Je tady další nová komiksovka, tentokrát ze světa X-Menů (ale bez X-Menů) a od stanice Fox. Což pro začátek moc optimismu nevyvolává. Jak to tedy vypadá po pilotním díle?


X-Meni prý zmizeli a mutanti jsou pronásledováni organizací Sentinel Services. Státní zástupce Reed Strucker si žije celkem pohodlný předměstský život s manželkou a dvěma dětmi, než se při incidentu na střední škole (ples a taková krotší Carrie) ukáže, že obě děti mají schopnosti. Rodina se okamžitě vydává na útěk a pomoci by jim snad mohla undergroundová skupinka mutantích utečenců. Ne že by měli Reeda rádi (vystupoval proti mutantům u soudu), ale právě byla zajata jedna jejich členka a to je Reedova vyjednávací páka.


Neobjevují se tu žádná velká jména, ani postav, ani herců. Z mutantů vám bude povědomá snad jen asiatka Blink se schopností teleportace, která se objevila už ve filmové Budoucí minulosti. Tady je ale nepřekvapivě přeobsazená, koneckonců se na filmové univerzum nijak nenavazuje. Komiksoví fanoušci budou znát i další, objeví se tady Eclipse, Thunderbird nebo Polaris, v komiksech nevlastní sestra Quicksilvera a Scarlet Witch. Seriál by údajně měl trošku pracovat i s tématem jejího otce (Magneto), ale na to si asi ještě počkáme.

Z herců je známější snad jen rodičovský pár, upír Bill z Pravé krve a hackerka Root z Person of Interest. Tedy Stephen Moyer a Amy Acker, která si rozhodně zaslouží každou větší příležitost. Zbytek obsazení nijak neselhává, ale ani nijak zvlášť nezaujme… což je vlastně vcelku trefné i pro celou pilotní epizodu. Režie se ujal Bryn Singer, zodpovědný za hned tři výborné X-Mení filmy (a jeden průměrný) a je tady sice vidět jistá režijní ruka, ale nic navíc co by naznačovalo hvězdného režiséra.


Když Reed jako zástupce autorit mluví se zavřenou Polaris a pak má sám doma dítě se schopnostmi, dává to vzpomenout na Noaha a Claire z Hrdinů, kteří ovšem celý superhrdinský subžánr dekonstruovali už před deseti lety. The Gifted naštěstí od téhle vztahové dynamiky velice rychle uhne, zbývá ale rodinné drama v kulisách mutantského odboje. Ano, je to zase něco trošku jiného než komiksovky superhrdinské Áčkové i Béčkové (Daredevil, Arrow), z pohledu „obyčejných“ lidí (Agents of SHIELD) experimentální (Legion). A je to minimálně lepší než Inhumans. Nejsem si ale jistý, jestli to při současné vysoké saturaci subžánru stačí.