The 100: 2. sezóna
13:00 | 17.03.2015 |
Seriály z produkce stanice CW to nemají u diváků příliš jednoduché. Televize specializující se hlavně na kousky určené mladšímu publiku je mnohými osočována za pitomé dialogy, jednoduché příběhy, pitomoučké zamilované peripetie a vůbec za všechno, co k dílkům pro puberťáky tak trochu patří. Tamní producenti ovšem proti těmto zlým jazykům bojují čím dál efektivněji. I přes zmíněné neduhy nám tak servírují poctivé comicsové žánrovky Flash a Arrow či nestárnoucí duchařinu Supernatural. Nyní se k této špičce televize definitivně přidává také sci-fi The 100. Post-apokalyptické dítko podle slavné young adult předlohy se na rozdíl od svých kolegů netěší takové divácké pozornosti. A to je rozhodně škoda. Druhá série nám totiž nabízí nečekaně krvavou a zábavnou podívanou, jež posunuje tvorbu stanice dosti zajímavým směrem.
The 100 se sice zaštiťuje značkou populární young adult série. Knižní předlohou se však scénář inspiruje opravdu velmi volně a to je rozhodně dobře. Zapomeňte na slaboduché dialogy a pitomoučká milostná dilemata hlavní hrdinky, jak jsme zvyklí od mnoha filmových kolegů. Tenhle seriál na podobné prkotiny kašle a vydává se překvapivě daleko temnější cestou, v níž jde v podstatě jen o jediné. O přežití. Přeživší z dávno padlé Archy v čele s Clarke a její matkou tak nejen, že se pokouší zabydlet na nehostinné Zemi. Hlavně totiž musí zjistit, jak osvobodit své lidi ze spáru zlotřilých lidí v tajemném Mount Weatheru, kde by si z našich hrdinů nejraději udělali pokusné králíky. Lidem z Archy proto nezbývá nic jiného než uzavřít vrtkavý mír s divokými Grounders a pokusit se základnu dobít společně. Dá se ovšem divokým lidem věřit? A co všechno je Clarke v roli lídra schopná udělat a obětovat pro záchranu svých přátel?
Na první pohled se to možná od žánrové konkurence příliš neliší. Na rozdíl od celovečerních bratříčků se však tvůrci nebojí jít v ústředních zápletkách až na samotnou dřeň. V hlavním tématu série ohledně obětí a činů hlavní hrdinky je pak scénář až nečekaně temný, drsný a ve finálních epizodách dokonce i překvapivě emotivní. Scenáristé se potom nebojí přijít s překvapivým zvratem či bez problémů odpravit některou z hlavních postav. Celé to navíc hrozně rychle odsýpá, příběh celou sezónu uhání nemilosrdně vpřed a vlastně jsem zde nenarazil na žádnou nezajímavou linii. Tvůrcům se navíc i nadále daří rozšiřovat zajímavý svět a kromě dění ve starých známých lesích či Mount Weatheru se nebojí naťukávat nové lokace a klást další otázky.
Scénář si potom až nečekaně pohrál i se samotnými charaktery a určil většině z nich hodně zajímavý vývoj. Bohužel ne u všech to ale kvůli nevyrovnanému obsazení funguje. Zatímco ze z počátku prkenného Bob Morleyeho aka Bellamyho se stal v druhé řadě sympatický borec a zprvu nevýrazná Eliza Taylor zvládla temný přerod hlavní hrdinky také bez problémů, dívat se na rádoby drsné výrazy Marie Avgeropoulos stále dost bolí. Některých hereckých dřev se seriál zkrátka asi jen tak nezbaví.
Stejně tak se tvůrci stále nemohou zbavit ani faktu, že seriál je stále cílen primárně pro teenagery a sem tam se jim zkrátka scénář jednoduchými zápletkami zavděčit musí. Dialogy tak mají do Shakespeara stále daleko, párkrát za sezónu se nějaká ta menší lovestory přeci jen naťukne a ne všechny zvraty jsou bohužel zcela uvěřitelné. Obzvláště rapidní změna přesvědčení dvou kličových charakterů v závěrečných dílech působilo až příliš vykonstruovaně za účelem co nejvíce šokovat. Jenže s teenagerovskými berličkami se zkrátka v tomto žánru musí počítat a už jen za to, že se je scenáristům podařilo zredukovat na minimum, si zaslouží pochvalu.
Že to s tou chválou přeháním? Vlastně ani moc ne. Uvědomuji si samozřejmě, že The 100 má k dokonalosti stejně daleko jako Steven Seagal k anorexii a fanoušci komplikovaných příběhů a ambiciózních dramat se klidně mohou přesunout o stránku dál. CW nám však servíruje opravdu zábavnou a svižnou jednohubku s guilty plesure prvky, jež je navíc sympaticky brutální a nebojí se na rozdíl od spřízněných kousků přesedlat na temnější notu a naservírovat nám během jedné epizody klidně i desítek mrtvol. A to někdy ke spokojenosti prostě stačí.
Verdikt
Spooner
Vaše hodnocení
The 100: Úvod 2. řady
15:00 | 31.10.2014 |
No, proč to vlastně hned na úvod na sebe neprásknout. Ze zprvu ne příliš valně vypadající puberťácké sci-fi The 100 od stanice CW se pro mě osobně vyklubalo asi největší guilty plesure minulé seriálové sezóny a také celkem příjemné televizní překvapení. Ano, škarohlídi si zde mohli najít velkou řadu důvodů, proč tento kousek pro mladistvé co nejrychleji odstřelit. Mladí herci příliš talentu zrovna nepobrali, na efekty si televize najala nejspíš hochy ze studia Asylum a z některých dialogů vás mohla solidně bolet hlava. Jenže na druhou stranu nám tvůrci naservírovali hodně zábavnou podívanou s napínavým a hlavně kupředu jedoucím příběhem, v němž nebyla o příjemná překvapení nouze. Vztahy a milostné trojúhelníky se řešily jen zřídka a ke slovu se dostával spíše zajímavě načrtnutý okolní svět a sympatická porce brutality.
Tvůrci navíc už v závěru minulé sezóny nedokázali zastínit fakt, že asi hodně času trávili sledováním kultovních Ztracených. Rozhodli se totiž svému kousku nadělit nenápadně podobnou mytologii, v níž se budou střetávat různé tajemné frakce a nastolovat všemožné otázky. Už v závěru minulé řady jsme zjistili, že kromě přeživších z vesmírné Archy a nebezpečných Grounderů, již jsou navíc rozděleni na různé kmeny, se zde vyskytuje také tajemná skupina lidí z oblasti několikrát zmiňovaného Mount Weather. Právě touto společností je zajata hrdinka Clarke a dalších 47 přeživších. Zjišťuje, že se jedná o další přeživší sto let staré nukleární katastrofy, kteří se kvůli radiaci stále schovávají v podzemí. Na jídlo a nepohodlí si ovšem tamní obyvatelé rozhodně stěžovat nemůžou a věčně nedůvěřivá Clarke sladkým slovům prezidenta Wallace stále nevěří. Obzvláště, když venku zůstalo v ohrožení i nadále několik jejich přátel v čele s Finnem a Bellamym, kteří stále bojují proti všudypřítomným Grounderům. Pomoc v podobě dospěláků ze zřícené Archy je však již na cestě a ani Jaha ještě ve vesmíru evidentně neřekl své poslední slovo.
Do šikovnosti a rozlehlosti světa Ztracených mají samozřejmě tvůrci stále extrémně daleko. I přesto se ovšem scenáristům daří celkem šikovně rozšiřovat zdejší post-apokalyptickou krajinu a připravovat půdu pro budoucí konflikty. A o to jde v první epizodě druhé řady, která se jinak příběhově nikam závratně neposune, především. Dostáváme se zkrátka hlouběji do zpustošeného světa, jenž skrývá tajemství na všech frontách. Co tají údajně mírumilovní lidé v Mount Weather? Jsou všichni Groundeři opravdu tak zlí, nebo zde existují i hodné klany? Otázek sympaticky příbývá, tempo ani na chvilku nepolevuje a seriál tak na poli žánru young adult sci-fi stále poměrně baví.
Tvůrci se navíc ani ve své druhé štaci evidentně nebudou s ničím párat a nabídnou nám dosti špinavou a krvavou atmosféru. Už první řada nám připravila několik překvapivých brutálních momentů, v nichž figurovala například desetiletá vraždící holčička nebo zde bylo jen tak mimochodem spáleno na úhel několik desítek lidí. “Dvojka“ pak bude v nastaveném trendu evidentně pokračovat. Polovina puberťáků je zde po celou stopáž řádně zakrvácená a pro viditelný headshot se zde nejde daleko. Místy sice snaha o brutalitu vyznívá malinko lacině, i přesto se ale musí ocenit odvaha tvůrců jít malinko proti teenagerskému vyžehlenému proudu stanice CW a nebát se jet na doraz.
Jenže i přes veškerou odvahu tvůrců a zajímavost tamního prostředí se však scénáři nedaří zastínit fakt, že jde vlastně stále hlavně o béčkový kousek hrající druhou seriálovou ligu, jenž stále nezapře své teenagerské kořeny. Celá epizoda sice šlape parádně a akce diváka také baví. Jakmile se ovšem kamera přesune k dvěma umírajícím mladistvým, jež si vykecávají díru do hlavy, tak se vám z kadence hloupých dialogů udělá malinko šoufl. Ani mladí herečtí představitelé pod vším tím nánosem špíny a laciné krve neschovají, že jsou to převážně hezké tvářičky s nepříliš rozsáhlým hereckým rejstříkem. Jediný, kdo tuhle hereckou sebranku svým charismatem táhne kupředu, je tak paradoxně Henry Ian Cusick z několikrát zmiňovaného Lostu. I když nový charakter v podání televizního matadora Raymonda J. Barryho by mohl být hodně zajímavou posilou.
The 100 by mohlo být i ve své druhé sezóně tou správnou sci-fi jednohubkou nabízející zajímavý svět plný záhad a potenciálně výbušných konfliktů, jež se navíc nebojí řádně krvavého překvapení. Nad chováním charakterů se však někdy stále nevyplatí přemýšlet a zřejmě nevelký rozpočet je na seriálu v některých scénách bolestivě cítit. Tahle banda z vesmíru musí kromě Grounderů navíc bojovat i s čím dál více klesající sledovaností, jež by mohla sympatickému kousku brzo zlomit vaz. A to by mohla být docela škoda. Tahle post-apokalyptická oddechovka se totiž může i v budoucnu nadále počítat mezi nejvýraznější televizní kousky pro teenagery.
Verdikt
Spooner
Vaše hodnocení
The 100: Pilot
10:00 | 21.03.2014 |
Co si budeme nalhávat, letošní mid-season nabídka nám moc zajímavých novinek opravdu nepřinesla. Až na pár výjimek jsme dostali jen řadu ničím originálních a nezajímavých projektů, jež jsou již dopředu odsouzeni k záhubě. Svůj poslední trumf si nechala v rukávě také televize zaměřená na mladší publikum, CW. Zachrání nové sci-fi dítko malinko pošramocenou pověst jarních novinek, nebo jde o další předem pohřbený projekt?
