Tyrant

Tyrant

Plakát k seriálu Tyrant

Tyrant /2014-?

Tvůrce: Gideon Raff

Režie: David Yates

Hrají: Adam Rayner, Ashraf Barhom, Justin Kirk, Jennifer Finnigan

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (6)

S02E01

Žít a nechat zemřít


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (0)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Meh – tohle bude krátký proces. A to jsem přitom počítal s tím, že si s návratem mého guilty-pleasure seriálu napíši minimálně plnohodnotnou recenzi úvodu 2. řady. Jenomže člověk míní, scenáristé mění. A přesně takové by mohlo být oficiální heslo Tyranta S02E01 – Mark of Cain. Na klady tentokráte v článku opravdu nedojde, berte tudíž tento recap jako důrazné varování. Varování, že některé seriály je lepší zanechat ve formě minisérie či krátké řady, než se k nim zbytečně vracet a kazit, co se na nich jen dá.

Z drsné politiky se nám stala telenovela. Se vším všudy. S Bassamem se po roce setkáváme ve vězení, do něhož jej minule na poslední chvíli uvrhl zákeřný prezidentský bratříček. Ten měl sice sám skončit ve vazbě, Bassam si ale zradu nenaplánoval příliš důkladně a jeho snaha o převzetí vlády nad Abbudínem selhala. Tak, a jdeme se točit v bludném kruhu. Nejen, že je nová epizoda Tyranta katastrofálně zrežírovaná (žádné plynulé předěly mezi jednotlivými scénami, upozaděná hudba, nevýrazná kamera), ona je navíc i totálně debilně napsaná a řeší se v ní stále to samé. Kam se poděl Gideon Raff (Homeland), když jej člověk potřebuje?

Fiktivní zemičce na Středním východě se pomalu ale jistě rýsují nové politické problémy. Plavovlasý princ si chce otevřít butik v Londýně a nebaví jej tajně zabíjet nepřátele státu, teroristům dochází motivace k novým bombovým útokům páč jsou emocionálně narušení, no a Bassamova žena se vzdala veškeré snahy zachránit svého muže zpoza mříží a staví si doma puzzle 10 000+ s motivem Eiffelovy věže. Vypadá to celé ještě pitoměji než to zní. Vážně se produkce nepřestěhovala do Argentiny? Z důmyslných dialogů ze začátku první řady je náhle bezduché verbální zvracení do prázdna, vylévání si pochroumaných srdéček a hlavně: je to nuda. Ale strašná. Jeden drahý výbuch napínavou TV show nedělá.

Perlička na závěr? Už ani ten fešák Adam Rayner není, čím býval. V kriminále nafasujete prošedivělý plnovous, umaštěné kadeře a pohled mučedníka, jenž pomalu zmírá nedobrovolnou smrtí. Takže ano, zahrané to je pořád dobře, jenom už jaksi moc není s kým sympatizovat. Bassam vypadá jako bezdomovec, je mu všechno tak nějak jedno a jen čeká, kdy konečně s oprátkou kolem krku domele z posledního – tečka. Nebudu vám lhát: mám ještě ze včerejška minimálně dvě promile v krvi, hlava mi třeští a na dnešek jsem spal asi 4 hodiny, ale těšil jsem se. O dávání druhé šance nemohla být řeč, prostě jsem byl na čerstvé Al-Fayeedovic zvědavý. Výsledek? Drama nic, je to přehnaně naivní, odbyté, natahované, kýčovité a moc moc růžové. Seriálový gurmán si dává čelem vzad směrem k HBO a True Detective season 2. Pardón.

Diskuze (0)

S01E05

Volání po krvi


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (0)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

FX krotí divácká nadšení. V případě Tyranta se totiž lze jen těžko zbavit pocitu, že to zdaleka nejlepší zatím nabídly první tři epizody. S01E05 nadále rozvíjí podzápletku nespokojených demonstrantů, s nimiž se chce každý z rozdílných bratrů poprat po svém. Ke slovu se tudíž asi poprvé dostává mírně natahovaný děj, chce to nějakou pořádnou fackovanou.

Vývoj oblíbených charakterů tentokrát funguje pouze u Leily a Samiry jakožto členky odboje, ostatní postavičky se výjimečně dočkaly poněkud stagnujícího scénáře. Barry se stále točí v poněkud vyjukaném udobřovacím kruhu a snaze změnit místní dějiny k lepšímu, Jamalova tvrdohlavost a jeho za každou cenu tvrďácké, nesmlouvavé postoje začínají opovážlivě nudit. Vše tak zachraňuje Leilyna chladná hra se synátorovou novomanželkou a Samiryno překvapivé vystřízlivění ohledně toho, jací zbabělci se doopravdy ukrývají za mocenskou hrou o budoucnost rebely milované země.

