Kabelovka Starz rozjíždí novou fantasy The Rook, adaptaci stejnojmenného románu od Daniela O’Malleyho. Hlavní hrdinka Myfanwy Thomas (Emma Greenwell) se probudí v současném Londýně na ulici, obklopená mrtvými těly a se ztrátou paměti. Postupně zjišťuje, že je členkou tajné organizace Checkquy, která chrání Británii před nadpřirozenými hrozbami, a že i ona sama, stejně jako její kolegové, má neobvyklé schopnosti. Myfanwy se rozhodně vrátit do práce, tajit svou amnézii a snažit se přijít na to, co se jí stalo. Neví ale, komu může věřit.


The Rook představuje zajímavé postavy, ať už jde o Gestalt – čtyři těla obývaná jednou myslí, tajemného výše postaveného agenta (Adrian Lester z Hustle) nebo agentku z americké protistrany Checkquy v podání Olivie Munn. A i naznačená premisa špionážního dramatu ve fantasy prostředí může být do budoucna zajímavá. Jenže první díl je až příliš pomalý a vlastně připomíná rozjezdy mnoha seriálů streamovacích služeb, jež čím dál tím častěji hřeší na to, že při hromadném vydání celé řady jim stačí diváka pořádně zaháčkovat až u druhé nebo třetí epizody, protože po prvním díle tomu ještě chvíli šanci dá, když odpadnou týdenní rozestupy ve vysílání.


Navíc první epizoda končí rádoby šokujícím odhalením, jaké jsme ale viděli mnohokrát jinde a jež stejně nemá žádný velký dopad na diváka, vzhledem k tomu, že postavy zná sotva chvíli. The Rook je značně úsporné s trikovou akcí, což není nutně výtka, žánrově k ní asi seriál ani nesměřuje, jen fér upozornění abyste nečekali žádné epické fantasy scény. Dříve bych možná doporučil, abyste v na novinky chudé letní sezóně klidně zkusili dát seriálu šanci, ale poslední dobou jsou i letní měsíce tak narvané premiérami, že to jako důvod nestačí. Takže asi jedině pokud jste čtenáři předlohy a dobře víte, na co můžete těšit.