Mark Strong není nováčkem ve světě špionáže. Má za sebou skvělý film Jeden musí z kola ven s Garym Oldmanem, taškařici Grimsby od Sachy Barona Cohana, kde předvedl, že si ze sebe rád udělá legraci, i Syrianu s Georgem Clooneym. Syriana bude tónem novému seriálu Deep State možná nejblíž, protože se také zabývá neprůhlednými strukturami (západních) států ve více dějových rovinách na území Blízkého východu. Od toho ostatně název „deep state“ označující významné orgány státu, které nejsou pod demokratickou kontrolou, speciálně špionážní soustavy. Zatím se ale zdá, že Deep State bude tuctovější než všechny tři zmíněné projekty. 

 

Strong hraje Maxe Eastona, vysloužilého agenta MI6, jenž si s francouzskou manželkou a dvěma dětmi užívá odpočinek a je jen občas trochu paranoidní. Pilot vypráví ve dvou časových rovinách. V jedné je Easton přesvědčován, aby se vrátil do služby a přišel na kloub smrti v týmu MI6. Druhá předchází Eastonově příběhu o tři dny, odehrává se na Blízkém východě a vede při honu na krtka k vraždě někoho blízkého. Nejrozpoznatelnějším hercem v té druhé je Joe Dempsie, známý především jako Gendry, levoboček krále Roberta, ze Hry o trůny. Za soukromou zmínku stojí herec Fares Fares, jehož výborný film Případ Nile Hilton byl uveden loni v Karlových Varech. Pokud jde o téma korupce a prostředí arabských zemí, dal bych mu před Deep State určitě přednost. 

   

Pilot začíná dost přesvědčivě. Přestříháváním mezi pokojným ránem Eastona a ránem Íránce, na něhož bude co nevidět spáchán atentát, když na jeho auto připevní projíždějící motorkář výbušninu. Velmi účinně se přestřihne na Eastona v jiné části světa, abychom hned pochopili, proč se zkušený agent dívá tak úzkostlivě po motorce, která se zastavila nebezpečně blízko auta, v němž jsou jeho děti. Když je pohrůžkou a smutkem doveden k tomu, aby se vrátil do akce, je evidentní, že budou tajné služby intrikařit a že oba příběhy mají temné zákruty. Kdo klame koho a komu je možno věřit, je tradiční téma těchto špionážních thrillerů.  Autoři se zaklínají realističností, ale i když se v pilotu vyskytuje násilí, je zvláštně nevýrazné a nevtahující. Zatím je Deep State spíš hra na realistično.  

První epizoda této osmidílné série je kompetentní. Nicméně jen mírně nadprůměrná žánrovka je v dnešní době quality TV těžko na 4 hvězdičky. Závěr pilotu však naznačuje potenciál a pokud máte chuť na solidní špionážní thriller s ohromně charismatickým Markem Strongem, tohle poslouží.