The Shannara Chronicles: Úvod 2. řady
09:00 | 23.10.2017 |
Když před rokem a půl vtrhla na obrazovky MTV první série epické fantasy ságy Letopisy rodu Shannara, tamní kravaťáci čekali nejspíš obří hit ve stylu Hry o trůny. Jenže ten se tak úplně nedostavil a hudební stanice se projektu po čím dál horší sledovanosti po velkých snech raději nakonec zbavila a předala ho stanici SpikeTV. A my jsme byli za to docela rádi. První řada sice nebyla žánrovou peckou, ale ve výsledku šlo o slušnou guilty pleasure, jež si na nic nehrála, prachy na ní byly vidět a pokud jste jí leccos odpustili, tak jste se zkrátka solidně pobavili. Navíc, v jakém dalším fantasy vidíte situaci, kdy by si hlavní postava postupně užila s oběma ženskými hrdinkami a došlo i na holčicí líbačku, hmm? Pokračuje se tedy i v druhé sérii v lehké fantasy zábavě, nebo už to celé začíná být až moc hloupé?
K hlavním postavám se vracíme rok po událostech z první sezóny. Eretria se v minulém cliffhangeru nakonec setkala s mužem ze své minulosti a žije ve zdánlivém bezpečí. Poté, co jen tak tak uteče hrobníkovi z lopaty, ovšem uvidí ve svém snu starou známou Amberle, jež jí varuje před blížící se hrozbou. Tou je tentokrát mocný démon Černý mág, jehož chce vzkřísit náš starý známý Brandon, jenž definitivně přešel na temnou stranu barikády. A ani náš drsný druid Allanon mu v tom zatím nedokáže zabránit. Elfí král Ander má mezitím starosti s rebelujícím generálem a jeho armádou a náš hrdina Will, jenž je samozřejmě předurčen všechny zachránit, se mezitím skrývá coby léčitel mezi skřety a nechce mít s Allanonem a dalšími nic společného. Jednoho dne ho však navštíví krásná neznámá s nečekaným tajemstvím.
Nutno pak říct, že na začátek panuje v Shannaře docela nuda. Zatímco úvod první řady šlapal už od prvních minut na plyn a bavil od začátku do konce, zde se v prvních dvou epizodách jede dost na volnoběh a vlastně se tu toho ani moc nestane. Zejména první díl je pak v tomto ohledu docela pekelný. Postavy jsou roztroušené po všech čertech, dějově je to strašně roztříštěně, nic moc se tu nestane a dialogy zase pořádně tahají za uši. A jako celek je to prostě nuda. Ano, mnozí možná namítnou, že jde o klasický úvod, v němž se nastřeluje zápletka a rozdávají karty. Jenže to nemění nic na tom, že je to až příliš hloupoučké a bohužel už ne příliš zábavné. Druhá epizoda už tyto pocity sice malinko vylepšuje, i přesto jsem měl ovšem místy pocit, že koukám spíš na Shannaru 90210, v níž je až příliš mnoho twistů.
Fantasy The Shannara Chronicles se zkrátka nevrátila v zrovna nejlepší formě a co se týče zábavnosti dosud na úvod předchozí řady dosti ztrácí. Zajímavých momentů není mnoho, celé je to už možná až příliš hloupé a díky menšímu rozpočtu už začíná až příliš připomínat modernější variaci na Xenu. Na druhou stranu, svou úroveň teenagerské jednohubky to pořád jakž takž splňuje a závěrečná třetina druhé epizody je už dějově výrazně nahuštěnější a konečně svou zábavností připomíná starou dobrou Shannaru. Musíme tedy doufat, že tvůrci se po přešlapujícím startu přeci jen rozjedou a naservírují nám aspoň tu neurážející fantasy jednohubku.
Verdikt
Spooner
Vaše hodnocení
The Shannara Chronicles: 1. série
17:00 | 07.03.2016 |
Epické high fantasy je na plátnech kin i obrazovkách televizí pomálu a je to škoda. Po fenomenálním úspěchu Pána prstenů na začátku tisíciletí mnozí z nás předpovídali, že Hollywood vychrlí vlnu podobných žánrových snímků dokazujících, že fantasy není automaticky pro děti. Místo toho jsme se ale dočkali dětských Narnií a Percy Jacksonů či zapomenutelných výplachů typu nového Conana a Hněvu titánů. O to víc je pak třeba si vážit každého ostrůvku žánrové kvality třeba v podobě Hry o trůny. A teď by se jím chtěly stát i rozmáchlé The Shannara Chronicles podle epické ságy od Terryho Brookse.
Svět Shannary na první pohled připomíná typický fantasy pseudo-středověk s elfy, trpaslíky, magií i meči, má se však jednat o naši planetu v budoucnosti po globální katastrofě a příběh se odehrává někde na pozůstatcích amerického kontinentu. Elfské říši hrozí vpád armády démonů, na klíčovou misi se proto vydává nesourodá skupinka elfí princezny, půl-elfa s magickým dědictvím a lidské zlodějky. Zároveň se seriál věnuje i politikaření v elfském hlavním městě nebo tajemnému druidovi Allanonovi.
