde i na další hlasová camea.
Tenkrát poprvé je tedy i napodruhé svižnou a sympatickou jednohubkou, která sice v jistých momentech hraničí s guilty pleasure zábavou, tvůrci si to však evidentně uvědomují a nebojí sami sebe shodit. I přes klasická teenagerská klišé a předvídatelný příběh je navíc scénář v práci s charaktery čím dál sebevědomější a servíruje nám středoškoláky a jejich rodiče, kteří vám docela přirostou k srdci. A i kvůli skvělé Maitreyi Ramakrishnan doufám, že tahle teen blbina na Netflixu ještě nějaký čas pobude.
Verdikt
Spooner
Indická středoškolačka Devi má zase problém. Touží po ní dva kluci, snaživec Ben a školní sexsymbol Paxton, a ona si mezi nimi musí vybrat. Nebo snad může chodit s oběma najednou? Tenkrát poprvé zůstává i ve druhé řadě svižným a sebevědomým feel-good kouskem, jemuž díky sympatickým postavám a sehranému obsazení odpustíte i řadu chyb a ohraných žánrových propriet.
Vaše hodnocení
Tenkrát poprvé: 1. řada
09:00 | 26.05.2020 |
Netflix nám sype jeden hit za druhým, jednu cílovku si ovšem v posledních letech rozmazluje obzvlášť, a to tu pubertální. Od dob úspěchu 13 Reasons Why nám internetový gigant servíruje teenagerské kousky jak na běžícím pásu v čele s parádním Sex Education, španělským Elite či nedávným I Am Not Okay with This. Před pár týdny pak do této kategorie přibyla novinka Never Have I Ever od známé komičky a hvězdy Kanclu Mindy Kaling, v níž údajně vycházela i ze svého života, a která nám kromě tradiční porce pubertální řachandy servíruje pohled do indické rodiny. A nutno říct, že ani v tomto teen případě Netflix nešlápnul vedle.
Hlavní hrdinkou je 16letá Američanka indického původu Devi, která za sebou nemá zrovna nejlepší rok. Její milovaný otec zemřel na infarkt a ona na tři měsíce ochrnula a nemohla chodit. Nyní je ale (doslova) zpátky na nohou a chce, aby nový školní rok byl mnohem lepší. Outsiderka a věčná šprtka se proto společně s nejlepšími kamarádkami Fabiolou a Eleanor rozhodne, že tentokrát se stanou na škole mnohem populárnější. Hlavně však už konečně přijdou o panenství. Devi tak dá dohromady plán, podle něhož mají všechny tři sbalit kluka. A ona si dokonce začne myslet na nejvíce sexy kluka na škole Paxtona. Jenže plány se začnou brzy hatit, ona se zamotává do čím dál větších lží a ničemu nepomáhá ani komplikovaný vztah s její přísnou matkou.
Ano, Tenkrát poprvé je v jádru dalším teenagerským seriálem plným středoškolských klišé a předvídatelných vztahů, v němž se postavy občas chovají tak pitomě a… ehm, jako puberťáci, že už jsem se při sledování i já cítil trochu starý. Jenže i přesto jsem si tuhle teen oddychovku vlastně solidně užil. Seriál má totiž opravdu svižné tempo, díky němuž se divák ani na vteřinu nenudí, a často šílený humor či slovní přestřelky mezi postavami tu navíc opravdu šlapou. No, a pak tu máme velmi sympatické postavy v čele s Devi, jež se sice chová jako klasická naivní teenka, čím víc se jí ovšem divák dostává pod kůži, tím více jí musí v bizarních situacích fandit. A skvělá Maitreyi Ramakrishnan (ano, musel jsem použít ctrl+c a ctrl+v) celou řadu překvapivě naprosto bez problémů utáhne.
Jenže i přes tuto chválu by bylo Never Have I Ever jen dalším zaměnitelným kouskem pro náctileté do počtu. Jsou zde ovšem tři prvky, jimiž se tento komediální zářez od ostatních malinko odlišuje. Tím prvním je zasazení do indické rodiny, jež je zde nejen příjemným zpestřením, ale navíc se zde s tímto prvkem pracuje velmi důstojným a sympatickým způsobem. Je vidět, že Mindy Kalling zde čerpá hodně ze svých zážitků a z tamních zvyků si umí udělat legraci a zároveň je držet v patřičné úctě. I když se pak zprvu zdá, že seriál je jen další variací na téma „jak si chce puberťačka vrznout“, novinka mnohem lépe funguje v daleko osobnější a emociálnější rovině.
Za vším tím oddychovým humorem se totiž skrývá příběh o vyrovnávání se s tragickou smrtí otce a s tím související rodinné problémy s matkou. A v této rovině série až nečekaně funguje a dalo by se vlastně říct, že seriál je nejsilnější právě v intimních a komorních momentech, kdy se Devi s matkou snaží sblížit nebo jde mezi nimi naopak do tuhého. No, a pak je tu třetí nečekaný klad, jenž se popisuje dost těžko a má co do činění s často příjemně šíleným a ulítlým humorem celého projektu. Celý příběh náctileté holky snažící se zbavit panenství totiž coby vypravěč komentuje tenisová legenda John McEnroe. Ano, čtete správně. Nejen, že je zde jeho role vlastně hezky vysvětlena, hlavně si to však bývalý sportovec neskutečně dává a právě jeho komentáře povyšují mnohé situace a scény o úroveň výše. Ano, je to bizár, je to meta, ale parádně to funguje!
Tenkrát poprvé rozhodně není dokonalým seriálem a bez debat trpí mnoha neduhy teenagerského ranku. Humor je občas tak střelený, že sem tam zamíří vedle a celé je to ve vztahových liniích tak naivní a předvídatelné, jak byste od podobného kousku čekali. Jenže i přesto se jedná o svižnou podívanou se sympatickou hrdinkou, u níž divák prostě skvěle vypne a navrch se díky fungující rodinné zápletce i malinko dojme. A ani to není málo. Časy karantény už jsou sice pryč, jako příjemná jarní jednohubka se vám však Never Have I Ever nejspíš hezky osvědčí i teď.
Verdikt
Spooner
Vaše hodnocení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry