Adaptace románu Johna le Carrého The Night Manager (Noční recepční) vynesla před dvěma lety tvůrcům mnoho ocenění včetně dvou Emmy (k mojí zlosti nebylo Najděte mi hrdinu ani nominované) a úspěšný tým (produkční společnost vlastní le Carrého synové) se vrací, aby adaptoval možná nejoceňovanější román stejného autora, klasika špionážní literatury, The Little Drummer Girl z roku 1983, který podle kritiků zásadně přesáhl špionážní žánr. Přidal se i korejský režisér Park Chan-wook, autor původního Oldboye. 

The Little Drummer Girl je špionážní thriller odehrávající se v pozdních sedmdesátých letech. Izraelský atašé v SRN je cílem pumového útoku palestinských teroristů, v němž ale nezahyne on, nýbrž jeho osmiletý syn. Zhrouceného ho vyslýchá agent Mosadu Martin Kurtz (Michael Shannon), který po skupince čtyř bratrů už delší dobu pátrá, jelikož se v nedávné době počet útoků na Izraelce v Evropě zvýšil. O tom nejstarším, Khalilovi, se vyjadřuje jako o „Mozartovi bomb“. On a jeho spolupracovníci sice nejmladšího z bratrů Salima vystopují, ale místo toho, aby ho na místě zlikvidovali, chce Kurtz zariskovat a pokusit se do teroristické buňky infiltrovat, a tak ji dostat celou. A protože Salim má slabost pro blondýnky, rozhodnou se rekrutovat někoho nepodezřelého, někoho zvenčí.

 

Charlie Ross (Florence Pugh) hraje divadlo v Anglii, je členkou levicového a – což je pikantní – propalestinském spolku, když jí a jejím divadelním přátelům najednou zaplatí pobyt v Řecku neznámý mecenáš. Podivné je, že si cizí muž Joseph (Alexander Skarsgård), kterého potkají na pláži, brouká znělku z jejich představení. Charlie se s ním po počáteční ostražitosti plné vtipných bodavých poznámek rozhodne zajet do Athén, ale to neví, že nepůjde o nevinné rande pod Akropolí.

Právě skrze Charlie, kterou hraje vycházející hvězda Florence Pugh z nedávné Lady Macbeth či blížícího se Netflix filmu Outlaw King s Chrisem Pinem, se může běžný člověk podívat do světa nejvyšší špionáže. Tím, že je jedna z hlavních postav ne-špionka, se do ní bude snadnější vciťovat a ona bude vstupem do světa spiknutí a úkladů. Michael Shannon zdařile mručí s nepřístupným přízvukem a nepřístupnýma očima. To je herec, který mě nezklame. Byl tím nejlepším na Tváři vody i na 451 stupních Fahrenheita. Skarsgård, jenž loni získal Emmy za Sedmilhářky, se na roli chladného svůdce také hodí. 

Můj problém s The Night Manager byl důraz na styl na úkor substance a celkově přitažená zápletka o získávání důvěry. The Little Drummer Girl se bude vyžívat v podobné změně lokací a atraktivitě prostředí (minisérie se natáčela v České republice a divadelníci poznají v jedné scéně prostředí Nové scény Národního divadla), ale je zatím méně smyslná a více špiónská než The Night Manager. Pomalejší tempo je plus, uvidíme, jestli to bude pomalost a nepřístupnost geniálního Jeden musí z kola ven s Garym Oldmanem. S ním sdílí projekt nejen autora předlohy, ale i vedoucí výroby. Maria Djurkovic hodně vypichuje žluté a hnědé kombinace, celé výtvarné pojetí je velmi stylové. 

V pilotu je rozpohybováno několik zápletek a dalo by se říct, že jde o hodinový prolog, kdy skutečný hlavní děj začne až s druhou z celkových šesti epizod.