Asi zase začínám věřit na pohádky. Přišlo to sice tak trochu jako blesk z čistého nebe, jelikož jsem  předtím o seriálu upřímně nikdy neslyšel. Naštěstí netrvalo příliš dlouho a já si znalosti doplnil. No a pokud se tak jako já řadíte mezi fanoušky dobových dramat, obzvlášť těch amerických, zajímá vás historie Hollywoodu a váš oblíbený seriál vyprávěl o partě Šílenců z Manhattanu, možná byste teď měli nastražit uši.

Příběh vychází z námětu knihy od F. Scotta Fitzgeralda a vše začíná na stříbrném plátně. Americké zlatíčko, světoznámá herečka Minna Davis tragicky zemřela před dvěma lety při požáru v domě, který sdílela se svým mužem, výkonným producentem filmového studia Brady-American Pictures, Monroe Stahrem. Nyní, o dva roky později, začíná pod hlavičkou výše zmíněného studia produkce na velkolepém filmu o jejím životě zvaném American Dream The Minna Davis Story. Srdcový projekt charismatického a všemi milovaného Monroe Stahra, podle scénáře jejího bratra, Dexe Davise. Vše vypadá slibně, tedy až do chvíle, kdy na scénu dorazí zástupce Německé říše, požadující jisté „změny“ co se budoucího chodu studia týče. Zde se příběh začíná lámat, postavy vybarvovat a slibované drama konečně přichází v efekt.

Hlavní postava Monroe (Matt Bomer) je přesně ten typ dokonalého, zdravého a zatraceně talentovaného muže ve středních letech, po kterém všechny dámy v jeho okolí touží a všichni zbylí páni by si přáli být jako on. Aby to nebylo málo, tenhle ve všech směrech perfektní chlapík navíc trpí závažnou srdeční nemocí, díky které může prakticky kdykoliv umřít. Ale nebojte, s trochou cynismu vám dojde, že něčeho podobného se nedočkáme dřív, než ve finálové sérii, kterou už tou dobou bude sledovat polovina žen v domácnostech a bude to tedy ideální chvíle na to jim všem zlomit srdce a vyprosit si spinoff.

Proti němu naopak stojí věkem ztvrzelý šéf Brady-American Pictures a jeho bývalý mentor, Pat Brady (Kelsey Grammer). Jestli někdo z vás viděl Bosse, pak asi budete mít celkem dobrou představu, co tady až na malé drobnosti hraje. Ten má pak po ruce ještě mladou, chytrou a zatraceně atraktivní dceru Celii (Lily Collins), která – jak jinak – je až po uši zamilovaná do Monroea a zoufale se nechce vrátit do školy, protože má v plánu stát se producentkou. Něco podobného si ale Pat nechce připustit a tak dělá vše proto, aby Celii držel od Monroea co nejdál a zároveň přitom neztratil důvěru svého bývalého žáka, díky kterému stojí Brady-American Pictures stále na nohou. Jak dlouho ale něco takového může fungovat, když jedna strana začíná mít zájem především o umění a ta druhá zase jen o komerci, toť otázka.

Tolik k hlavním linkám, dále se příběh různě klikatí a zadrhává, přichází a zase odchází plno vedlejších postav, řeší se vztahy, řeší se filmy, řeší se fašismus ale v jádru to pořád zatím jen tak neškodně klouže po povrchu a ničím hlubším se nezabývá. Co ovšem dělá seriál tak zábavným a v mé hlavě unikátním je zpracování. Celé je to v jistém smyslu hrozně pompézní, hrozně načančané. Herečky, které hrají postavy hereček, vypadají jako herečky. Což se může na první pohled zdát logické, ale tady je to najednou strašně vidět. Vlastní kapitola je atmosféra. Především během scény z párty, nabírá seriál neskutečné tempo a styl, který se tu ještě navíc pojí i se šviháckou kamerou a výbornou hudbou. Za něco takového by se nestyděl ani Velký Gatsby.

Prozatím jsou tedy dojmy hodně pozitivní. Možná až na jeden malý detail, spíše takový paradox a to že seriál vypadá vyloženě televizně. Já vím, já vím. Ale uznejte sami, že něco takového už dnes o seriálech často nepíšeme. Většina se totiž začíná čím dál více podobat filmům, akorát v nich tvůrci jsou schopni vyprávět mnohem lepší příběhy. Tady se to trochu obrací, vypráví se na první pohled klasický filmový příběh a celé to přitom má punc malé obrazovky a nízkého rozpočtu. Nižšího, než by si tvůrci možná přáli. I přesto se ale zatím zdá, že si s tím poradili a minimálně co se žánru týče, jen těžko se svou novinkou někoho urazí. Díky skvělému obsazení a neokoukanému prostředí to spíš vypadá na tu druhou možnost a to, že se do seriálu velmi rychle zamilujete. Ale nebojte, my jsme ti poslední, kteří by vám to vyčítali.

Tenhle článek jste tu už mohli před nějakou dobu číst, ale vzhledem k oficiální premiéře celého seriálu ho na home page máme ještě jednou. Recenze celé řady dorazí brzy.