Zajímavý námět překvapivě láká na první možnost. Ocitáme se totiž v daleké budoucnosti, kde to opět s lidstvem nedopadlo zrovna růžově. Nukleární apokalypsa téměř před sto lety zpustošila celou Zemi a zbylí přeživší od té doby žijí na vesmírné stanici Archa, kde jsou však nuceni žít pod velmi přísnými zákony. Své o tom ví i zdejší mladiství, jež jsou uvězněni v místním vězení i za sebemenší přestupek a pomalu zde čekají na své osmnácté narozeniny, kdy je místo dortu či striptérky možná čeká pouze veselá popravička. Nyní ovšem všech sto odsouzených dostalo druhou šanci. Byli totiž vysláni na planetu Zemi zjistit, zda se dá na naší rodné planetě opět v poklidu žít. Ne všichni puberťáci se ale hodlají řídit rozkazy kancléře a chtějí zde proto žít svůj vlastní život. Nebudou to mít však zrovna jednoduché, jelikož kromě radioaktivních jelenů a všelijakých potvor zde nejsou jedinými lidmi. Na samotné Arše se pak situace také komplikuje, protože kyslík k přežití už pomalu dochází. Mocný člen rady Kane pak chce udělat vše proto, aby sesadil současného kancléře a chopil se sám moci.
Na pilot je toho zkrátka docela dost a tvůrci již od začátku nasazují skoro až zběsilé tempo. Žádná zbytečně dlouhá expozice a představování charakterů, hlavní hrdinka Clarke je prostě hned po minutě společně s ostatními pohlednými puberťáky vyslána na nebezpečnou misi a s postavami se tak pomalu seznamujeme až ve víru samotný událostí. Což rozhodně není špatná taktika, obzvláště když se tvůrcům daří budovat celkem zajímavý svět budoucnosti. To se týká hlavně Archy, v níž rozhodně nevládne zrovna demokracie. Sebemenší trestní čin se trestá smrtí, stejně jako početí druhého potomka, který je již na vesmírné stanici zakázán. Prostě žádný ráj na… vlastně pardon, mimo Zemi. Neuposlechnout pravidla a mít svůj názor se zde také příliš nevyplácí a snad se do budoucna dočkáme ještě většího náhledu do zdejší společnosti a mocenských pletich.
Ani na naší rodné hroudě by ovšem nemusela být úplně nuda. Mladé osazenstvo sice vypadá, jak kdyby vypadlo z nejnovější reklamy na spodní prádlo, a z některých jejich myšlenkových pochodů se možná budete často mlátit hlavou o stůl. Na druhou stranu ale některé charaktery určitě nejsou nezajímavé, vztahy a případná rivalita mezi nimi jsou načrtnuty docela slušně a mají proto do budoucna rozhodně co nabídnout. Onen sci-fi mix Pána much a Ztracených na bázi jednohubkové zábavy překvapivě také celkem funguje a na rozdíl od ostatních novinek CW mě zde zajímá, co se bude dít v nadcházejících epizodách.
Pořád se však bohužel jedná o seriál z produkce zmiňované stanice a cílení na mladé publikum proto pilotu v mnoha ohledech podkopává nohy. Dialogy v některých scénách tak šíleně tahají za uši, že to vypadá, jak kdyby si je napsali sami prkenní herci před začátkem natáčení. Nesmí se pak samozřejmě zapomenout také na načrtnutí budoucích milostných linek, místo řízného soundtracku zde neustále vyhrává radiový popík a tvůrci jakoby měli zakázáno přijít ve scénáři s nějakým nečekaným zvratem či úmrtím (a že jich zde pár přijít mohlo). Ano, zaměření na teenagery se dalo docela čekat, vzhledem k nadějně vystavěnému světu je to však opravdu malinko škoda. Snad se scénáristé dokážou z této pasti brzy vymanit.
The 100 určitě nepatří zrovna mezi nejchytřejší seriály a chyb by se tu našlo celkem dost, skřípajícími dialogy počínaje a nepopsatelně odfláknutými triky konče. Díky svižnému tempu, nadějně vyhlížejícímu prostředí či zápletkám se ovšem vlastně nemá ani divák kde nudit a postapokalyptická podívaná tak vlastně zatím splňuje atributy výplachové zábavy. Ve sledovanosti pak sci-fi porazila i super úspěšného Arrowa a tvůrci nyní mají pod rukama možná i nový hit televize. Snad dokážou důvěry diváků a potenciálu látky pořádně využít.
Verdikt
Spooner
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 7/10
xvladax
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry