Letní fantasy novinka The Outpost na první pohled vypadá jako něco z produkce Syfy (jistě, vyjímaje ty asi dva lepší seriály, co mají). A taky že vlastně ano – v USA se Outpost vysílá na stanici CW, žijící převážně z teen a komiksových seriálů, v ostatních regionech právě na Syfy. Inu, na druhý a třetí pohled tak vypadá pořád.


Mladá dívka Talon (Jessica Green) je poslední zástupkyní své rasy zvané Blackbloods (něco jako elfové). Roky poté, co jako jediná přežila vyvraždění rodné vesnice žoldáky, Talon pátrá po vrazích svých blízkých. Její hledání ji zavede až na pevnost, jež představuje poslední výspu civilizovaného světa (to je ten titulní „outpost“). Navíc zjišťuje, že má magické schopnosti, které se musí naučit ovládat, a navíc (podle oficiální synopse) bude muset bránit svět před fanatickým diktátorem.


Pilotní epizoda se s ničím nezdržuje a skáče rovnou do akce… načež se zase vrátí úplně na začátek, aby si v dlouhém flashbacku únavně odbyla expozici. A teď bych se mohl začít strefovat prakticky do každého aspektu The Outpost: do hereckých výkonů v čele s Jessicou Green, jejíž největší dosavadní zářez je australský seriál Surfařky z vesmíru (to si nevymýšlím!), do slabé choreografie soubojů nebo do levné výpravy…

Především ale celý projekt působí jako naprosto rutinní sbírka fantasy klišé, jako něco za co by se styděl i Pán jeskyně ze školáckých her Dračího doupěte. Jako fanfilm s minimem invence a trochu lepšími produkčními hodnotami (na fanfilm). Pokud bych vyloženě musel něco aspoň trošku pochválit, tak soundtrack zní jako celkem fajn kompilát generických fantasy motivů. A epizoda ještě obsahuje asi tři pěkné záběry s přírodou, které z toho ovšem Středozem nedělají. Pak hned nastupuje tma a tvrdě pracující výrobníky mlhy, aby seriálu nebyly vidět „švy“.


The Outpost by zkrátka nejspíš neobstálo ani jako hra (ať už zmíněný dračák nebo videohra), kde se toho dá víc odpustit díky vlastnímu zapojení do děje. Tím méně potom jako pasivně sledovaný seriál, takže tohle za váš čas opravdu nestojí, nemáte-li opravdu zoufalý hlad po "středověkých" fantasy (jakože těch kvalitních opravdu moc není).