The Dark Crystal: Age of Resistance předchází příběhově původnímu filmu z roku 1982. Osobně mě tento výtvor Jima Hensona kompletně minul a rozhodl jsem se podívat na předlohu hlavně kvůli tomu, že mě oslovil trailer na tento seriál. Touha po co nejkompletnějších informacích, než se vrhnu na novodobou adaptaci se mi rozhodně vyplatila. Rozhodně to ovšem není povinnost a získáte spíše lepší první dojem, než sám seriál zvládne poskytnout všechny důležité informace.

 
Ve světě Thra existuje Krystal Pravdy, který je spojený se samotným světem a životem v něm. Nad tímto krystalem získala rasa Skeksiů v dávné minulosti dominanci a většina současných obyvatel světa jim slouží a uznává je jako pány krystalu. Několik postav z rasy Gelflingů ovšem nezávisle na sobě začíná zjišťovat, že vše není ve světě tak, jak se může na první pohled zdát. Nyní je na nich, aby odhalili pravdu a postavili se nebezpečí, které hrozí světu Thra.

Pokud si náhodou po přečtení výše zmíněného paragrafu říkáte, že tam je poměrně hodně informací, tak vězte, že to je opravdu velmi zestručněná verze. Původní film si až do samého konce nesl mnoho otázek, které sice vysvětleny nakonec byly, ale z odpovědí vyvstalo mnoho jiných otázek. Na ty v posledních více než 30 letech sice vznikly dostatečné odpovědi, ale z velké části se o těchto informacích můžete maximálně dočíst v knihách a jiných doplňkových materiálech.


Tento bohatý a neskutečně kreativní svět má úžasnou tendenci si podmanit divákovi smysly svou vizuální stránkou a tajemnem, kterým je příběh opředen. Vím, že tento konkrétní vizuál sice nemusí být tahákem pro každého diváka, zvláště díky loutkovým postavám, jež na první pohled mohou působit velmi dětinsky. A kdo se přeci dnes vlastně chce koukat na loutky? Nicméně se nenechte oklamat. Loutky jsou uměleckou volbou, ale rozhodně nejsou reprezentativní vůči příběhu, který umí být velmi temný a nekompromisní. Ani v nejmenším se tedy nejedná o zábavu pro malé děti, byť se tak může na první pohled zdát.


Ve fantastickém světě Thra se tak míchá poměrně temný příběh s hravou vizuální stránkou a extrémně hlubokou historií a folklórem. Pokud tedy patříte mezi fanoušky čehokoliv výše zmíněného a nesužuje vás palčivá a upřímně vcelku nelogická nenávist k loutkám, tak by tento seriál měl jednoznačně být určený právě vám. Prvních několik dílů mi uteklo jako voda a už teď se těším na další dobrodružství a strasti Gelflingů a šíleně zvrácené plány Skeksiů.