Poslední chlap na Zemi

The Last Man on Earth

Plakát k seriálu Poslední chlap na Zemi

Poslední chlap na Zemi /2015-?

Tvůrce: Will Forte

Režie: Phil Lord, Christopher Miller

Hrají: Will Forte, Kristen Schaal, January Jones, Mel Rodriguez

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (3)

1. sezóna

Poslední, jo? Prdlačky!


Sdílet:

To bylo slávy, když se po březnovém pilotu The Last Man on Earth zdálo všechno býti v nejlepším pořádku. Neobyčejný post-apokalyptický sitcom zaštítila dvojka Phil Lord a Chris Miller, načež si spolu dokonce střihli i režii výborných (a hlavně vtipných) dvou úvodních epizod. V nich se poslední přeživší na Zemi, Phil Miller, vyrovnával s ubíjející samotou tím, že si ve svém rodném městě dělal, co se mu zlíbilo. Třeba hrál bowling s akvárkama namísto kuželek nebo se koupal v bazénku plném tvrdého alkoholu. Po chvíli ale diváci zjistili, že řádění neznámého viru přežila i jedna žena, Carol. A ta teď chce s Philem znovuzalidnit Zemi. Začalo se to celé kazit právě tady?

Zarputile svá Kristen Schall dostala ve scénáři za úkol, aby se v seriálu chovala jako přihlouplá pipka, lpící na starosvětských zákonech a buzerující Phila, kudy ti dva chodí. Efekt byl okamžitý. Spolu s utlačovaným Willem Forte (herec celou premisu sitcomu i vymyslel) najednou trpěli i diváci, když museli poslouchat Carolino věčné hudrování o správné výslovnosti angličtiny místo toho, aby se s Philem nadále originálně blblo v tusconských ulicích. Přitom si nebohý přeživší chtěl vlastně jen vrznout a původně mu bylo i smutno z toho, že je na celé planetě dočista sám a toužil po lidské společnosti. Proč tedy nejen hlavní hrdina, ale i znechucení diváci neskousli otravný zjev nastrčeného ženského charakteru? Odpověď se odpůrcům TLMoE líbit nebude.

"Nedá se na to dívat, vždyť tam hraje hrozná kráva, pardon!" Inu, jak se to vezme. Jedno slovo: záměr. Nebojácný tvůrčí záměr. Představte si teď na moment, že jste Forte a píšete scénář. Jak do něj ze začátku musíte naroubovat vtipné destruktivní scény, abyste zaháčkovali zájemce. Že musíte přijít s několika legračními filozofickými vsuvkami, aby se ústřední postavě vymodelovala osobnost. Postupně dávkovat vtip i příběh a přemýšlet nad tím, o čem by to vlastně celé mělo být. A pak, po napsání prvních několika stran, vám najednou dojde, jaká by se z děje dala vytvořit epesní pocta hollywoodským vztahovkám a romantickým komediím. Nebo ještě lépe: vztahům samotným. Pojďme z Posledního muže na Zemi udělat seriálovou úvahu o asertivním chování a toleranci!

Sitcom neví, kdy přesně být vážný, a kdy naopak vtipnýZáhy se tedy nabízí vtíravá otázka, jak dobře může doopravdy fungovat vztahové drama, které mělo původně být cáklým sitcomem. Přesně tuto do konce nedotaženou skutečnost osobně považuji za ohromný zápor seriálu, a to sice, že se z celé show postupně vytrácí svěží humorná složka. Jenomže ne na úkor dramatu a ne proto, že by od ní Forte upouštěl – tvůrce se holt časem až příliš soustředí na individuální romantická formování jednotlivých postaviček a zapomíná na to, jak prezentovat třaskavý fórek. Psychický rozvoj přeživších kvituji s povděkem a šlape mu to, pořád jsme ale prioritně v komediálních vodách, nikoliv u sledování dramatu od HBO.

Rozumějte, ony jsou v The Last Man on Earth legrácky stále na pořadu dne, jen už se jim tolik nedaří cílit na divácké bránice. Nastupuje nechtěná, předimenzovaná trapnost. Do očí bijící afektovanost stále nových a nových postav se brzy přejí, inteligentní slovíčkaření jakbysmet. Pro nápadité scénky z pilotu náhle není v televizní dvacetiminutovce místo. Fúrie Carol totiž Phila omezuje a výměnou za sex mu odpírá právo na chlapskou svobodu, čemuž se dá porozumět. Nad dějem se potom sice dá uvažovat, což je rozhodně plus – chtělo to ale zároveň lepší cit pro legrační dialogy a více scén, v nichž by se láskou frustrovaný Phil patřičně vyblbnul. Ožralecké povídání si s kulatými kamarády z Trosečníka je možná fajn, každou epizodu s ním ale zaplácat nelze.

