Hercule Poirot, detektivní legenda nejen knižního, ale díky britskému veteránovi Davidu Suchetovi také seriálového světa. Právě on slavnému vyšetřovateli z pera Agathy Christie tvář, kterou si zamilovaly miliony lidí po celém světě a ani v Česku na něj díky častým reprízám nedají diváci dopustit. I když herecký matador pověsil svou nejslavnější postavu na hřebík teprve před několika lety, populární vyšetřovatel se holt musí těžit dál. Po Poirotovu celovečerním dobrodružství s Kennethem Branaghem se proto vrátil i do staré prověřené bedny, tentokrát poněkud překvapivě s tváří Johna Malkoviche. A v jiném podání, než jsme od belgického rodáka zvyklí.

 

Stanice BBC si pak vzala tentokrát na paškál jeho poměrně známý případ Vraždy podle abecedy, v němž už potkáváme legendárního detektiva v ne zrovna nejlepší formě. Poirot nám totiž zestárl, prakticky zmizel z veřejného života a mezi londýnskými policisty už nemá příliš přátel. Situace se však změní, když mu tajemný muž začne posílat ještě záhadnější dopisy, které jasně dokazují, že Poirota zná. A že má hodně temné a nebezpečné úmysly. Detektivův úsudek se pak vyplní ve chvíli, kdy se v Británii začnou objevovat těla a po chvíli je jasné, že pachatel své oběti vraždí v abecedním pořadí. Je zřejmé, že vrah s Herculem hraje hodně tajemnou hru. A on musí postupovat rychle, aby sériového vraha dopadl.

 

Jak jsem se už zmínil, nová adaptace se naštěstí vydává zcela jinou cestou, než jsme u Poirota zvyklí. Stejně jako u nedávných předělávek známých děl od Agathy Christie, Ordeal by Innocence a parádní Až tam nebyl žádný, i zde se sázelo na temnější, drsnější a osobnější notu. Ostatně ještě aby ne, když je pod všemi těmito kousky podepsána scenáristka Sarah Phelps. A nutno říct, že tento kabátek Herculovi docela sluší a právě poněkud svěží podání populární postavy je na nové minisérii tím největším kladem. 

Poirot je zde starý, unavený muž, jenž vzpomíná na své zlaté detektivní časy a zároveň by chtěl zapomenout na svou minulost v Belgii, jež ho pomalu začíná dohánět. Hrdinovi se tak dostaneme pod kůži víc, než kdy předtím, a dozvíme se dokonce nové informace z jeho minulosti. A vůbec nevadí, že se tím uhýbá ze zajetého “kánonu“. V podání známého charakteru jde zkrátka o zajímavé osvěžení a Malkovich byl pro jeho ztvárnění ideální volbou. Herecký veterán se do ostře sledované role převtělil s naprostým přehledem a ujal se jí ctí.

 

Scénář si zkrátka s vyšetřovatelem hezky pohrál a dal si záležet, aby se od předchozích představitelů pořádně lišil. Jen je škoda, že jinak to po scenáristické a režijní stránce zas taková hitparád není. Sázka na temnější a drsnější notu vychází tak napůl a některé brutálnější výjevy mi tu přišly vyloženě na efekt. Jisté linie a osudy postav jsou pak kvůli stopáži tří dílů až zbytečně natahované a zabírají bohužel více prostoru, než by si zasloužily. A správně natvrdlý policejní komisař s tváří sympatického Ruperta Grinta ho má naopak pohříchu málo. Jisté věci tu pak spíše vyšumí do prázdná a rádoby aktuální linka okolo protiimigrační vlny tu je vyloženě jako pěst na oko. 

Ani režie pak situaci příliš nepomáhá. Dobovou atmosféru možná navodit umí a sem tam hezky zahraje na onu temnější notičku. Jinak se tu ovšem jede režisérská rutina, jež má často problémy s tempem, neumí příliš budovat napětí a nikdy nepřijde se scénou, která by vás posadila na zadek, či z vás dostala nějaké emoce. Což je u série, jež má být detektivovým nejosobnějším případem, přeci jen trochu problém.

  

Minisérie The ABC Murders se snažila v adaptacích Hercula Poirota vydat jinou cestou, nakonec to ale tvůrcům vyšlo tak napůl. John Malkovich je do role známého vyšetřovatele po Suchetovi důstojnou alternativou (i když mnozí diváci budou jistě stejně prskat) a osobnější přístup k postavě se scenáristům vydařil. Jinak nám ovšem BBC servíruje režijní rutinu, která nemá v současné detektivní konkurenci příliš čím oslnit a rozhodně nenaplňuje potenciál lety prověřeného díla. Malkoviche v této roli si tak znovu kdykoliv dám, jen příště raději s jiným režisérem a scénářem, jenž má o něco větší tah na branku.