Obzvláště zamrzí papírem šustící Mollyina projížďka sanitkou a přehnaná starost o fayeedovic služebnictvo nebo Bassamův rozhovor s prošedivělým národním revolucionářem v exilu, kdy vlastně divák z jejich upovídaných úst neslyší nic moc nového. Ano, děkujeme, pohnutky a základní přesvědčení postav již dávno známe, teď by to zase prosím pěkně chtělo nějakou vyhrocenou akci. Buďto ve špinavých ulicích či rovnou v nablýskaném paláci – hlavně ať teče krev.

Takže i když má černý kůň léta k seriálovému průšvihu stále pěkně daleko, za sebe adorované stanici FX rozhodně doporučuji neusínat na vavřínech. Zatímco nám zde první epizody utekly jedna báseň, začíná poslední dobou znepokojivá storyline zmateně přešlapovat na místě. Věřím, že mají Al Fayeedovi ještě pěkných pár brutálních es v rukávu. Sem s nimi!

Diskuze (2)

S01E04

Tohle výročí se dortem slavit nebude.


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (0)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Howard Gordon. Přesně tohle jméno se nám v recapech posledních měsíců zjevuje až podezřele často. Je to teprve pár dnů, co nás odrovnal velkolepým finále 24 hodin a na svoji povedenou štaci nyní již definitivně navazuje novým dramatem Tyrant. A to nás od něj ještě v srpnu čeká novinka Legends s Seanem Beanem a skalní fandy také čtvrtá řada Homelandu. Uff, tenhle televizní veterán má zřejmě na seriálové napínáky patent. Tyrant totiž i ve své čtvrté epizodě potvrzuje, že hutnější politické drámo tu posledních pár měsíců rozhodně nebylo.

Barry a jeho prezidentský bratříček Jamal musí řešit další ožehavou záležitost. Nastává totiž dvacáté výročí od strašlivého chemického útoku nařízeným jejich otcem, který nepřežilo deseti tisíce lidí. Ihab Rashid pak chce tuto smutnou událost využít ve svůj prospěch a uspořádat hlasitou demonstraci, proti níž plánuje Jamal a generál Tariq krvavě zakročit. Barry ale chce vyřešit situaci malinko poklidnějším způsobem a získat aspoň zčásti veřejnost na svoji stranu. Všechno se ovšem logicky vyvrbí zcela jinak.

Máme tak připraveno na další hutnou krizi, při níž lítají vybroušené dialogy rychleji než kulky. Hutná atmosféra a napětí mezi postavami by se dala krájet a kdykoliv se řeší politická situace a osud země, musí každý seriálový fanda nadšeně pokyvovat hlavou. Jenže zde se bohužel neřeší jen ožehavá témata v prezidentském paláci, ale čím dál více se zabýváme také problémy mladších členů rodiny. A v této linii to bohužel stále tak zajímavé není a tempo v některých částech epizody spíše přibrzďuje. Zamrzí to obzvláště proto, že linie synátora homosexuála zde dostává při své nezajímavosti až příliš mnoho pozornosti. Pokud se vám zápletka okolo této nejvíce nesympatické postavy nelíbila v předchozích dílech, tak tentokrát nadšeni rozhodně nebudete.

Z Tyrantu se i přesto stále stává výtečně budovaná a napínavá novinka, jež si v letním kalendáři jistě najde naše místo. Je jen škoda, že tvůrci jakoby si nevěděli rady s velkým množstvím charakterů, jež si na počátku nadrobili a připisují jim nudné linky, které zbytek výtečně rozehrané podívané spíše zpomalují. Přitom je zde tolik o mnoho zajímavějším vedlejších hráčů, v čele s americkým velvyslancem, kteří by si konečně zasluhovali větší pozornost. Snad se svého vytouženého místa na televizním slunci dočkají co nejdříve a seriál tak už naplno využije svůj obrovský potenciál.

Diskuze (8)

S01E03

Nesesmilníš!


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (0)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Tak na to prozíraví diváci po čerstvém Tyrant S01E03 – My Brother's Keeper zdá se konečně kápli. Ústřední zápletka je úspěšně nastřelena a vypadá to, že nám již nyní nemusí být teskno po californském sukničkáři Hanku Moodym z konkurenční kabelovky. Čímpak to? Inu, Jamal Al Fayeed (toho času prezidentem) je očividně stejným lehkovážným proutníkem, jako ona známá Duchovnyho postava. I když ještě se nesmějte, pár citelných rozdílů by se pochopitelně našlo...

