Temný krystal: Věk vzdoru

The Dark Crystal: Age of Resistance

Plakát k seriálu Temný krystal: Věk vzdoru

Temný krystal: Věk vzdoru /2019-?

Tvůrce: Jeffrey Addiss, Will Matthews

Režie: Louis Leterrier

Hrají: Nathalie Emmanuel, Anya Taylor-Joy, Taron Egerton, Mark Hamill, Simon Pegg

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (2)

1. série

This day is ours. For Thra!


Sdílet:
V neoficiální bitvě o přízeň fanoušků fantasy žánru se utkalo na konci srpna loutkové fantasy The Dark Crystal ze stáje Netflixu s konkurenčním Carnival Row, jež prezentoval Amazon. Jak dopadlo Carnival Row už reportovali kolegové. V této recenzi si tedy můžete přečíst verdikt nad loutkovými hrdiny ze světa Thra a rozhodnout se, který seriál si více zaslouží Vaši pozornost. Pokud jste tedy ještě ani jeden neviděli.


Rasa ptačích Skeksiů vládne nad početnou a mírumilovnou rasu Gelflingů. Tito dobrosrdeční tvorové vzdávají úctu svým moudrým pánům díky ochraně, kterou poskytují mocnému Krystalu, jenž je srdcem planety. Určitá shoda náhod a špatného načasování mají dohromady nedozírné následky a uvádí do chodu události, díky nimž budou muset Skeksiové i Gelflingové ukázat, co se doopravdy ukrývá v jejich srdcích, a jak daleko jsou ochotni zajít.

Spojitost seriálu s filmem z osmdesátých let může na první pohled odradit některé diváky. Sám jsem se pro jistotu na film podíval, abych byl v obraze a měl lepší představu o světě, v němž se dění odehrává. Toto rozhodnutí jsem si i v prvních dojmech chválil. Potom ovšem přišlo mnoho momentů, kdy jsem si nebyl úplně jistý, co se děje, protože neseděly dohromady s informacemi, které jsem již měl. Mezi filmem a seriálem totiž neexistuje vakuum a v těch více než 30 letech vyšlo mnoho doprovodných materiálů. Díky tomu bych možná rád opravil své původní doporučení ohledně filmu. K lepšímu prožitku seriálu není filmová znalost rozhodně nutností, spíše je šance, že pro Vás, stejně jako pro mě, bude mírnou překážkou.


Temný krystal vsadil samozřejmě na originální vizuál, jelikož loutky už dnes nejsou moc k vidění. Hlavně se ale zaměřil na samotné postavy a svůj vlastní svět. Samotný děj sice není přehnaně originální a průlomový, ale rozhodně se nejedná o špatný příběh, u něhož byste se mohli nudit a předvídat každou překážku a výsledek veškerého snažení postav. Kde ovšem seriál opravdu exceluje je zajímavý svět a výborně propracované postavy, které ve Vás vyvolají emoce, které byste opravdu nečekali od loutek. 
 
Celková produkce seriálu je naprosto výborná. Svět je nádherně zpracovaný a všechny postavy jsou svým způsobem unikátní. Hvězdné obsazení, které propůjčilo postavám hlasy, se skládalo z celebrit jako jsou Mark Hamill, Taron Egerton, Helena Bonham Carter, Lena Headey či Natalie Dormer. Krásně provedené fantastické lokace a rozmanití tvorové s nimiž naši hrdinové na své cestě spolupracují či bojují tak propůjčují seriálu jisté kouzlo, které u konkurenčních počinů budete jen marně hledat. Jak jsem již výše zmínil, tak postavy a jejich interakce jsou duší celého světa. Jejich osudy a výzvy jimž čelí jsou vedle velkolepého příběhu o záchraně světa tím hlavním, čím si Vás seriál získá.


Po některých ohlasech a recenzích, které jsem zaznamenal od premiéry The Dark Crystal se přidávám s výstrahou, že pokud se divák nezvládne přenést přes loutkové provedení, tak se u seriálu bavit nebude. Zároveň bych rád využil tento odstavec, abych seriál doporučil komukoliv, kdo má rád fantasy a nebudou mu loutky vadit. Jedná se opravdu o velmi kvalitní seriál, u něhož nebudete litovat, že jste mu dali šanci a prozatím je jedním z lepších kousků, které se nám v tomto roce urodily.
Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
9/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (0)

První dojmy

Nadčasové loutky


Sdílet:
The Dark Crystal: Age of Resistance předchází příběhově původnímu filmu z roku 1982. Osobně mě tento výtvor Jima Hensona kompletně minul a rozhodl jsem se podívat na předlohu hlavně kvůli tomu, že mě oslovil trailer na tento seriál. Touha po co nejkompletnějších informacích, než se vrhnu na novodobou adaptaci se mi rozhodně vyplatila. Rozhodně to ovšem není povinnost a získáte spíše lepší první dojem, než sám seriál zvládne poskytnout všechny důležité informace.

 
Ve světě Thra existuje Krystal Pravdy, který je spojený se samotným světem a životem v něm. Nad tímto krystalem získala rasa Skeksiů v dávné minulosti dominanci a většina současných obyvatel světa jim slouží a uznává je jako pány krystalu. Několik postav z rasy Gelflingů ovšem nezávisle na sobě začíná zjišťovat, že vše není ve světě tak, jak se může na první pohled zdát. Nyní je na nich, aby odhalili pravdu a postavili se nebezpečí, které hrozí světu Thra.

Pokud si náhodou po přečtení výše zmíněného paragrafu říkáte, že tam je poměrně hodně informací, tak vězte, že to je opravdu velmi zestručněná verze. Původní film si až do samého konce nesl mnoho otázek, které sice vysvětleny nakonec byly, ale z odpovědí vyvstalo mnoho jiných otázek. Na ty v posledních více než 30 letech sice vznikly dostatečné odpovědi, ale z velké části se o těchto informacích můžete maximálně dočíst v knihách a jiných doplňkových materiálech.


Tento bohatý a neskutečně kreativní svět má úžasnou tendenci si podmanit divákovi smysly svou vizuální stránkou a tajemnem, kterým je příběh opředen. Vím, že tento konkrétní vizuál sice nemusí být tahákem pro každého diváka, zvláště díky loutkovým postavám, jež na první pohled mohou působit velmi dětinsky. A kdo se přeci dnes vlastně chce koukat na loutky? Nicméně se nenechte oklamat. Loutky jsou uměleckou volbou, ale rozhodně nejsou reprezentativní vůči příběhu, který umí být velmi temný a nekompromisní. Ani v nejmenším se tedy nejedná o zábavu pro malé děti, byť se tak může na první pohled zdát.


Ve fantastickém světě Thra se tak míchá poměrně temný příběh s hravou vizuální stránkou a extrémně hlubokou historií a folklórem. Pokud tedy patříte mezi fanoušky čehokoliv výše zmíněného a nesužuje vás palčivá a upřímně vcelku nelogická nenávist k loutkám, tak by tento seriál měl jednoznačně být určený právě vám. Prvních několik dílů mi uteklo jako voda a už teď se těším na další dobrodružství a strasti Gelflingů a šíleně zvrácené plány Skeksiů.
Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2020 Všechna práva vyhrazena.