Shannara Chronicles se mohou chlubit nádhernou výpravou (natáčecí lokace na Novém Zélandu holt neselhávají) a i překvapivě dobrou hudbou. Dál už je to ale trochu horší. Shannara totiž není příliš originální ani nijak zvlášť dobře napsaná. Celý post-apokalyptický rozměr příběhu není ani tak zpestřením či ozvláštněním, ale je spíš nadbytečný a vyvolává dojem nesoudržného mišmaše. Naštěstí na něj není kladen zas tak velký důraz, takže se to dá skousnout.
Největší ránu ale seriálu zasazuje MTV svým cílením na teenagery. Zatímco herečtí veteráni Manu Bennett a John-Rhys Davies si v klidu odehrají svoje, mladí herci v hlavních rolích sice dobře vypadají, ale hereckými schopnostmi rozhodně neoslňují. Nepomáhá jim ani scénář, jež jejich postavy často nutí k pitomým rozhodnutím a vkládá jím do úst jalové dialogy. A když se začnou řešit romantické trojúhelníky, je to už nechtěně srandovní. Jistou telenovelovitostí tak MTV připomíná produkci CW. Zároveň ale díky tomuto teen nádechu seriál o to více překvapí občasnými záblesky překvapivé drsnějších nebo krvavějších scén, než by divák čekal.
Ačkoliv MTV zjevně do Shannary investovala velké peníze, adaptovaná látka by ideálně potřebovala přímo hollywoodský rozpočet a s přibývajícími díly se tak objevuje čím dál tím víc kompromisů. Velké vzdálenosti se tak překonávají střihem z jednoho interiéru do druhého, zabrání města armádou se přejde scénou s mužem vcházejícím do místnosti a prohlásivším: „Před hradbami mám pět tisíc mužů,“ a závěrečná bitva má zdánlivě měřítko asi tak závěru Společenstva prstenu, jen s trochou více komparzistů, zato podstatně méně zručně natočené.
The Shannara Chronicles sice nejsou důstojným sourozencem Pána prstenů nebo Hry o trůny, jako oddechová podívaná ale funguje a mohla by se trefit do vkusu mladším divákům či skalním příznivcům fantasy.
Verdikt
Sam.Vimes
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 8/10
konvax
The Shannara Chronicles: První dojmy
12:00 | 10.01.2016 |
Pokrok nezastavíš. Časy, kdy nám kvalitní a vysokorozpočtové seriály nabízely jen prověřené stanice a kabelovky, jsou už nenávratně pryč a do první seriálové ligy už čím dál razantněji vtrhají i jména, od nichž bychom to jen tak nečekali. A to je případ i proslulé MTV. Kdysi hudební stanice sice sem tam nějaký ten televizní kousek vyprodukovala, většinou se však jednalo jen o průměrnější teenagerské seriály bez větších ambicí. To se ale v posledním roce změnilo a po seriálové verzi Vřískotu přicházejí zdejší kravaťáci s jejich doposud nejambicióznějším počinem. Rozhodli se totiž zadaptovat slavnou fantasy sérii Shannara z pera Terryho Brookse a převést ji v jednu z nejepičtějších seriálových nářezů poslední doby. Dokáže ovšem MTV tak velkou výzvu vůbec zvládnout? A zvládne se zbavit svého teen stínu a naservíruje nám seriál, který nebude jen pro puberťáky? Po čtyřech vypuštěných dílech už asi máme docela jasno.
Dostáváme se tak, malinko nezvykle, rovnou k druhému dílu knižní série s názvem Shannarovy magické elfeíny, která nás zavede do Čtyřzemí. Tedy do světa, jenž kdysi dávno býval Zemí, jak ji známe dnes, nyní se však po ní prohánějí kromě lidí i elfové, trpaslíci a všechny ostatní fantasy potvory. A právě národ elfů začíná mít velké problémy. Jejich posvátný a kouzelný strom, který chrání svět před armádou smrtících démonů, totiž nečekaně umírá. Hrozí tak, že démoni zničí nejen elfí říši, ale následně pohltí i celý svět. Osud Čtyřzemí tak leží na bedrech Willa Ohmsforda, nenápadného polovičního elfa, jenž je ve skutečnosti posledním potomkem slavného elfího rodu a tedy i tak trochu vyvoleným. Velkou roli v záchraně světa potom bude mít také hrdinná elfí princezna Amberle, mazaná lidská tulačka Eretria a poslední žijící druid Allanon, jenž má ovšem do starých vousatých dědoušků z Asterixe a spol. zatraceně daleko. Dokáží ovšem elfí říši zachránit včas?