Dvojka Lord & Miller má nicméně pod čepicí, vzala totiž pod svá ochranná křídla velice zajímavý televizní projekt. A tento fakt jí nikdo neodpáře. Stačí jen přistoupit na odvážnou tvůrčí hru, kdy byste si v první řadě měli užít zejména onu legrační pitvu mezilidských vztahů na opuštěné planetě, a také hravě polemizovat nad tím, co všechno je po apokalypse člověk ochotný udělat nejen pro své blízké, ale hlavně pro sebe samého – to když jde do tuhého. Seriál se však na druhou stranu určitě nebere vážně a přes dobře skrývané filozofické zákruty chce hlavně bavit. Škoda, že mu to ke konci už moc nevychází. Myslím ale, že po "konkurenčních" Živých mrtvých jde o příjemnou post-apo změnu, a pokud se ve druhé řadě dočkáme slíbení narativní proměny, bude za rok zase o co stát. Do té doby lehký, neurážející nadprůměr...

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
6/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (13)

Pilot

Nuda na Zemi.


Sdílet:

V Hollywoodu se v současnosti najde asi málo komediálních režisérů, jež mají aktuálně tak výtečnou formu, jako duo Phil Lord a Christopher Miller. Zataženo, občas trakaře i Lego příběh patří mezi nejnašlapanější animáky posledních let a jejich filmové výlety do Jump Street nešetří hláškami ani šílenými nápady. Tihle chlápci jsou zkrátka na vrcholu a nebojí se proto čas od času zaštítit svým jménem také nějaký ten televizní projekt. Když se o to pokusili naposledy, vylezla z toho policejní šílenost Brooklyn Nine-Nine. Nyní se na obrazovky stanice FOX znovu vrací, aby režijně a producentsky podpořili novinku herce a scenáristy Willa Forteho. A asi pro vás nebude žádným překvapením, že i tentokrát z toho vznikla dosti svěží a neokoukaná podívaná.

Ocitáme se tedy v post-apokalyptické budoucnosti, kdy celou Zemi zasáhl smrtelný virus a na naší rodné planetě tak nepřežil ani živáček. Tedy až na Phila Millera, jediného žijícího muže na Zemi, jenž už téměř vzdal svoji snahu najít další přeživší a rozhodl se proto zbytek svého života strávit flákáním, chlastáním a vykonáváním těch největších kravin. Samotě a věčné nadrženosti ovšem člověk jen tak neuteče a Phil začíná nabývat dojmu, že život už prakticky nemá smysl. To vše se ale změní, když potká výstřední a ne dvakrát atraktivní Carol, dost možná poslední žijící ženu, jež převrátí jeho život vzhůru nohama.

Už od počátku je pak divákovi jasné, že tenhle kousek bude mít do klasického komediálního seriálu sakra daleko a tvůrci se nám hned od první minuty snaží nabídnout svěží a svým způsobem i originální zábavu. A obzvláště v první polovině to funguje na jedničku a scénář nám servíruje jednu nápaditou a vtipnou scénu za druhou. Zevlování hlavního hrdiny zde opravdu nemá chybu a divák si bude jeho každodenní poflakování užívat, ať už jde o demolování věcí bowlingovou koulí, koukání na Trosečníka či řešení problému s nefungujícím záchodem. Zdejší humor má zkrátka do rutinní seriálové produkce hodně daleko a seriál tak v tomto ohledu nabízí hodně netradiční podívanou.

Scénář však naštěstí při všem tom budování post-apokalyptické srandy nezapomněl ani na hlavní charakter, jehož čím dál větší samota a zoufalství zde skvěle funguje. Je pak vidět, že si Will Forte napsal postavu osobně na tělo. Millera, jenž už by se nejraději na všechno vykašlal, si opravdu užívá a je výtečný v komediálnější i vážnější poloze. Menší problém ale u mě nastal ve chvíli, kdy se na scénu přiřítí výstřední Carol, otravná kráva, jež nadále ctí zákony i anglickou gramatiku. A v těchto pasážích už mi to začalo malinko haprovat. Chápu, že se tvůrci snažili Millerovi dát do cesty na první pohled co nejotravnější a nesnesitelnou osobu, jakou si umí člověk představit. Jejich vzájemné interakce ovšem zatím nedosahují vtipnosti první poloviny pilotu a musím se přiznat, že ani styl televizní komičky Kristen Schaal mi nikdy moc k srdci nepřirostl a první epizoda na tom bohužel nic nemění. Snad šlo však v tomhle směru jen o prvotní otrkávání a hlavní herecká dvojice si v budoucnu sedne o něco více.

I přesto nám ale stanice FOX s Lordem a Millerem v čele v pilotu nabízí jeden z nejoriginálnějších komediálních seriálů poslední doby, který zatím slušně využívá svůj potenciál. Interakce mezi hlavními postavami sice budou chtít ještě malinko doladit a nejspíš to bude ještě pár epizod trvat, než se tvůrci dostanou do té správné komediální pohody. Už nyní nám ovšem nabídli hodně netradiční kousek, jenž svou neokoukaností ční nad většinou konkurence. Zbývá tedy jen doufat, že si Will Forte schovává v rukávu ještě nejeden trumf a jeho styl se brzy neokouká. A také, že si novinka najde mezi Amíky, kteří jsou zatíženi spíše na malinko tradičnější zábavu, dostatek příznivců. Málokterá nová komedie této sezóny by si ho zasloužila více.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
7/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2017 Všechna práva vyhrazena.