Veronica Mars

Veronica Mars

Plakát k seriálu Veronica Mars

Veronica Mars /2004-?

Režie:

Hrají: Kristen Bell, Percy Daggs III, Jason Dohring, Francis Capra, Enrico Colantoni

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (1)

Úvod 4. řady

Zpátky v Neptune.


Sdílet:

Asi každý, kdo sjížděl v minulé dekádě po obědě a návratu ze školy z nudy bednu, protože do Facebooku a Instagramu bylo ještě daleko, určitě moc dobře zná Veronicu Mars. Teenagerská detektivka, v níž si sympatická středoškolačka hrála po vzoru tatínka na soukromé očko, se stala solidním hitem a tehdy neznámá Kristen Bell se díky ní dostala poprvé do výrazného diváckého povědomí. Kvalita i sledovanost sice celkem rychle upadaly a seriál byl po třech řadách zrušen, postupem času se však z Veronicy stala malá kultovka s velmi oddanou základnou fanoušků, díky níž vznikl před lety celovečerní film a nyní se prostřednictvím Hulu naplno vrací do seriálového rybníčku čtvrtou řadou. Jedná se jen o další ze zbytečných a vynucených návratů, nebo má Veronica i po 13 let od svého seriálového konce co nabídnout? Po úvodních dvou epizodách už vám o tom mohu udělat menší obrázek.

 

Vracíme se tedy do starého dobrého Neptune, kdy se titulní hrdinka už počítá mezi třicátnice a společně se svým otcem stále vede detektivní kancelář. I když kšefty nešlapou zrovna podle představ. Nyní ale dostanou jeden z největších a nejvážnějších případů své kariéry. V jejich městě, v němž právě probíhají divoké kalby během tradičních jarních prázdnin, totiž řádí neznámý bombový útočník, jenž má na svědomí několik životů. Podezřelých je spousty a šance, že pachatel zaútočí znovu, je vysoká. Do hry se navíc přimíchá také ambiciózní politik a mexický kartel. A naše stará známá Veronica do toho samozřejmě bude muset řešit i osobní problémy s partnerem Loganem i otcem.

Pokud ovšem čekáte zase jen teen blbinu, budete možná malinko překvapeni. Tvůrci totiž vědí, že diváci kultovního seriálu vyrostli stejně jako jejich hlavní hrdinka a tomu samozřejmě uzpůsobili i samotný styl. Čtvrtá série se proto na počátku představuje jako malinko drsnější a dospělejší. Zároveň se však snaží být stále svá, nezapomíná na svůj tradiční nadhled i hrátky s klasickými prvky detektivního žánru. První epizoda je proto zejména klasickým představením všech důležitých postav i podezřelých a až v druhé se malinko začne šlapat na detektivní plyn. A i přes trošku dospělejší přístup to funguje přesně, jak byli fandové už před lety zvyklí. 

 

Na druhou stranu, jisté neduhy, jež mě malinko mrzely i u pár let starého filmu, převládají. Mám na mysli zejména roztříštěné tempo, které nešlape úplně podle plánu, stejně jako některé hlášky a humor vedlejších postav. Režii pak chybí větší tah na branku a neumí v úvodu vymyslet scénu, kterou by nás seriál hned posadil na zadek. Slabší režijní chvilky pak zachraňuje sympatické obsazení, jemuž samozřejmě kraluje stále báječná Kristen Bell. Ta si návrat do své nejslavnější role opravdu užívá, je správně roztomilá a hláškuje, co to jen jde. I zbytek obsazení si odehraje svoje a J. K. Simmons ve vedlejší tajemné roli je hodně zajímavým příslibem do budoucna. Jen ten Jason Dohring je s přibývajícími léty čím dál prkennější a prkennější.

 

Veronica Mars tedy na začátku čtvrté série sice dospěla a malinko změnila svůj styl, pořád ovšem zůstává zejména fajn detektivní jednohubkou, u níž hezky vypnete, ale žádný vypiplaný scénář a nabušenou podívanou rozhodně nečekejte. Na druhou stranu, do letních veder je podobná krimi oddechovka zcela ideální. Seriál pak potěší zejména skalní fandy, zároveň však nespoléhá na prvoplánovou nostalgii a má potenciál získat i nové diváky. A kdoví, třeba nás scenáristé ještě v dalších epizodách překvapí nečekaným scenáristickým trumfem.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
6/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (34)

Recenze


Sdílet:

Tvůrci „seriálů pro mladé“ si ještě nedávno nejspíš mysleli, že cílové publikum je banda idiotů. Znáte to. Brandon chodí s Kelly, ta ale miluje Davida. Řekla to tedy Brendě, která chodí s Dylanem. Ten jí ale podvádí s Donnou, kterou tajně miluje Steve, který se včera na Andreině párty opil a strávil noc se striptérem Alessandrem. Roba Thomase to už ale přestalo bavit a tak vznikla Veronica Mars. Otravná jak Columbo, chytrá jak Hercule Poirot, stylová jak John Shaft a kdyby nechodila na střední, chlastala by jako Joe Hallenbeck. Neštítí se vydírání, lží, občas ani násilí a tak není divu, že není v místní školní komunitě příliš oblíbená. Ale střední škola v Neptune skrývá až příliš velký počet špinavého prádla, takže se nenudí. Rob Thomas věděl, že dnešní teenagery nepřitáhne k televizi prostoduchými romantickými bláboly a tak je Veronica Mars mnohem modernější. Nejen v provedení, ale především ve scénářích. Jsou nacpané nejen filmovými odkazy, mají švih, styl, překvapení a jsou opravdu hodně cool. Navíc se Thomas nebojí občas trochu přitvrdit, takže i na mrtvoly dojde. Přináší zkrátka svěží vítr do oblasti, o které si už snad každý myslel, že veškerá originalita z ní vymizela. Veronica Mars je zábavná a překvapivě dobře fungující teenagerovská detektivka s uvěřitelnými a především NE blbými zápletkami, zajímavými postavami a strhující atmosférou. Navíc je sympatické sledovat Kristen Bell, která za svým billboardovým úsměvem skrývá mozek často chladně kalkulující cynické potvory. Pokud tedy vyloženě neopovrhujete seriály ze středoškolského prostředí, zkuste dát Veronice Mars šanci. Možná budete překvapeni, jak rychle vás vtáhne do světa, o kterém jste si ještě nedávno mysleli, že vás nemůže ničím překvapit.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
7/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2020 Všechna práva vyhrazena.