Obavy, že hudební kanál podobnou výzvu nezvládne produkčně ukočírovat, pak padají už během úvodních minut. Televizní Shannara totiž vypadá opravdu parádně. Výprava se směle počítá k tomu nejlepšímu, na co můžete momentálně v bedně narazit. To samé se dá potom říci i o výborných tricích, skvělém vizuálu jednotlivých či potvor, a průletech nádhernou krajiny, jež by se snad neztratily ani na velkém plátně. Holt Nový Zéland zkrátka funguje vždycky. K tomu si připočtěte výtečný a správně hlasitý soundtrack a skvěle odsýpající režii a máte tu zaděláno na poctivou žánrovku. Jonathan Liebesman sice platí v Hollywoodu za ty největší rutinéry, zde ovšem odvádí v úvodním dvojdílu své řemeslo na jedničku. Ani v následujících epizodách naštěstí tempo nepolevuje a Shannara se tak již od začátku profiluje jako zatraceně svižná a oddychová podívaná. A vy si i po čtyřech epizodách budete klást otázku, kde vzalo MTV na něco tak výpravného tolik peněz. Vím, že bývalá hudební kolébka nepatří zrovna mezi nejchudší stanice. Chvílemi to ale vypadá, jakoby se kvůli výpravné novince vzdali práv i na tu poslední hrající hudební pecku.
Jenže ani skvěle vypiplané řemeslo nedokáže přebít jednu dosti zásadní věc. Že se i přes všechny režijní snahy jedná hlavně o seriál pro teenagery. Na tom by si samozřejmě nebylo v základu nic špatného, kdyby nebyl na scénáři tento MTV vliv tak bolestivě cítit. Postavy se tak mnohdy chovají dosti prapodivně, klišovité dialogy někdo v jistých momentech asi opisoval z posledního fotorománu bravíčka a logických lapsů je tu snad ještě více, než listů na zmíněném elfském stromě. Zatímco mnohé charaktery tak cestují z místa na místo klidně půl epizody, neohrožený druid zvládne za tu dobu projet snad polovinu Čtyřzemí, hlavní hrdina Will vezme hned zpočátku druidovo proroctví až neuvěřitelně klidně, a tak by se dalo pokračovat ještě docela dlouho. A nesmí se samozřejmě zapomenout ani na obligátní romantické trojúhelníky, v nichž se do sebe pohlední puberťáci zaláskují (ano, už používám i náležitý slovník) během pár scén. Bylo jasné, že s podobnými prvky budeme muset vzhledem k produkci počítat. Fakt, že scénář vlastně ani moc na jinou cílovku nemíří a posílá dosud příběh do hodně přímočarých vod, ale stejně malinko zamrzí.
Ani herecké obsazení se pak nemůže MTV syndromu zcela zbavit. Máme tu sice již osvědčené tváře v čele s charismatickým Manu Bennetem, John “Gimlim“ Rhys-Daviesem či Jamesem Remarem z Dextera, hlavní trojice však zatím příliš důvodu k radosti nenabízí. To se týká obzvláště hlavního hrdiny v podání Austina Butlera, jenž nejen, že je dosti silné herecké dřevo, jež neumí prodat ani tu nejjednodušší rádoby hlášku. Hlavně je v jeho podání Will spíše nesympatický floutek, než tahoun, jemuž byste měli držet palce. Ivana Baquero nám pak sice od dob malé Ofélie z Faunova labyrintu hezky vyrostla, s jejím herectvím už to však tak slavné není. Alespoň, že princezna v podání Poppy Drayton je dostatečně cute a mám už díky jednu z favoritek do dalšího výročního žebříčku buchet.
Za nádherným a nažehleným obalem se zkrátka skrývá hlavně oddychová žánrovka pro teenagery. Což o to, tvůrci tuto škatulku pořád naplńují opravdu na jedničku, a být mi třináct, tak seriál bez debat žeru. Jenže tento věk už mám bohužel nějaký pátek za sebou, a tak už mě zkrátka ty papírem šustící dialogy a chování postav zkrátka docela zamrzí. I přes všechny neduhy a scenáristické chybičky ovšem musím uznat, že mě první čtyřdílný výlet do Čtyřzemí díky vypiplanému řemeslu, neselhávajícímu tempu a překvapivé brutalitě velmi bavil a rozhodně sem zavítám i v následujících týdnech. Ano, je to tak trochu guilty pleasure a Shannara asi nikdy nebude hrát první fantasy ligu. Stále ale evidentně může být hodně zábavnou jednohubkou, která se vedle takové Hry o trůny určitě neztratí. A to, vzhledem k nedostatku podobných žánrových kousků, rozhodně není málo.
Verdikt
Spooner
Vaše hodnocení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Jako dvě pozitva navíc bych vyzdvihl umírněný rozsah (10 epizod) a celkem jasnou dějovou linii bez milionu odboček. Jasně nikdo netvrdí, že je to nové GoT, ale na MTV musím ocenit, že se nerozpakovali pozabíjet celkem velké množství charakterů, ať už v paláci nebo po cestě. GoT je pořád king, ale za těch pět let se tak rozplizlo do šířky, že mě snad už polovina liniií vůbec nezajímá. První tři řady GoT zůstanou asi nepřekonatelné