Jessica Biel platila ještě před pár lety za jednu z předních hollywoodských krásek, která měla předpoklady usadit se v první herecké lize. Kromě půvabného zevnějšku to byla totiž i docela sympaťačka, a že uměla docela hrát ukázala například v malém kanadském snímku The Tall Man. Ona však v posledních letech dala před herectvím přednost rodině s hvězdným manžílkem Justinem Timberlakem a nad její kariérou se začala zavírat voda. Na Jessicu jako by zkrátka přední hollywoodští producenti malinko zapomněli. To se ovšem nyní Jessica snaží změnit v další z řady populárních antologií The Sinner, kde se snaží navíc přesvědčit o svých hereckých kvalitách. Jenže po pilotu se obávám, že si k tomu vybrala projekt, na který si za pár měsíců většina diváků ani nevzpomene.

 

V psychologické novince si zahrála Coru Tannetti, jež se může pochlubit šťastnou rodinkou a na první pohled jí nic nechybí. Jenže stačí druhý pohled a divákovi je jasné, že Cora není tak úplně v pořádku a před svými blízkými cosi skrývá. Její zvláštní stavy pak vyvrcholí ve chvíli, kdy zničehonic pobodá na pláži před zrakem své rodiny zcela neznámého muže. O její vině nemůže být díky nespočtu svědků na první pohled pochyb. Proč tento ohavný čin spáchala ale neví ani ona sama. Důvod jejího nepochopitelného činu se pak bude snažit zjistit zkušený detektiv Harry Ambrose, jenž přitom musí bojovat se svými vlastními démony. Jak bude na její čin reagovat rodina a co před námi hlavní postava skrývá? A opravdu se jednalo o nečekaný zkrat, nebo stojí za brutální vraždou něco víc?

 

Náběh na hutné a pořádně psychologické drama bychom tu tedy měli více než slušný a umím si představit, že na papíře vypadal tento námět opravdu slibně. Ostatně tajemných otázek a indicií naznačujících mnohé o hrdinčině temné minulosti, které by diváka měly automaticky nutit ke sledování dalších epizod, je tu víc než dost. Jenže výsledný scénář pracuje s těmito proprietami tak nezajímavě, že většina lidí odzívá tento kousek nejspíš už po pilotu. A to samé se dá ostatně říci i o zcela rutinní a nezáživné režii.

Místo toho, aby se šlo v psychologii postav už od začátku na dřeň, se tu jen tak pomaličku klouže po povrchu a práce s charaktery tu příliš nefunguje. Postavy samotné navíc nejsou dvakrát sympatické ani nijak originálně napsané, takže se postupem času přistihnete, že vám jsou jejich děsivá tajemství a utrápené pohledy celkem ukradené. A to je docela škoda. Jessica Biel zde totiž v roli neustále zdeptané Cory opravdu jede na maximum a rozhodně předvádí jeden z nejsilnějších výkonů své kariéry. Také Bill Pullman coby ostřílený, ale už dosti unavený detektiv, si poctivě odehraje svoje a hlavní herecká dvojice je tak možná jediným důvodem, proč dát této novince šanci.

 

Ani režie tu totiž nejede na plný plyn. Pokud očekáváte mrazivou atmosféru, při níž vám hlavně v oněch více psychologických pasáží nebude dobře, běžte raději hledat dál. Tady se bohužel sází na naprostou televizní rutinu, při níž cítíte, že by vám z některých momentů mohlo být správně úzko, jen by vám to museli asi dopřát o něco šikovnější tvůrci a kabelovka než USA Network. Ani sázka na pomalejší vyprávění v tomto případě vůbec nevychází. Místo toho, aby se autoři snažili přesvědčit diváka co nejvíce překvapeními a vyhrocenými momenty, se zde po oné vraždě spoléhají většinou jen na nudné dialogy a příběh samotný se už příliš nepohne. Scenáristé si tak své trumfy nejspíše schovávají do dalších dílů. Jen aby to s nimi do té doby někdo vydržel.

 

The Sinner měl rozhodně na to stát se jedním z černých koní letní sezóny, pilot ovšem dokázal tuto šanci solidně promarnit. Místo atmosférické kriminálky s mnoha otázkami jsem dostal kousek, jenž mě kvůli nezáživné režii a tápajícímu scénáři prakticky vůbec neoslovil a myslím si, že v dnešní nabité konkurenci nemá diváka moc čím zaujmout. A vlastně je mi to i dost líto, protože Jessica Biel tu ze sebe opravdu ždíme, co se dá, a jasně potvrzuje, že další hollywoodskou šanci by si z fleku zasloužila. Tak kvůli ní doufejme, že se seriálu podaří po matném úvodu přeci jen ještě zmátořit.