Nehodlám si tu hrát na kdovíjakého znalce historie, natož té zámořské. Říká-li vám tudíž něco slovní spojení The Cupler Ring, a orientujete-li se navíc s prstem v nose v minulosti Spojených států, konkrétně tedy v létech 1775-1783, bod pro vás. Dobovou pecku TURN ze stáje AMC si jakožto diváci vychutnáte o to lépe. Tak, a teď ještě honem zadržet všechny ty ostatní z vás, co naopak nemají diplom z dějáku, a právě smutně zavírají prohlížeč... Špióna Jamieho Bella si totiž bez problémů užije i obyčejný smrtelník s maturitou.

Nechvalně proslulá Americká válka za nezávislost nebyla zrovna obdobím, jež by si Britové dávali milerádi za rámeček. Kde byl v minulosti zakopán pes? V rámci "ochrany kolonizátorů z ostrovů", kteří se již tou dobou v US postupně zabydlovávali, zde totiž kdysi mocní pánové z UK zavedli nemalé daně, které museli obyvatelé Nové Země děj se co děj platit. Až se jim to všem jednoho dne přestalo líbit, pochopitelně... a už panečku bajonety lítaly. Ano, je to samozřejmě celé ještě malinko složitější, pro TURN jako takové ale naštěstí není zase tak moc důležité "proč", jako spíš "jak".

Vraťme se ovšem nyní zpět k organizaci The Culper Ring, která se v seriálu rodí, a o níž jsem se letmo zmínil v úvodu recenze. Ve své podstatě šlo o něco jako (hodně laicky řečeno) amatérskou verzi dnešních CIA či tuzemského BIS, v tom smyslu, že na prvním místě tu bylo získávání informací. Intelu o "nepříteli", tj. lidech z opačné strany barikády, kdy proti sobě zbrojili modrokabátníci (yankees) a červenokabátníci (Britové). Mezi tyto znesvářené skupiny se v pilotu nešťastnou souhrou náhod připlete hrdina Jamieho Bella, Abe Woodhull, načež je bohužel jako správný otec od rodiny – tedy v rámci zachování zdraví manželky a svého dítěte – donucen, pendlovat právě mezi oběma nebezpečnými rivaly. Ponaučení? Neperte se v hospodě. A nikoho se moc nezastávejte.

Stěžejní fakt: úvod TURN režíroval Rupert Wyatt. Erudovanější filmoví kritici a fandové by měli povinně vědět, že jde o tvůrce blockbusterového sci-fi Zrození Planety opic a pána, stojícího za přípravami na třetí štaci celovečerního Star Treku. Jednoduše je to týpek, který má talent. Na jeho premiérovém zářezu v bedně sice lze vidět, že mu tohle televizní prostředí citelně ubírá na epičnosti, nesmíme ale zapomínat na razantní změnu nejen natáčecího studia, ale zejména prostředí, do nějž byl Wyatt jako vypravěč za kamerou vhozen. Aneb tohle není CGI fest za desítky milionů dolarů. V rámci seriálové kultury tak jde o snadno čitelný nadstandard, technické stránce vážně není co vytknout.

Dones mi informace o mém nepříteli, a nechám tě žítS dějem je to však přeci jen hlavně co se první půlhodinky týče o něco komplikovanější. Místopisné a historické hantýrky je tu totiž poměrně dost, a lpíte-li zuby nehty na doprovodných titulcích, doporučuji raději předem absolvovat kurz rychločtení. Američani tohle, Britové támhleto, ten intrikuje proti tomuhle, ale s tímhle je naopak kamarád a tak dále. Kdo nicméně překousne zmatky v násilném kopnutí diváka do rozhádané, vyostřené situace na Long Islandu, odmění se mu záhy scénáristé dechberoucím finále, kdy dojde k naplnění jednoho ze sloganů AMC: Something more, vážení. Je občas vážně k uzoufání těžké, zvolit si tu správnou stranu. Zvlášť když jde o život... Připomíná to celé zdánlivě mix Black Sails (kulisy), Klondikeu (atmoška) a Homelandu (ehm, problematika).

Zatím tedy zcela jasně palec nahoru. Natočeno je všech deset epizod první sezóny, vysílat se bude klasicky po týdnu. TURN má nejen vzhledem k tématu nemalé šance na televizní Emmy, po řemeslné stránce se minimálně v S01E01 rozhodně jedná o nadprůměr. Pro mnohé z nás, kteří si pojem "Americká válka za nezávislost" dodnes spojují nanejvýš tak s jedním specifickým Emmerichovým blockbusterem (okázale v něm exploduje Bílý dům), je projekt Craiga Silversteina příjemným výletem do historie, plným dramatického napětí. Nebudeš to mít vůbec lehký, Jamie!