Oprašte baloňáky, vytáhněte ze skříně šifrovací přístroje a začněte trénovat ruský přízvuk, budeme si hrát na špióny. Je to už hezkých pár let, co byl svět rozdělen Železnou oponou na Západ a Východ, ale těch příběhů, které lze vyprávět, je stále více než dost. Něco je možná stále drženo pod pokličkou, ale některé z osudů tajných agentů, kteří se pohybovali na nepřátelském území, získávali informace a každý den nasazovali svůj život, jsou už dostupné veřejnosti. Jenže co se stane, když se jména těchto agentů dostanou k nepříteli. Co se asi stane, když se ukáže, že CIA má ve svých řadách krysu, která se neštítí předávat informace Sovětům? To zjistíme v nové minisérii ABC The Assets.

 

Nejspíš už od počátku prvních konfliktů se lidé snaží zjistit, co má protivník za lubem. Vždycky je tu možnost, pokusit se nastrčit k nepříteli tajného agenta. Ten se ovšem zdá být náchylný k odhalení, protože ne vždy je schopen stoprocentně oklamat nepřítele. Ne vždy je zde ta možnost tajného agenta nasadit. Proto se zdá být daleko vhodnější najít někoho z domácího týmu, kdo by tu špinavou práci za menší úplatu pro vás udělal. V osmdesátých letech měla CIA rozsáhlou síť podobných agentů a moc dobře tak věděli o všem, co se na druhé straně opony šustne. I kdyby si třeba vysoký důstojník KGB uprdnul, ředitel americké zpravodajské služby o tom měl ráno na stole zprávu. Tenhle stav ovšem netrval dlouho a jednoho dne začali agenti mizet. Mizet – to je tak záhadné. Ve skutečnosti je pochytala KGB a na dvoře nechvalně proslulého vězení Lubjanka popravila.

A tím by se dala shrnout i základní zápletka nové minisérie The Assets. Ještě je ovšem nutno podotknout, že agenti neodešli na věčnost proto, že by se najednou sovětská tajná služba tak zlepšila, ale proto, že se v CIA našel zrádce, který Sovětům donášel a byl v tom docela dobrý. Přece jen se umístil na druhém místě s největším počtem zrazených agentů. Ano, The Assets mají nálepku „inspirováno skutečnými událostmi“. Zkušený divák už však ví, že ne vždy je dobré brát toto tvrzení vážně a mnohdy mají hollywoodské adaptace se skutečností společné jen pramálo. The Assets se však zdají být výjimkou, protože historických událostí se drží vcelku věrně a my tak dostáváme poměrně přesný obrázek o tom, jak to tehdy v tajných službách chodilo. Další palec nahoru dostávají The Assets za kulisy, kostýmy a vůbec za celkový dojem, jímž se seriál prezentuje. Možná už jsem až příliš zvyklý na otřesné zelené pozadí, které se v některých seriálech objevuje, ale tady jsem měl opravdu pocit, že se postavy nachází v Sovětském svazu. A to nejen díky žigulíkům zaparkovaným na každém rohu.

The Assets jsou na tom po všech stránkách hodně nadějně. Zajímavý příběh doplňují nepříliš známí, ale dobře hrající herci a pouhých osm epizod naznačuje, že by se mohlo jít přímo k věci a zbytečně nepřešlapovat kolem horké kaše. Jeden problém by se ovšem mohl vyskytnout. Aldrich Ames začal donášet v roce 1985 a zatčen byl až v roce 1993. V osmi epizodách tak budou muset tvůrci pokrýt osm let. Je jasné, že nebudou moct ukázat vše a budou si muset vybírat jen to nejpodstatnější. The Assets by tak mohli trpět podobným nešvarem jako třeba filmové 30 minut před půlnocí, které bylo v podstatě takovou koláží těch nejdůležitějších událostí. Tím se ztratila ucelenost a snímek tak působil dost nesourodě. The Asset mají sice více jak jednou tak delší stopáž, ale pořád to je osm let, jenž je třeba pokrýt. Bude zajímavé sledovat, jak se s tím tvůrci poperou.

První díl The Assets slibuje téměř až prvotřídní špiónskou akci. Nečekejte však žádné bondovské hračky, žádné seskoky padákem na nepřátelské území nebo souboje s hordami agentů, tohle bude reálný pohled na práci zpravodajských služeb. Podíváme se na jedno z nejhorších období v dějinách CIA, kdy činy jednoho muže stály život nejméně desítky agentů a překazily alespoň stovku operací. Pokud tak máte rádi filmy/seriály inspirované skutečnými událostmi a pokud rádi opravdové špióny a chybí vám mrtvé schránky, temné uličky, všudypřítomná KGB a hon na zrádce, kterého máte přímo pod nosem, The Assets vás budou bavit.