Tak se nám stalo, že ve stejnou dobu vyšly dva seriály s identickým nápadem, ale radikálně odlišnou atmosférou. První je psychedelický, trochu surrealistický a fantaskně pochmurný Room 104 od HBO, druhý je přihlouplý The Guest Book. Nápad je takový, že kdesi máme jakýsi pokoj nebo chatu, kde se odehrává díl od dílu nejrůznější řada příhod. Zdali je Room 104 kvalitním dílem nechám vědět brzy, ale prozatím se podíváme na The Guest Book. A nebude to zrovna veselé čtení.

 

Je to totiž  poněkud... nesnesitelně nudné. V podstatě se tu můžete těšit na deset nezajímavých příhod, sterilizovaných tak, že vaše babička by si raději pustila 50 odstínů šedi (což je vzhledem k občasným drsným tématům dost k udivení). Historky jsou o tom a o tamtom a vždy se točí kolem naprostých tupců. Jednotlivé příběhy většinou začínají hloupým rozhodnutím a zřídkakdy končí logickým či uspokojujícím rozuzlením. Daleko zajímavější je sledovat rámcové příběhy, které se rozvíjejí s každou epizodou. Je v nich rozvádějící se doktor s děckem, perverzní majitel chaty a striptérka, jež spolu se svým synkem obírá chudáky, kteří zabloudí do jejího strip-obludária. Samy o sobě tyto historky možná tak zajímavé nejsou, ale neboť do nich nikdy v jednotlivých epizodách nenahlížíme příliš často a vždy se zde nechává trochu místa na cliffhanger, jakési to natěšení na nadcházející vývoj příběhů tu je.

 

Jenže všechno ostatní se naopak rozpadá na kusy. Nehledě na absurditu syžetů, nikdy tu nic nefunguje tak, jak má. A myslím tím doslova nikdy. Nezaujala mě byť jediná epizoda a s každou další jsem měl silnější a silnější nutkání to celé prostě vypnout a jít dál (třeba k Room 104). A také fakt, že se nikdy nic v podstatě nevyřeší a postavy se nikdy ze své hlouposti nepoučí, je krajně iritující. Kdyby tvůrci mohli v každé epizodě prezentovat logický začátek, konflikt a konec postavený na poučení z tuposti předešlé zápletky, pak by to vytáhlo seriál z hlubin pekelných jako nic jiného. To bychom však od nich asi chtěli moc. Takhle, je to prozatím odpad odpadovič.

P.S.: Bonus body za odkaz ke Community ve druhém díle.