The Path

The Path

Plakát k seriálu The Path

The Path /2016-2018

Tvůrce: Jessica Goldberg

Režie:

Hrají: Aaron Paul, Michelle Monaghan, Hugh Dancy, Patch Darragh, Keir Dullea

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (0)

1. sezóna

Od drog k sektě


Sdílet:

Zdali je huluovské The Path seriálem pro vás, zjistíte už na první pohled. Hrají v něm totiž Aaron Paul (Breaking Bad), Hugh Dancy (Hannibal) a Michelle Monaghan (žena Ethana Hunta z M:I). Cítíte fanouškovskou sounáležitost k alespoň jedné z vypsaných hollywoodských celebrit? Není o čem diskutovat. A ještě lépe. Fandíte-li snad všem třem hercům najednou, pak... už jste asi 1. sezónu mysteriózního dramatu dávno viděli. Pro ty, kteří stále váhají, jsou zde následující odstavce. Stojí očekávaný projekt za devět hodin vašeho života?

Meyeristé jsou ortodoxní skupinou na okolním světě víceméně nezávislých lidí, kteří berou náboženství jinak a o něco seriózněji než většina prostých obyvatel USA. Což v překladu znamená, že si vystavěli své vlastní městečko, následují silného a výmluvného vůdce, a pokud je to možné, zdržují se kontaktu s ostatními obyvateli Země. Tedy pokud zrovna nevyrážejí na lov, rozuměj verbovat novou neosvícenou krev do svých eko řad. Co přesně obnáší život v na první pohled podivné víře, kterou sdílí 0,0000001 procenta planety?

The Path je dle mého spíše maratónovým materiálem. Deset částí seriálu o tom, co všechno hezkého či ošklivého (to spíš) obnáší individuální začleňování lomeno separování se od ortodoxního kultu – který sám sebe mnohem raději zove hnutím – nemá zrovna prostřeno k hostinám v konceptu týdenního sledování. Je to docela nuda. Zcela na rovinu přiznávám, že dívat se na tohoto nezáživného levobočka Pozůstalých po jednotlivých částech s rozestupem několika dní, zabalil bych to klidně už po dvou dílech. Chybí šmrnc.

Rozhodně se nejedná o špatný seriál. Podivování se nad nelogičnostmi nehrozí, herecké faily se absolutně nekonají a celé to vypadá spíš jako úmorný oscarový film než levná televizní záležitost. V těchto aspektech stanice Hulu válí. Co ovšem nebylo domyšleno do úplného konce, je šíleně chatrná ústřední zápletka. Ta totiž zhruba zní: je neoficiální meyeristický vůdce Cal Roberts dobrým člověkem? Divák se postupně dozvídá, zdali má Dancyho charakter více kostlivců ve skříni než kruhů svatozáře nad hlavou. A to je v kostce všechno. Tedy skoro.

Výteční herci mají co hrát, ale nemají kam růst.Lhal bych, kdybych tvrdil, že si svůj pořádný kus vypravěčského koláče neukousne také rodina Eddieho Lanea. Toho hraje Aaron Paul. Jeho rozpolcená postava se nedávno vrátila z duchovní misie v dalekém Peru. A právě tam Eddie vykoumal něco, co změnilo jeho pohled na Žebřík. The Ladder je jakýsi interní systém obnovy či chcete-li stupnicí osvícení, kterou absolvuje a díky níž duševně roste každý člen Meyeristů. Bude tu něco shnilého? Jo. A protože je Eddieho žena Sarah (Monaghan) zatvrzelou a oddanou členkyní řádu, začne kolem manželova kolísání ve víře větřit nekalosti...

Smutné je, že všechny výše zmíněné repetitivní linie zdaleka převyšuje romanticko-dramatická část s Laneovic synem Hawkem. Ten chce randit s obyčejnou dívkou ze školy, ale nemůže. A najednou se tvůrcům daří dávkovat emoce i napětí, a šponovat divácké nervy za hranici snesitelnosti. Proč takový není i zakletý děj kolem Eddieho, jenž je v jedné epizodě oddaným systémákem, a ve druhé zase jeho odpůrcem? Plus do všeho ještě strká nos agent FBI, bojuje se o vyšší levely na Žebříku, nově nalezená členka hnutí objevuje svou (bi)sexualitu a mladá špiónka se snaží vypátrat, jestli byla smrt jejího druha ve hnutí náhodná či nikoli. No bordel.

