Možná to znělo až příliš dobře. Nová ambiciózní minisérie kabelovky History Channel budila v naší redakci již od počátku velkou zvědavost. A není se ani co divit. Nový westernový kousek od producentů oceňované pecky Hatfieldovi a McCoyovi totiž lákal na zajímavý pohled do Texaské revoluce a hlavně na hodně slibné obsazení, jež správně namixovalo neprávem přehlížené herecké drsňáky se známými televizními tvářemi. Ostatně, vidět vedle sebe ve westernu Billa Paxtona, Jeffery Dean Morgana, Raye Liottu či Thomase Janea se opravdu nepoštěstí každý den. Jenže místo atmosférické pecky s partou drsňáků jsme zatím dostali hodně rozpačitou podívanou.

Vezmeme to však hezky od začátku. Být Texasanem na počátku devatenáctého století nebyla žádná sranda. Kolonie totiž stále trpěly pod krutou vládou Mexičanů, prezident Spojených států se o ně příliš nezajímal a všechny naděje na případnou vzpouru padly poté, co zlý generál a prezident Santa Anna dobyl věhlasnou pevnost Alamo. Tedy aspoň se to tak na první pohled zdálo. Velitel zbylých texaských jednotek Sam Houston se totiž nehodlá vzdát a i přes nesouhlas většiny svých mužů, jež ho mají za sraba, připravuje společně se svými nejbližšími plán, který povede až k samotné Texaské revoluci. K té ale nejspíš dojde za hodně dlouho. V první epizodě vás toho totiž příliš nečeká.

Pilot se místo toho zaměřuje hlavně na seznámení s hlavními charaktery a jejich smíření se s bolestivou ztrátou Alama. Na tom by samozřejmě nebylo nic špatného, kdyby ovšem scénář uměl s tímto motivem šikovně pracovat. Velká prohra hrdinných Texasanů je zde bohužel prozatím ztvárněna velmi nezajímavě, náznaky konfliktů mez Houstonem a jeho podřízenými zde příliš nefungují a na nějakou atmosféru plnou zmaru a beznaděje taky zapomeňte. Ve výsledku se tak toho v úvodu vlastně příliš nestane a zbude jen utahaná scenáristická nuda.

Ani ta práce s postavami se tvůrcům dosud příliš nedaří a doplácí hlavně na fakt, že jich je tu hned v úvodu snad ještě víc než v přelidněném pilotu Hry o trůny. Sledujeme tak osudy minimálně tuctu charakterů, bojovnými veliteli počínaje a mladými vojáky či ubulenou černoškou konče. A scenáristé si s nimi neví moc rady. Ve výsledku tak jde spíš o nekontrolovaný chaos, jenž zmateně tiká od jedné postavě k druhé, a vlastně vám toho o nich moc neřekne. Nepomáhá tomu ani fakt, že všichni ti kovbojové či Mexičané nejsou zrovna zajímaví a do diváckých oblíbenců mají hodně daleko. Ukrutně zlá mexický generál v podání nevýrazného Oliviera Martineze jakoby vypadl z té nejzaprášenější záporácké šablony. Stále mi navíc uniká důvod, proč bych měl sledovat rádoby humorné vložky dvou puberťáků, kteří nejsou vůbec vtipní, a jejich linie do tohoto drsného světa vůbec nepasuje. Na přehršel obyvatelstva pak doplácí i samotní herci, již dosud nemají moc co hrát. Zaujme tak jedině v poslední době neselhávající Bill Paxton a charismatický Jeffrey Dean Morgan, jenž si pro sebe ulovil nejvděčnějšího hrdinu. Když pak vezmu v potaz, že se nám zde zatím vůbec neobjevil Thomas Jane či Robert Knepper, a Ray Liotta tu jen podřezal pár krků, vážně se dost bojím, jak tvůrci takto početnou bandu ukočírují.

I přes jasná negativa, ale musím přiznat, že minisérie do budoucna stále skýtá velký potenciál a pořád se nevzdávám naděje, že ho tvůrci začnou náležitě využívat. Režie sice má problémy s tempem a místy působí stejně roztříštěně, jako scénář. I přesto se zde najde několik slibných momentů, z nichž sálá ta správně drsná westernová atmosféra a i ty scény smrdící americkým patosem zde překvapivě fungují. Jenom nechápu, koho napadlo, že každá epizoda musí mít enormních devadesát minut. To je v tomto případě opravdu přemrštěná stopáž, která jenom potvrzuje výslednou utahanost.

Suma sumárum, Texas Rising zatím vůbec nenaplňuje vysoká očekávání a předvádí hodně roztržitý úvod, jemuž se sice nedají upřít řemeslné kvality a známé tváře se pokouší ze svých partů vymačkat, co se dá. S nepřesvědčivým scénářem to ovšem prozatím vystačí jen k matnému průměru, jenž se až nebezpečně rychle vytratí z hlavy. Doufejme tedy, že jde jen o počáteční tápání a příští epizody nám budou konečně servírovat pořádnou westernovou lahůdku.