The Wire je seriál, který se k nám zatím ještě nedostal a ve Spojených státech přitom stačil v klidu skončit. I tak za sebou ale má pět sezón a nesmazatelně se zapsal do historie televizní zábavy (podle Empire Online jde o osmý nejlepší seriál všech dob). A čím? Je jiný. Jiný než jakákoliv detektivka na pokračování, na kterou můžete v televizi narazit.

Bývalý policatj Ed Burns a novinář David Simon už nejspíš měli po krk všech těch seriálů, ve kterých osamělý detektiv vždycky z někoho vymlátí informace a pak najde vraha. Asi je už ani nebavily případy, při nichž zločince usvědčil chlup ze zadku, jenž speciální policejní jednotka našla na prkýnku od záchodu. Burns a Simon se rozhodli přinést mezi televizní detektivky realitu. Se vším všudy.

The Wire je seriál, který na první pohled není zdaleka tak zábavný jako CSI nebo cokoliv, co momentálně běží v televizi. Na druhou stranu ale ukazuje policejní práci mnohem realističtěji. Hrdinové dlouhé týdny fotí ze střechy místo, kde se prodávají drogy. S pomocí práskačů se pokouší najít skrýš, kde je schovaný heroin a po měsících hádek se soudy a nadřízenými konečně s pomocí získaného povolení k odposlechu mohou začít zjišťovat, jak vůbec systém distribuce drog v Baltimoru funguje. Všechno tu jde pomalu. Žádný z hrdinů si tu nemůže dovolit přijet k dealerovi domů a zmlátit ho jako psa, protože by okamžitě přišel o práci. Stejné je to ale i pro ty, kdo drogy prodávají. Jediná chyba je může stát dvacet let života a konfrontace s policejními profesionály ve výslechové místnosti není zdaleka taková zábava, jak to vypadá ve filmu. Když se totiž McNulty a jeho parťák rozjedou, dokáží rozbrečet i největšího drsňáka.

The Wire ukazuje svět boje proti drogám ze všech úhlů pohledu. Je tu policejní práce, ve které se musí hrdinové piplat s těmi nejmenšími detaily, aby jim nic neproklouzlo. Dealeři na ulici se musí držet předepsaných pravidel, jinak se celá organizace sesype jako dům z karet a práskači si musí permanentně hlídat záda, protože tady se podrazy neodpouští.

The Wire přináší do detektivních seriálů krutou realitu, která se nebojí poukázat na sociální problémy a dává lidskou tvář jak policii, tak i těm, kdo prodávají drogy. Výborně napsané charaktery vás budou zajímat a budete chtít vědět, jak to s nimi dopadne. Ne proto, že by to byli hrdinové, ale proto, že to jsou lidé.

Co se týče hereckých výkonů, režie, hudby, kamery a podobně, všechno si zaslouží velkou pochvalu. Přesto je ale The Wire zajímavý především tím, o čem je a ne tím, jak se na něj kouká. Pokud vás tedy už nebaví CSI nebo Jack Bauer, zkuste si sehnat tenhle seriál. Pokud budete mít trpělivost a naladíte se na tu správnou – pomalejší – vlnu, budete více než spokojeni.