Na The Path nebudete vzpomínat ve zlém. Určitě se desetidílného seriálu nebojte, jen počítejte s prosakujícími vrstvami nestabilní dramatické narace. V jednu chvíli je huluovské wannabe mystery plné strhujících hádek a dialogů, o patnáct minut později se tu honí nuda s nezájmem. Kdyby se konání a častokrát i slova jednotlivých charakterů tak často neopakovala, bylo by fajn. Takhle jsme se dočkali pouze lehce nadprůměrného dramatu ze zajímavého prostředí a s parádními herci, které nemá kam růst. Jako film by The Path excelovalo. Zbytečná plytkost a velikášské plány na druhou řadu mu ale bohužel zlomily vaz.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
6/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (0)

Pilot

Cesta... ale kam?


Sdílet:

Mám dilema. Po traileru jsem se na dramatickou novinku od streamovací služby Hulu (=malý Netflix) celkem těšil, první série už byla objednaná, v hlavních rolích se sešli Aaron Paul, Hugh Dancy a Michelle Monaghan a premisa, ve které se jeden muž, žijící uprostřed záhadné sekty, rozhodne pátrat po tak trochu jiné pravdě, než kterou jim jejich lídr a duchovní vůdce nabízí, zněla prostě zajímavě. Dost zajímavě na to, abych si pustil pilot hned v den jeho premiéry a byl prvním, kdo se k němu nějakým způsobem vyjádří. Možná jsem však měl raději počkat.

The Path začíná poměrně lákavou tříminutovkou, ve které Cal (Hugh Dancy) přijíždí na pomoc obětem menšího tornáda, které se prohnalo přes městečko Rindge, New Hampshire. Ošetří a posbírá raněné, ujme se jedné zmatené dívky a zase odjíždí. Následuje výtvarně sympatická úvodní znělka a po ní se seznamujeme s rodinkou Laneových z Parksdale, New York. Eddie (Aaron Paul) se před pár dny vrátil z mise v Peru a Sarah (Michelle Monaghan), jeho žena, si začíná všímat, že se něco v jeho chování najednou změnilo. A vy se tímhle způsobem máte zjevně začít o postavy dále zajímat. Problém je, že nezačnete. Alespoň ne tak zcela.

Když se vrátíme o pár let zpátky a vzpomeneme si třeba na pilotní epizodu Pozůstalých, zjistíme, že se tu dá najít hned několik styčných bodů s letošním The Path. Tenkrát do nás tvůrci taky prali jeden na první pohled nezáživný dialog za druhým, také tady byla sekta, domáci trable a k tomu i pár nezbytně hloupých (či znuděných, to je to samé) teenagerů. Rozdíl ale byl v tom, že u Pozůstalých už od začátku fungovala atmosféra. Jistě, velkým dílem k ní přispěla hudba v podání Maxe Richtera, která je z dnešního pohledu zcela ojedinělým případem na poli seriálových dramat, ale i bez ní nabízeli Pozůstalí dostatek témat, či otázek, kvůli kterým jsem měl alespoň já chuť dozvídat se o tomhle světě víc. A pak tu také byl samotný háček se zmizením 2% celkové populace. V The Path ale nic podobného nenajdete. Slíbená krize víry se v podání hlavní postavy sice naznačí, ale zdaleka ne tolik, aby to s vámi cokoliv udělalo. Aby vás to donutilo pátrat po té pravdě spolu s ní.

Postavy spolu mluví, ale z dialogů se o příběhu příliš nedozvíte. Eddieho chování je sice podezřelé a asi vás bude z počátku i zajímat, co se to v tom Peru sakra stalo, ale po chvilce skákání od ničeho k ničemu vás i tahle otázka omrzí. Sekta jako taková je prozatím na první pohled divná, plná komplikovaných pojmů a nejednoznačných cílů. Jenže opět - to samé platí snad pro každou sektu. Technická stránka je skvělá, herci (především Aaron Paul) se celou dobu sympaticky snaží diváka přesvědčit, že přeci jen sleduje něco speciálního, ale scénář to všechno jaksi nezvládá správně prodat. Což je škoda, protože když se znovu vrátím k té první ukázce, vypadalo to báječně. A kdo ví, třeba to i báječné bude. Časem. Až se to trochu rozjede. Problém je, že po pilotní epizodě bude mít nejspíš jen málokdo chuť na to čekat. Recap druhé epizody bude v tomhle případě asi nevyhnutelný. Prozatím ale doporučuji krotit vaše očekávání a v rámci vlastního bezpečí přistupovat s maximální opatrností. Ať vás ta úvodní epizoda s názvem What The Fire Throws příliš... nespálí.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
6/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2019 Všechna práva vyhrazena.