Ano, byla to tak trochu nadsázka. Tak zaprvé FX není Showtime, s nekompromisní nahotou se tudíž rovnou rozlučte. No a za druhé je Tyrant oproti Californication přeci jen poctivým hutným drámem, nikoliv uvolněnou komedií – přirovnání v předchozím odstavci je tak nutné brát se značnou rezervou. Prostě se najednou ukázalo, že se bude větší část televizních problémů této fiktivní zemičky na východ od ráje odvíjet úměrně od toho, koho všechno Jamal v jeho pohnuté minulosti přefiknul. Auč. Však si vzpomeňte na pilot a holohlavcovo hanbaté představení, a je vymalováno. Kdo a proč tedy vlastně stojí za pokusem o prezidentovu vraždu? Více prozrazovat nehodlám a jen naťuknu, že v aktuální epizodě na Bassama čekají mnohá vztahová překvapení, která mu rozhodně nebudou šmakovat.

Jak je na tom nový díl Tyranta s dokolečka opěvovanými dramaturgickými kvalitami? Mohlo být lépe. Rozjezd je tentokrát bohužel o něco línější a nelze se vyhnout mírnému pocitu nastavované kaše, což se projeví hlavně ve scéně premiérového Barryho meetingu s místními mocipány. Holt se bude kdosi znovu tahat z bryndy a někdo další naopak nahánět k oprátce. I po herecké stránce seriál dále sem tam opovážlivě skřípe, zkusme se však přes tu úsměvnou angličtinu a toporné obličeje přenést. Myslete raději na dramatický úvod s Leilou ve sprše, no a o čtvrt hodiny později už scénář s jeho promyšleností zase šlape na plyn. Nebo spíš vlastně zběsile dupe, aby z něj vytřískal naspeedované maximum.

Gordon a Wright jsou kabrňáci. Tvůrčí dvojka má celou stěžejní linii Bassamova cizokrajného trápení pevně v rukou, a až po finální epizodu bezpochyby i dávno na papíře. Diváku, bav se. Na projektu je na první pohled vidět, že se přehnaně nevaří z vody a zbytečně se nic nenatahuje, panoptiku barvitých postaviček zde jednotlivé věty padají přesně do úst. Kumulativní vrstvení děje je líbivě přirozené, dává smysl a nutí k horečnatému vyhlížení dalších týdnů. A tak to má konec konců v případě napínavé show být.

P.S. Jistě, ústřední titulky chvílemi vážně drze kopírují ty ze Hry o trůny. Tento fakt ovšem nic nemění na skutečnosti, že jsou zatraceně působivé a mrazí z nich až do morku kostí. Výtečný polo-hororový znepokojivý feeling a ještě lepší melodie! 

Diskuze (14)

S01E02

O mrtvých jen v dobrém?


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (2)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Patřičně nemilosrdné dokáží jistě býti země Dálného východu pro někoho, kdo není bezprostředně obeznámen s místními zvyky a politickou hierarchií. Jenomže pozor, stejně nemilosrdní jsou kupodivu i sami protřelí tvůrci červnového seriálového objevu jménem Tyrant. Zatím poslední část S01E02 - State of Emergency totiž s divákovým zrakovým ústrojím nezachází v rukavičkách, a tak se raději předem připravte na soutěž v kulení očí...

No vážně. Oba talentovaní pánové - stojící např. za seriálem 24 či špionážním Homelandem - si nejspíše řekli, že když už, tak do beden onu hutnou atmosféru fiktivního města z arabské provincie převést se vším všudy. Tohle žádné PG-13 zdaleka nebude. Takže nám tu najednou pobíhají puberťáci se samopaly a nešetří se jak sprostými slovy, tak rudou krví. Páč zatímco je pokousaný Jamal na sále, musí se bráška Bassam starat o prosperitu země a hlavně blaho celé rodiny. Don Corleone by měl radost!

Pro Bassama "Barryho" Al Fayeeda pak taková dočasná správa rodinného panství a jeho okolí pochopitelně neznamená nic jiného, než spoustu trablů. Vyjukaná famílie si svůj pobyt v poušti chtě nechtě prodlouží. Do ne zrovna růžové situace se navíc příhodně dostává i snoubenka Jamalova synátora, vystresovaný hezoun Barry kvůli nastálým komplikacím vyjíždí do terénu. A iluze se rozplývají, domino začíná padat. Právě v rozpálených ulicích, plných mladých odpůrců režimu, totiž dětský lékař z Ameriky procitne. A učiní rozhodnutí.

 

Rozhodnutí, které nás doufejme bude bavit hned několik sezón. Dá se proti nemorálním hrůzám Východu bojovat? Stojí hrdinova naivní víra v lepší zítřky za to, aby si občas ušpinil ruce? Lze nějakým způsobem jeho krutému a ublíženému bratrovi dokázat, že vládnout se dá i mírumilovnou rukou - ne jen tou třímající bič? Znepokojivá atmosféra se dá krájet. Velmi pravděpodobně nás čeká další cheesy variace na rozpad silné lidské osobnosti ála Walter White, tentokrát ovšem v poměrně zajímavých kulisách. Týdny se táhnou!

© Copyright 2000 – 2019 Všechna práva vyhrazena.