Co si budeme povídat, v redakci už nám trpělivost se zombie hitem Živí mrtví před pár lety došla, což je vzhledem ke klesajícím ratingům už celkem běžnou záležitostí. I přesto ovšem kabelovka AMC tuhle značku dojí do posledního zombíka a tvoří si své vlastní universum. A do něho nám nyní po Fear The Walking Dead přibývá další spin-off. Novinka s podtitulem World Beyond, jež bude mít pouze dvě série, pak už od synopse jasně míří na teenagerské publikum a bude nám chtít ukázat post-apokalyptický svět z pohledu náctiletých. Jenže první ukázky nasvědčovaly, že úkrok pubertálním směrem je tak trochu mimo a celý projekt smrděl velkou zbytečností. A po pilotu musím bohužel konstatovat, že tyto obavy byly oprávněné.

V seriálu se podíváme do doby, kdy už nákaza zombíků několik let trvá a my tak budeme sledovat první generaci teenagerů, která v post-apokalyptickém světě vyrostla. Konkrétně tedy sestry Iris a Hope, které žijí v bezpečí jedné z kolonií na univerzitním kampusu. Zde funguje vše na první pohled bezpečně a civilní obyvatelé se mezi zombíky už prakticky nepodívají. Kolonie se pak snaží o spojenectví s tzv. Občanskou republikou, do níž byl z vědeckých důvodů vyslán i otec mladých sester. Jenže zatímco Iris tajemným spojencům věří a chce pomáhat komunitě, ségra Hope je rebelka, jež nikomu nevěří a bojí se, co s jejich otcem stalo. Obě navíc tíží vzpomínky na tragickou smrt jejich matky. Jenže poté, co dostanou zprávu, že by jejich otec mohl být v nebezpečí, rozhodnou se spojit síly a vydají se mu z bezpečí kolonie na pomoc. A pomůžou jim v tom i dva kamarádi. Opravdu ale dokáže parta nezkušených puberťáků přežít ve světě plném zombíků? A jaké plány má vůbec Občanská republika v čele s podplukovnicí Elizabeth?

Tvůrci se pak už od prvního záběru netají zaměřením převážně na náctileté publikum. Máme tu mladé nebojácné hrdiny, plno klišovitých a rádoby srdceryvných dialogů, líbivý soundtrack jak z indie filmu, ale i slušnou porci naivity. Chvílemi mi dokonce pilot svým stylem připomínal teen seriály pro CW, jen tenhle se náhodou odehrává ve světě plném zombíků. Což je škoda, protože samotný svět má pořád co nabídnout a zrovna tajemná Občanská republika, jejíž základna se nachází neznámo kde a ani je nikdo nemůže sám kontaktovat, nabízí solidní potenciál. Bohužel scenáristé ho prozatím neumí vůbec těžit a my v úvodu dostáváme jen rutinní ukecanou nudu.

Jestli totiž čekáte nějakou poctivou zombie akci, tak na to si nechte zajít chuť. První epizoda je samozřejmě o seznámení s hlavními charaktery a načrtávání jejich bolístek a budoucích zápletek. Na tom by samozřejmě nebylo nic špatného, kdyby to tvůrci nečinili tak strašně sterilně, pitomě a s nudnými postavami k tomu. Zdejší mládežnická sestava je totiž dosud hodně nezajímavá a vážně působí dojmem, jakoby vypadla spíše z teen vztahovky, kterou CW či Netflix brzy zruší. A jejich herecké schopnosti jsou navíc dost omezené. To už pak nezachrání ani tajuplná Julia Ormond, jež se sem po letech přišla připomenout světu a vydělat si na nájem. Režie pak výsledku také příliš nepomáhá a o nějaké hutné atmosféře si zde můžete nechat jen zdát.

Úvodní epizoda World Beyond tak bohužel skončila naprosto dle očekávání. Svět plný nemrtvých je sice stále zajímavý, zde ho ovšem scenáristé naplňují nezajímavými charaktery, prázdnými dialogy a podivným teenagerským young adult feelingem, jenž se k této značce prostě nehodí. A obávám se, že až tahle parta puberťáků začne naplno bojovat se zombíky, bude to už opravdu směšné. Hlavně je však z pilotu cítit pachuť zbytečnosti a nemilá skutečnost, že bez tohoto kroku stranou by se budované The Walking Dead universum v pohodě obešlo. A nejsem si jistý, zda další díly prvotní pocit dokážou napravit.