Krvavá Očista možná nepatří mezi nejkvalitnější série současnosti, řadí se ale rozhodně mezi ty nejvýnosnější. Z nezáživného hororu v prvním díle se stalo úspěšné akční béčko, které si i přes občasný úsměvný sociální komentář na nic nehraje a díky stále stejně nenáročné kvalitě své diváky vždy zaručeně pobaví. A zejména díky svému nízkému rozpočtu vydělává neskutečný balík peněz. Tvůrce této extra výnosné značky James DeMonaco se proto rozhodl přijít se seriálovým bratříčkem. A ani v něm žádné radikální změny nečekejte.

 

I seriál je totiž popáté prakticky o tom samém a také po kvalitativní stránce jedou tvůrci pořád to svoje. I tentokrát se tedy podíváme do alternativních Spojených států, kde během titulní noci mohou všichni páchat nelegální neplechu, a to včetně vraždy. A opět přitom budeme sledovat osudy několika naprosto odlišných lidí, jejichž cesty se zřejmě dřív nebo později spojí. Máme tu bývalého vojáka Miguela, jenž se snaží svou mladší sestru dostat ze spárů nebezpečné sekty. Dále budeme sledovat mladý pár, který kvůli uzavření prestižní obchodní dohody přijme pozvánku na večírek místní smetánky, kde bude nejspíš Očista probíhat malinko divočejším způsobem. A nakonec tu máme Jane, jež společně se svými kolegy tráví krvavou noc uzavíráním prestižní dohody v co nejlépe zabezpečených místnostech. Sama má však během Očisty vlastní plány.

 

Příběhově se tedy bude jednat opět o podobně krvavý příběh a pilot slibuje zase stejně nenáročnou akční jízdu, která si je naštěstí vědoma svých limitů a chce pouze bavit. Tedy nejspíš to má v plánů. Seriálová Očista totiž bude nejspíš roztahanějších televizním bratříčkem se vším všudy, což se může ukázat jako velký problém. Pilot je v podstatě roztahaným úvodem z filmu před zahájením Očisty, během něhož se seznámíme s hlavními charaktery a v kinech to zabere zhruba 10 minut. Jenže v seriálu to scenáristé v čele s DeMonacem museli natáhnout na padesátiminutovku a na výsledku je to bohužel znát.

Úvodní epizoda působí dosti roztahaným dojmem a zejména po polovině stopáže si divák čím dál více říká, že už by ona Očista konečně mohla začít. Tempo je prakticky na nule, neděje se zde nic moc zajímavého a scény se zde natahují většinou hodně prázdnými dialogy. To ostatně platí i u celovečerních kousků této značky, jenže tam je to kompenzováno slušnou porcí akční scén a svižným tempem. Zde zatím nic podobného nedostáváme a spíše se láká na to, že příště už tyto propriety série konečně dostaneme. Seriál pak vypadá místy dost lacině a ani herecké obsazení se dosud příliš nepředvedlo. I když sexy Lili Simmons z Banshee by mohla v následujících dílech potěšit aspoň pánské publikum.

 

Seriálové The Purge nám tedy v úvodu naservírovalo o něco nudnější zážitek, fanoušci této značky ale nejspíš tolik nadávat nebudou. Invence se sice u tohoto kousku už zasekla na nule, svou poctivou atmosféru si ovšem Očista stále drží a DeMonaco přidá do svého světa zase pár nových detailů. A něco mi říká, že tohle byl opravdu jen nutný (a bohužel i dosti nudný) úvod, po němž fandy opět čeká známá béčková jízda a návrat do starých kolejí. Jen na tom startu se mohli tvůrci rozjet o něco lépe.